Samsung

Co się dzieje z Samsung DeX? Miał umierać, a staje się... bezprzewodowy?

Krzysztof Rojek
Co się dzieje z Samsung DeX? Miał umierać, a staje się... bezprzewodowy?
4

Samsung DeX wciąż walczy o to, by zostać uznanym za wartościową alternatywę dla komputerów z Windowsem czy MacOS. Czy nowa funkcja mu w tym pomoże?

Wydaje mi się, że Samsung ze swoim pomysłem na połączenie doświadczenia mobilnego i stacjonarnego nieco wyprzedził swoje czasy. Niby wszystko jest na miejscu - smartfony mają już odpowiednią moc by "uciągnąć" desktopowe UI, miniaturyzacja pozwoliła na to, by do połączenia z monitorem nie była potrzebna nawet podstawka, a postęp technologii sprawił, że coraz więcej rzeczy robimy przez przeglądarki, opierając się na rozwiązaniach sieciowych (chociażby ten tekst, który powstał w panelu Antywebu, a nie w MS Word czy innym programie). Innymi słowy - z przejściem na Samsung DeX nie powinno być żadnych problemów (to udowodnił chociażby Paweł) i powinniśmy być świadkami rosnącego zainteresowania tą usługą - w końcu kto nie chciałby mieć swojego komputera zawsze przy sobie? Niestety, pomimo tego, że DeX jest z nami już od jakiegoś czasu, wciąż wydaje się mieć problemy by osiągnąć na tyle dużą popularność aby przekroczyć "masę krytyczną" użytkowników i z ciekawostki stać się pełnoprawną alternatywą dla komputera czy laptopa.

Firma nie ustaje jednak w rozwijaniu swojego produktu i być może zmiana, która przyjdzie zapewne wraz z Galaxy Note 20 wprowadzi DeX na prawdziwe salony.

Samsung DeX idzie w łączność bezprzewodową

O tym, że Samsung "pracuje" nad bezprzewodowym DeX'em słyszeliśmy już dwa lata temu, jednakże od tamtego czasu w temacie zapadła grobowa cisza. Aż do dziś, kiedy to jeden z redaktorów XDA Developers przez przypadek odkrył w aplikacji Samsung Tips wpis poświęcony właśnie DeX'owi. Pozycja na pewno pojawiła się tam w wyniku błędu (zapewne została udostępniona wcześniej niż zakładano). Można to wnioskować po tym, że tytuł funkcji to zdecydowanie wersja kodowa i brzmi on: "DREAM_DEX_HEADER_USE_DEX_WIRELESSLY_M_TIPS". Dream jest zakodowana nazwa dla Galaxy S10, co może oznaczać, że bezprzewodowy DeX będzie udostępniany nie tylko dla bieżącej generacji telefonów Galaxy S.

W tej wersji DeX smartfon łączyłby się z dostępnym telewizorem, prawdopodobnie w taki sam sposób, jak obecnie działa udostępnianie obrazu z telefonu dla SMART TV. Więcej niestety nie wiemy, ale samo to, że Samsung pracuje już nad takimi detalami jak instrukcje dla użytkowników daje wyraźny sygnał, że projekt jest na ukończeniu i niedługo możemy spodziewać się jego oficjalnej premiery.

Samsung DeX jednak nie umiera, tak jak niektórzy prognozowali

Pod koniec 2019 r. świat obiegła wiadomość, że Samsung wraz z Androidem 10 kończy wsparcie dla projektu "Linux on DeX". Wąski i tak klub użytkowników DeX'a skurczył się wtedy jeszcze bardziej, ponieważ możliwość odpalenia pełnego, desktopowego systemu operacyjnego (w tym wypadku Ubuntu) z telefonu była dla niektórych jedynym powodem korzystania z tej funkcji od Samsunga. Część osób sugerowała wprost, że jest to pierwszy krok do wygaszania DeX'a i znak tego, że program nie radzi sobie zbyt dobrze na rynku. I o ile to drugie stwierdzenie może być prawdziwe, o tyle plotki o jego śmierci były jak widać mocno przesadzone.

Jak myślicie, czy możliwość łączenia się bezpośrednio z monitorem (telewizorem), efektywnie niwelując konieczność zakupu akcesorium czy podpinania kabli, będzie tą funkcją która przyciągnie więcej użytkowników do DeX'a?

Źródło: AndroidAuthority

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu