Felietony

Samsung GALAXY Camera - pierwsze wrażenia po premierze

Grzegorz Marczak
Samsung GALAXY Camera - pierwsze wrażenia po premierze
28

Dziś pierwszy raz bawiłem się Samsung Galaxy Camera a była ku temu okazja bo dziś oficjalnie sprzęt ten został pokazany przez Samsunga w Polsce. Jeśli mnie pamięć nie myli jest to jeden z dwóch aparatów, które na dziś łączą w sobie klasyczny cyfrowy aparat oraz system operacyjny Google. Galaxy Ca...

Dziś pierwszy raz bawiłem się Samsung Galaxy Camera a była ku temu okazja bo dziś oficjalnie sprzęt ten został pokazany przez Samsunga w Polsce. Jeśli mnie pamięć nie myli jest to jeden z dwóch aparatów, które na dziś łączą w sobie klasyczny cyfrowy aparat oraz system operacyjny Google.

Galaxy Camera ma na pokładzie Androida 4.1, WiFi a/b/g/n i Bluetooth 4.0, HDMI 1.4. oraz co najważniejsze 3G/HSPA+. Najbardziej jednak rzucającym się w oczy elementem tego aparatu jest gigantyczny ekranu dotykowego 4,77” HD Super Clear. O ile w przypadku telefonów można być już przyzwyczajonym do olbrzymich wymiarów o tyle w aparacie fotograficznym rozmiar ten niemal przeraża.

Pierwsze wrażenia

Moje obcowanie z GALAXY Camera nie zaczęło się dobrze. Dotarłem na imprezę nieco wcześniej więc postanowiłem wykorzystać ten czas aby pobawić się sprzętem. Pierwsze włącznie, pierwsze zdjęcie i cały aparat wisi. Martwy trup któremu potrzebny jest reset. Szczerze mówiąc ubawiła mnie ta sytuacja...zdarzyć się jednak może każdemu (zawieszam zarówno iPada, iPhona jak i Macbooka także może to mój "zły dotyk"). Później przy kilkudziesięciu zdjęciach i nagraniu krótkiego filmu ten "efekt" na szczęście się nie powtórzył.

Wygląd i konstrukcja

Galaxy Camera jak już wspomniałem to aparat z gigantycznym ekranem. Można spokojnie na nim przeglądać pocztę czy też czytać maile. Gdyby obiektyw był jeszcze bardziej schowany w obudowie można by śmiało używać go jak mini tablet. Jeśli chodzi o konstrukcje tego urządzenia to robi ona bardzo dobre wrażenie, zwarta nic nie skrzypi i nie pstryka pod palcami. Jest to urządzenie o swoich gabarytach więc i jego waga też jest odpowiednio odczuwalna w dłoni. Nie jest to jednak dla mnie wada szczególnie kiedy kręcimy filmy czy robimy zdjęcia z dużym zoomem i potrzebujemy czuć w ręce sprzęt.

Zdjęcia

Niestety nie mogę tutaj powiedzieć nic obiektywnego po krótkiej sesji podczas imprezy. Sala była przyciemniona i w efekcie trudno jest coś powiedzieć o jakoś zdjęć, zoomie czy też zdjęciach w trybie makro. Dobra wiadomość jest taka, że nie ma za dużych lagów od momentu zrobienia zdjęcia do momentu kiedy aparat jest gotowy do zrobienia następnego. To w niektórych cyfrówkach jest czasem bardzo uciążliwe.

Kamera pracująca na systemie Android daje natomiast na możliwość korzystania z różnego rodzaju aplikacji mobilnych i dzięki temu otwierają się przed nami naprawdę nowe możliwości. Szybka wrzutka zdjęć na dropboxa czy też dobre zdjęcie w Instagramie aż wreszcie możliwości steamowania obrazu na żywo poprzez aplikacje ustream i podobne. Do tego dochodzą możliwości edycji zdjęć tuż przed opublikowaniem na stornie, blogu czy w serwisie społecznościowym. Dla mnie ma to swoją wartość

Wątpliwości czyli bateria i cena

Szerzej o tym sprzęcie napiszę kiedy będą miał go okazję dobrze przetestować. Nie da się jednak ukryć, że Galaxy Camera budzi pewne wątpliwości. Przede wszystkim bateria? Czy wytrzyma długo, system jest wyposażony w opcje wyłączenia wszystkie co jest niepotrzebne do robienia zdjęć, mimo wszystko jednak ekran jest olbrzymi co zapewne zrobi swoje.

Drugą moją wrzutką znacznie większego kalibru jest cena. Sprzęt ma w Polsce kosztować ok 2200 PLN i to może być dla wielu osób naprawdę duża przeszkoda. O ile bowiem posiadanie pełnego Androida i możliwość szybkiego przegrywania czy też transferowania zdjęć jest kusząca to jednak jeśli chodzi o optykę i jakość sprzęt Samsunga ma bardzo dużo konkurentów. Ile osób w Polsce będzie w stanie dopłacić do tego aby mieć nowoczesny telefon z mobilnym systemem? Samsung to dobra marka i znana w Polsce ale z tą ceną przy tym rynku może nie być łatwo.

Czy ja go kupię?

Jeszcze oczywiście za wcześnie na to aby powiedzieć ostatecznie czy jest to sprzęt dla mnie. Jeśli jednak zdjęcia będą dobre jakości i wszystko będzie pracować stabilnie to jest to urządzenie idealne dla moich potrzeb. Przede wszystkim przyda mi się możliwość steamingu w dobrej jakość, ale też ważnym elementem jest możliwość szybkiego dzielenia się zdjęciami szczególnie podczas imprez i konferencji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu