Felietony

Samsung Galaxy S III smartfonem roku. Należało się?

Maciej Sikorski
Samsung Galaxy S III smartfonem roku. Należało się?
31

To już trzeci dzień imprezy Mobile World Congress w Barcelonie. Póki co szału nie ma i uczestnicy targów nie bombardują nas nowinkami (oczywiście są pewne wyjątki). GSM Association, czyli organizator wystawy zapewnił nam jednak ciekawy temat do dyskusji – przyznano nagrody Global Mobile Awards 2013....

To już trzeci dzień imprezy Mobile World Congress w Barcelonie. Póki co szału nie ma i uczestnicy targów nie bombardują nas nowinkami (oczywiście są pewne wyjątki). GSM Association, czyli organizator wystawy zapewnił nam jednak ciekawy temat do dyskusji – przyznano nagrody Global Mobile Awards 2013. Wśród wyróżnionych za najlepsze urządzenia, aplikacje i technologie znalazła się firma Samsung: słuchawka Galaxy S III to najlepszy smartfon roku 2012.

Nim przejdziemy do najlepszego smartfonu, warto w telegraficznym skrócie przedstawić pozostałych nagrodzonych. Za najlepszy tablet uznano Google Nexus 7 (pokonał urządzenia Amazon Kindle Fire HD 8.9, iPad mini, iPad 4, ASUS Transformer Infinity oraz Samsung Galaxy Note 10.1). Nagrodę dla najlepszego telefonu (tradycyjnego) przyznano Nokii Asha 305 (w tym przypadku Finowie konkurowali praktycznie sami ze sobą – oprócz zwycięskiego modelu o nagrodę walczyły też słuchawki Asha 302, Nokia 103 oraz Samsung C3312 Duos). Za najlepszą aplikację uznano m.in. Evernote, a Samsung doczekał się jeszcze nagród dla firmy roku, za urządzenie Galaxy Camera, a także za wkład w rozwój sieci LTE.

Samsung Galaxy S III walczył o palmę pierwszeństwa ze smartfonami iPhone 5, HTC Butterfly, Nokia Lumia 920 oraz Galaxy Note II. Nie ulega wątpliwości, że grono finalistów dobrano słusznie – trudno przypomnieć sobie premierę innego sprzętu, który wywołałby spore emocje, dyskusje i pojawiał się często w mediach. Nie dziwi także fakt, iż na pięć smartfonów dwa należą do Samsunga - w chwili obecnej ten producent rozdaje karty w branży i dotyczy to również klasy premium.

W uzasadnieniu swojej decyzji GSM Association napisało m.in., że przyznaje nagrodę za innowacyjne funkcje, globalną sprzedaż oraz wsparcie dla NFC. Warto wspomnieć, że w roku ubiegłym producentem roku także był Samsung, a nagrodę dla najlepszego smartfonu zgarnął model Galaxy S II – ciekawe, czy w przyszłym roku wyróżnienie zostanie przyznane Galaxy S IV? Jeżeli branża będzie się rozwijała w takim kierunku, w jakim ma to miejsce obecnie, to w roku 2014 w Barcelonie koreański gigant może zgarnąć jeszcze więcej nagród (kategorii jest całkiem sporo, więc będzie o co walczyć).

Największe emocje wywoływały w roku ubiegłym trzy premiery smartfonów: SGS III, iPhone’a 5 oraz Nokii Lumia 920. Za każdym razem pojawiały się zarówno zachwyty, jak i głosy niezadowolenia oraz rozczarowania, ale najlepiej "okoliczności przyrody" wykorzystali właśnie Koreańczycy, którzy zdołali przekonać rzesze klientów, że ich produkt jest wart swej ceny. Sprzedaż tego modelu biła kolejne rekordy i zapewniła firmie wielkie zyski. Galaxy S III nie był już odbierany jako słabsza alternatywa (by nie powiedzieć podróbka) dla sprzętu Apple – ich pozycje na rynku się wyrównały, a wiele osób uzna zapewne, iż starcie wygrali Azjaci.

Koreański koncern z roku na rok pokazuje coraz lepszego flagowca (od czasu wprowadzenia do sprzedaży modelu Galaxy Note można już nawet mówić o dwóch flagowcach), ale pojawia się pytanie, jak skończy się dla korporacji ciągłe podnoszenie poprzeczki. Rynek oczekuje coraz większych cudów i niespodzianek – w modelu Galaxy S IV pewnie uda się jeszcze czymś zaskoczyć albo przynajmniej przekonać większość ludzi, że to innowacyjne rozwiązania. Ale czy taki sam scenariusz uda im się powtórzyć w przyszłości? Jak wiadomo, czasem zbyt duży sukces może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Smartfonowi Galaxy S III należało się wspomniane wyróżnienie, bo to faktycznie jeden z symboli ubiegłorocznych wydarzeń na rynku mobilnym (nawet jeśli wynika to z niemocy innych producentów). Oby tylko ta nagroda nie przylgnęła do następców wspomnianego smartfonu. Nie tylko dlatego, iż będzie to źle świadczyło o sytuacji w branży i swoistym monopolu, ale też z uwagi na rozwój całego sektora i samego Samsunga.

Źródła grafik: android-advice.com, t3.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

SmartfonMWC 2013