Smartfony

Ile tak naprawdę kosztuje Samsung Galaxy S10? Mniej niż połowę ceny

Albert Lewandowski
Ile tak naprawdę kosztuje Samsung Galaxy S10? Mniej niż połowę ceny
60

Najgorętsze emocje po premierze Samsungów Galaxy S10 już opadły, więc nadszedł czas na bliższe spojrzenie na to, za co płacimy w tym drogim flagowcu. Ile kosztują właściwie zastosowane w nim elementy?

Samsung Galaxy S10 - nowoczesny, a więc i drogi

Nie da się ukryć, że w nowych Samsungach Galaxy S10 pojawiło się sporo nowości w porównaniu do poprzednikach, a nowe rozwiązania zdecydowanie należą do interesujących i nowoczesnych. To powoduje, że koszt produkcji sprzętu nie mógł należeć do niskich. Wystarczy już spojrzeć na sam ekran Super AMOLED, który jest nie tylko w wysokiej rozdzielczości QHD+ lub Full HD+ w S10 e, ale również zakrzywiony w dwóch wyższych modelach i o dużej przekątnej. Wisienką na torcie pozostaje wysepka z przednią/przednimi kamerkami.

Kwestią czasu zatem było to, aby ktoś rozebrał Samsunga Galaxy S10 na części i podsumował ich koszt. TechInsight podjęło się tego zadania, a pacjentem została wersja Plus z układem Exynos 9820. Co ciekawe, nowszy procesor jest tańszy o 10 dolarów w porównaniu do tego z poprzednika. Zważywszy na różnice w wydajności, to dosyć zaskakujące. Różnice na niekorzyść nowego urządzenia w kosztach da się jednak zauważyć w wyświetlaczu. Około 86,5 dolara - tyle należy wydać, aby stać się właścicielem nowego panelu Infinity-O, co stanowi kwotę wyższą o 9 dolarów niż w starszej generacji.

Również dwa razy więcej pamięci wbudowanej (128 GB kontra 64) musiało mieć swój wpływ na cenę. To samo można powiedzieć w kwestii RAM-u, którego mamy obecnie co najmniej 8 GB w odmianie Plus.

Oto całkowite podsumowanie kosztów podzespołów Samsunga Galaxy S10 Plus:

  • 70,5 dolarów - SoC i modem,
  • 10,5 dolara - bateria,
  • 14 dolarów - moduły łączności i sensory,
  • 56,5 dolarów - aparaty,
  • 86,5 dolara - ekran,
  • 50,50 dolara - pamięć wbudowana i operacyjna,
  • 31,50 dolarów - anteny,
  • 7 dolarów - moduły audio i zarządzania energią,
  • 23 dolary - obudowa i elementy mechaniczne,
  • 34,50 dolarów - pozostałe elementy konstrukcji,
  • 29,50 dolarów - reszta podzespołów elektronicznych.

Czytaj również:

Drogi, ale wart swojej ceny. Wszystko o Samsung Galaxy S10

Dopłata w normie czy wiele za niewiele?

Łącznie Samsung Galaxy S10 Plus kosztuje 420 dolarów, jeżeli by wziąć pod uwagę same części. W Stanach Zjednoczonych należy na niego wydać 999 dolarów za odmianę Plus ze 128 GB pamięci i 8 GB RAM, a więc podzespoły stanowią około 42% jego całkowitej ceny.

Reszta to koszty opracowania smartfona, przygotowania dla niego oprogramowania i wszystkich nadchodzących aktualizacji, a także koszt płac dla pracowników, wydatki na marketing, transport sprzętów oraz marżę dla producenta i sklepu. Moim zdaniem cena Samsunga Galaxy S10 nie jest aż tak wysoka, jakby spojrzeć na to z tej perspektywy.

Owszem, flagowce są obecnie niezwykle drogie. Mimo wszystko nie każdy potrzebuje high-enda, więc też trudno narzekać na taką sytuację rynkową, tym bardziej, że porządne średniaki są najtańsze w historii i nawet za około 1000 złotych można znaleźć bardzo dobre modele.

Jak natomiast Wy podchodzicie do wyceny Samsunga Galaxy S10 Plus? Czy Waszym zdaniem jest akuratna?

źródło: Techspot

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu