Smartfony

Corning już wie, jak uczynić składane smartfony wytrzymałymi na wszystko

Albert Lewandowski
Corning już wie, jak uczynić składane smartfony wytrzymałymi na wszystko
1

Corning to firma, która zasłynęła ze swoich Gorilla Glass, zabezpieczających ekrany ogromnej liczby smartfonów i innych urządzeń elektronicznych na świecie. Teraz zapowiedzieli rozwiązanie dedykowane składanym telefonom.

Gorilla Glass w zupełnie nowej odsłonie

Obecnie jesteśmy świadkami narodzin dopiero segmentu składanych urządzeń. Po premierze Samsunga Galaxy Fold oraz Huawei Mate X, nie zanosi się, aby żaden kolejny producent już teraz szykował się do wprowadzenia własnego sprzętu tej klasy. Mimo wszystko wiele firm jest odstraszanych od takiego pomysłu przez wciąż wysokie ceny podzespołów, wysokie ryzyko niepowodzenia oraz trudność w przewidzeniu popytu na taki produkt. Po prostu nikt nie wie, czy elastyczne smartfony zostaną zaakceptowane.

Jednocześnie przy okazji debiutu nowych modeli doczekaliśmy się wielu opinii odnośnie potencjalnej odporności na zarysowania czy upadki. Dlaczego? Składany smartfon oferuje zupełnie inną konstrukcję, której zginane krawędzi są narażone na większe naprężenia oraz w momencie ewentualnego upadku musiałyby przyjąć na siebie siłę uderzenia. Cóż, raczej nie ma co się oszukiwać, taki wypadek skończyłby się dla samego urządzenia niezbyt pomyślnie.

Tu do akcji wkracza Corning. Twórca najbardziej uznanych szkieł hartowanych do elektroniki użytkowej przygotowuje już coś dedykowanego, co pozwoli spełnić wygórowane wymagania. Cóż, była to kwestia jedynie czasu. Do tego pokazuje to, że segment składanych smartfonów dopiero będzie rosnąć, a teraz mamy do czynienia ze swoistym preludium. Warto też wspomnieć, że na razie producent nie określił, kiedy dokładnie zostanie zaprezentowana Gorilla Glass nowej, elastycznej generacji.

Czytaj również:

Nadchodzi nowe Gorilla Glass. Mam tylko jedno życzenie.

Składane smartfony nadzieją na rewolucję

Aktualnie w składanych smartfonach zamiast szkła możemy spotkać specjalny rodzaj plastiku. Jest to rozwiązanie całkiem wytrzymałe, choć w zamian charakteryzuje się wysoką podatnością na zarysowania, co zdecydowanie nie jest dla nikogo spełnieniem marzeń. Taki już jednak urok urządzeń pierwszej generacji.

Poniżej możecie zobaczyć krótkie nagranie, którym podzielił się sam Corning. Możemy na nim zobaczyć testy nowej Gorilli Glass, a właściwie to wczesnego jej prototypu.

John Bayne, szef działu zajmującego się Gorillą Glass w Corning, powiedział, że firma chce spełniać wymagania rynku, więc z tego względu już intensywnie pracuje nad czymś dedykowanym dla urządzeń składanych. Nie podał żadnej konkretnej daty wprowadzenia. Nadmienił jednak, że jego zdaniem to kwestia jedynie kilku najbliższych lat, żeby takie sprzęty zdominowały rynek i stały się czymś zupełnie normalnym.

Teraz największą zagadką pozostaje to, kiedy nadejdzie prawdziwa fala nowości z elastycznymi ekranami. Myślę, że stanie się to dopiero w 2020, podczas gdy w tym roku będziemy świadkami prezentacji prototypów oraz wielkich zapowiedzi, ponieważ większość graczy woli przeczekać ten okres i zobaczyć, jak na rynku radzić sobie będą propozycje Samsunga oraz Huawei. W dodatku prawie nikt nie chce wprowadzać nowości za kilka tysięcy złotych. Kto, za wyjątkiem Samsunga, Huawei oraz oczywiście Apple, byłby w stanie sobie na to pozwolić?

źródło: xda-developers

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu