Mobile

Samsung Galaxy S6: Czy użytkownicy nadążają za innowacjami?

Redakcja Antyweb
Samsung Galaxy S6: Czy użytkownicy nadążają za innowacjami?
Reklama

Galaxy S6 można śmiało uznać za najlepszego Samsunga w historii. Futurystyczne opcje, które Koreańczycy zaoferowali użytkownikom, do tej pory znane by...

Galaxy S6 można śmiało uznać za najlepszego Samsunga w historii. Futurystyczne opcje, które Koreańczycy zaoferowali użytkownikom, do tej pory znane były z literatury science fiction. Mimo dobrych recenzji S6 sprzedaje się jednak gorzej niż jego plastikowy poprzednik.

Reklama

Kilka dni temu media podały informację o słabych (w porównaniu do poprzednich modeli) wynikach sprzedaży najnowszego flagowca Samsunga – Galaxy S6. Koreański koncern potwierdził informację, że globalna wysyłka S6 osiągnęła poziom 10 mln sztuk po miesiącu od premiery. Dla porównania poprzednicy tego modelu, czyli S5 i S4, osiągali 10-milionowe wyniki odpowiednio po 25 i 27 dniach. Arcyrywal Samsunga, Apple, sprzedawał swój flagowy model iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus w 10 mln kopii już po trzech dniach od premiery.


Tymczasem SG6 jak dotąd zbiera bardzo dobre recenzje i pochwały, a wielu ekspertów zauważa wyraźny postęp zarówno w designie, jak i w jakości wykonania (szczególnie w porównaniu do plastikowego SG5). Wśród pozytywów wymienia się (poza wyglądem) świetne przystosowanie do używania multimediów, doskonały aparat i wyświetlacz. Do minusów najczęściej zalicza się wygórowaną cenę oraz słabą baterię. Większość recenzentów uważa, że to najlepszy model Samsunga od lat.

Sztuczki, które ułatwiają życie

Samsung Galaxy S6 zaskoczy użytkownika szeregiem (mniej lub bardziej ukrytych) opcji, dzięki którym łatwo można go dostosować do swoich potrzeb i ułatwić sobie użytkowanie. Niekiedy chcemy zapisać i wysłać zrzut z ekranu telefonu. Aby to zrobić, w SG6 należy w tym samym czasie nacisnąć i przytrzymać przyciski „home” (od frontu) oraz „power” (z boku urządzenia). Następnie mamy możliwość podglądu screenshota i podjęcia decyzji o zapisaniu go, wysłaniu czy wykasowaniu.

Dla zapracowanych przydatną opcją będzie tryb „do not disturb”, czyli określenie konkretnych pór w ciągu dnia i wybranych dni w tygodniu, w czasie których urządzenie będzie niedostępne.


Reklama

W GS6 nowością jest brak dostępu do baterii. Wiele osób może się zastanawiać, co zrobić w sytuacji, gdy smartfon się „zawiesi”, a jedyną dotąd stosowaną metodą było właśnie wyjęcie akumulatora. Inżynierowie Samsunga znaleźli jednak sposób na reboot systemu bez wyciągania baterii. W tym celu należy jednocześnie przytrzymać przyciski „power” oraz „ściszania” (z lewej strony) przez 10 sekund, a następnie włączyć telefon ponownie.

Wiele osób zwraca uwagę, że Koreańczycy zrezygnowali z umieszczenia w swoim najnowszym smartfonie slotu na kartę microSD. Zatem użytkownicy mogą polegać tylko na pamięci wewnętrznej, która zaczyna się od 32 GB (w Polsce to koszt od 149 zł w ofercie Play), z możliwością dobrania urządzenia z obszerniejszą pamięcią – 64 lub 128 GB. Sposobem na to, by nie wydawać dodatkowych pieniędzy na więcej gigabajtów, jest zarejestrowanie się w usłudze Microsoft OneDrive. Użytkownik Galaxy S6 ma możliwość darmowego korzystania ze 100 GB pamięci w chmurze za darmo. Wszystko co trzeba zrobić, to założyć konto w One Drive przy pierwszej konfiguracji telefonu.

Reklama

Wracając do niezadowalającej, zdaniem niektórych, pracy baterii, trzeba zwrócić uwagę na możliwość różnorodnych konfiguracji telefonu, które pozwalają „wycisnąć” z akumulatorka maksimum możliwości. Fanatycy oszczędzania mogą nawet przejść w tryb czarno-biały lub zmniejszenia jasności wyświetlacza. Różnego rodzaju tryby pozwalają zaoszczędzić od 15 do 50 proc. energii naładowanej baterii.


Samsung widzi, że na niego patrzymy

Samsung Galaxy S6 posiada ciekawą i użyteczną dla niektórych funkcję: easy mode. Po wejściu w menu „osobiste” i wybraniu tej opcji, na ekranie powitalnym zostanie tylko kilka ikonek aplikacji (można wybrać je samodzielnie).

Samsung znacznie udoskonalił sterowanie urządzeniem za pomocą gestów. I nie tylko chodzi o fakt, że jest jedynym smartfonem z system Android, który można odblokować przy pomocy linii papilarnych (jednym dotknięciem, nie przesuwaniem palca po ekranie). Futurystyczną funkcją jest Smart Stay – ekran telefonu pozostaje w trybie pracy, gdy pada na niego wzrok użytkownika. Jedną z bardziej irytujących cech smartfonów jest zbyt szybkie wygaszanie ekranu (np. w czasie przeglądania strony WWW). W tym wypadku mamy pewność, że ekran nie zgaśnie, dopóki coś na nim czytamy. Trzeba jednak pamiętać o dwóch aspektach – domyślnie opcja Smart Stay jest wyłączona. Należy ją uaktywnić w „ustawieniach ekranu”. Ponadto opcja ta nie działa w ciemności.

Kolejnym udogodnieniem z cyklu „smart” jest szybkie poinformowanie użytkownika o pominiętych wiadomościach lub połączeniach. Także w tym przypadku należy wcześniej uaktywnić opcję Smart Alert w ustawieniach telefonu. Gdy przegapimy czyjąś wiadomość, telefon zawibruje po wzięciu go do ręki.

Reklama


Ciekawą innowacją w ramach udoskonalania interakcji użytkownika z urządzeniem jest także Direct Call. Ta opcja umożliwia szybkie wykonanie połączenia telefonicznego do osoby, z którą właśnie konwersujemy lub czytamy od niej wiadomość (SMS, e-mail, czat lub inną). Aby zadzwonić, wystarczy wówczas jedynie przyłożyć smartfon do ucha (źródło: http://phandroid.com/2015/05/04/galaxy-s6-tips-and-tricks-video/).

Innowacji w Galaxy S6 jest znacznie więcej, np. bezprzewodowe ładowanie (w tym celu należy dokupić specjalne urządzenie – Samsung obsługuje oba dostępne na rynku standardy ładowania bezprzewodowego) czy ładowanie ekspresowe (za pomocą Quick Charge 2.0), dzięki któremu można naładować smartfon w czasie 10-15 minut.


Prasa donosi, że na przełomie 2015 i 2016 r. Samsung przygotuje kolejną wersję modelu Galaxy – S7 (. Na razie użytkownicy jeszcze nie nasycili się jednak możliwościami, jakie daje S6.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama