Samsung

Bezpieczny smartfon według firmy Samsung - jakie jest podejście lidera rynku?

Jakub Szczęsny
Bezpieczny smartfon według firmy Samsung - jakie jest podejście lidera rynku?
Reklama

“Bezpieczny smartfon” to obecnie nie jedynie slogan, ale wręcz wymóg wynikający z uniwersalności tych urządzeń. Na co dzień nowoczesne telefony komórkowe wykorzystujemy nie tylko do komunikacji, korzystania z mediów społecznościowych, ale i do załatwiania spraw urzędowych, bankowych oraz przechowywania newralgicznych danych. Czy można zrobić coś więcej, aby być pewnym swojego bezpieczeństwa w kontekście posiadanego smartfona?

Nie jest tajemnicą fakt, iż ze smartfonami bardzo rzadko się rozstajemy i dopiero sen jest momentem, w którym na dobre odkładamy urządzenie mobilne i nie korzystamy z niego przez dłuższy czas. Niezwykle ciekawych danych dostarcza w tej materii badanie Deloitte: 6% Polaków sięga po telefon komórkowy już tuż po przebudzeniu się. Kolejne 48 procent robi to w ciągu pierwszych 15 minut. Co więcej, dla 45% ankietowanych, smartfon jest jednym z ostatnich urządzeń, z jakich korzystają przed pójściem spać.

Reklama

Zwiększa się również czas, który spędzamy ze smartfonami. Te cały czas zyskują udział w ogólnym czasie online dla konkretnego użytkownika: w 2017 roku 46 procent łącznego czasu spędzonego w sieci spędziliśmy korzystając z nowoczesnego telefonu komórkowego. Warto odnotować fakt, iż jest to o 3 punkty procentowe więcej niż rok wcześniej.

Coraz większy udział smartfonów w aktywności użytkowników sieci pociąga za sobą pewne konsekwencje: należy zwrócić uwagę na to, że nowoczesny telefon komórkowy przestał być już dla nas sprzętem służącym jedynie do pisania SMS-ów, dzwonienia, czy wysyłania wiadomości w popularnych komunikatorach. To także narzędzie uwierzytelniania w bankach, urządzenie służące do załatwiania spraw urzędowych oraz akcesorium niezbędne w naszej pracy. Zastanówcie się, czy na Waszych telefonach komórkowych znajdują się newralgiczne dane? Czy gdyby ktoś się do nich dostał, mogłoby to wyrządzić szkodę albo Wam, albo firmie, w której pracujecie?

Większość z Was odpowie twierdząco. Bezpieczny smartfon to dzisiaj “mus”

Bezpieczny smartfon jako idea to również efekt pewnych przemian w środowisku nowych technologii. Ze względu na ogromną popularność tych urządzeń oraz platform mobilnych, zyskały one również uwagę cyberprzestępców. To sytuacja analogiczna dla tego, co przed laty stało się z komputerami: hakerzy widząc ogromną popularność pecetów (szczególnie z Windows na pokładzie) zaczęli masowo interesować się wyszukiwaniem i eksploatowaniem podatności na te maszyny. Podobnie jest obecnie z telefonami komórkowymi: właściwie codziennie słyszy się o znalezieniu kolejnego złośliwego programu wycelowanego w użytkowników smartfonów.

W maju tego roku, Avast stworzył podsumowanie, w którym jasno mówi o rosnącym trendzie w zakresie zainteresowania hakerów platformami mobilnymi. Firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem to znakomici dostarczyciele informacji na temat aktualnej sytuacji w tym środowisku: nieustannie monitorują zachowania przestępców oraz wykrywają kolejne złośliwe programy. System Android, który dzierży obecnie ok. 85% rynku mobilnych systemów operacyjnych na świecie, ze względu na swój otwarty charakter oraz ogromną popularność, siłą rzeczy wzbudza ogromne zainteresowanie hakerów.

O istotności stosowania jak najlepszych zabezpieczeń w jakimkolwiek sprzęcie podłączonym do globalnej sieci nikogo nie trzeba przekonywać. Ale warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czym w ogóle jest bezpieczny smartfon? W bardzo ciekawy i jednoznacznie słuszny sposób podchodzi do tego firma Samsung, która w swoich urządzeniach dba o umieszczenie narzędzi zwiększających ochronę użytkownika oraz jego danych. Taka wartość dodana do urządzenia mobilnego powinna być absolutną normą w kręgu producentów sprzętu elektronicznego.

Samsung Knox: usługa, z której zdecydowanie warto skorzystać

Samsung w swoich telefonach komórkowych dba o to, by użytkownik mógł skorzystać z przydatnych, ciekawych usług już tuż po wyjęciu urządzenia z pudełka. Bezpieczny smartfon według tej firmy to przede wszystkim Samsung Knox - zestaw zabezpieczeń stanowiących pierwszą linię obrony przed włamaniami, złośliwym oprogramowaniem oraz innymi zagrożeniami. Już na etapie projektowania telefonu zakłada się zastosowanie platformy Knox, wdrożenie natomiast następuje w fazie produkcji. Producent dba o zapewnienie zaufanego środowiska sprzętowego, a następnie o rygorystyczne procedury testowe, które sprawdzają szczelność zastosowanych zabezpieczeń.

Samsung Knox może dzięki temu pochwalić się certyfikatami udzielonymi przez instytucje na całym świecie. Wysoki poziom ochrony platformy potwierdziły takie organizacje jak amerykańska DISA, francuska ANSSI, brytyjska NCSC i wiele, wiele innych. Właściwie każdy element platformy Samsung Knox został gruntownie przetestowany nie tylko przez firmę Samsung, ale i również przez niezależne organizacje.

Reklama


Jednym z najmocniejszych argumentów przemawiających za szczelnością platformy Samsung Knox jest raport firmy Gartner, w którym wersja 3.2 zabezpieczeń uzyskała ocenę “silna” w 27 na 30 wyszczególnionych kategorii. Warto odnotować fakt, że Samsung w tym badaniu okazał się jedyną firmą, która uzyskała najwyższe oceny we wszystkich kategoriach odnoszących się do bezpieczeństwa wewnątrz infrastruktury przedsiębiorstwa.

Reklama

Więcej informacji na temat raportu Gartnera: “Mobile OSs and Device Security: A Comparison of Platforms”

Samsung dba również o edukowanie użytkowników telefonów komórkowych

Bezpieczny smartfon - poziom jego ochrony jest tak wysoki jak… rozbudowana jest świadomość użytkownika. Z tego względu, Samsung przygotował “dekalog bezpieczeństwa”, w którym zawiera najważniejsze informacje na temat tego, co warto robić, a czego robić nie należy w kontekście bezpieczeństwa telefonu komórkowego:

1. Smartfon – kup w sprawdzonym miejscu. Już na etapie zakupu urządzenia warto zwrócić uwagę na jego pochodzenie. Jednym z producentów przykładających do tego dużą wagę jest Samsung. Wszystkie urządzenia mobilne tej marki wyposażono w Samsung Knox, kompleksową platformę bezpieczeństwa.
2. Oprogramowanie – zawsze najnowsze. Niezależnie od systemu operacyjnego Twojego smartfonu, zadbaj o to, by był on zawsze aktualny. Kluczowe w tym przypadku są przede wszystkim poprawki bezpieczeństwa. By mieć pewność, że nie przegapimy żadnej z nich, można włączyć funkcję automatycznego pobierania aktualizacji.
3. Hasło – zawsze trudne. Mówienie o stosowaniu trudnych haseł wydaje się być truizmem, jednak wciąż „qwerty”, „123456”, czy „hasło” są jednymi z najpopularniejszych. Dobre i trudne hasło zawiera kombinację cyfr, liter i znaków specjalnych, które nie są bezpośrednio związane z właścicielem urządzenia. Skomplikowanych haseł nie trzeba zapamiętywać. Można je zapisać np. w chronionej zabezpieczeniami biometrycznymi aplikacji Samsung Pass, by później użyć ich w prosty sposób.
4. Biometria – zawsze włączona. Producenci smartfonów, oferują szereg zabezpieczeń biometrycznych. Nowością w tym zakresie jest ultradźwiękowy czytnik linii papilarnych wbudowany bezpośrednio w ekran Galaxy Note10 czy Galaxy S10. Odczytuje on trójwymiarowy fizyczny kształt odcisku palca – a nie jego dwuwymiarowy obraz. Takie rozwiązanie zapewnia wyższy poziom zabezpieczeń przed nieuprawnionym dostępem do urządzenia. To uwierzytelnianie nowej generacji jako pierwsze na świecie otrzymało też certyfikat FIDO Alliance, potwierdzający, że doskonale chroni smartfon.
5. Aplikacje – tylko z zaufanych źródeł. Pobieranie aplikacji wyłącznie z oficjalnych sklepów oraz od wiodących twórców oprogramowania pozwoli zminimalizować ryzyko instalacji niechcianego oprogramowania.
6. Wi-Fi – nie łącz się z nieznanymi sieciami. Jeśli nie znasz sieci Wi-Fi to lepiej z niej nie korzystać. Zwłaszcza, że ruch sieciowy może być monitorowany.
7. Wrażliwe dane – zapewnij dodatkową ochronę. Czasami, nawet pomimo starań możemy złapać wirusa, dlatego w przypadku najważniejszych danych dobrym rozwiązaniem może być konteneryzacja, czyli dodatkowa separacja wybranych danych i aplikacji od reszty systemu. Jednym z takich rozwiązań jest aplikacja Mój Sejf, która wykorzystuje technologię Samsung Knox i tworzy na smartfonie dodatkowo chronioną przestrzeń na najbardziej wrażliwe informacje i aplikacje.
8. Kontroluj smartfon nawet gdy go stracisz. Zgubiony smartfon to jeszcze nie koniec świata. Na rynku funkcjonują usługi, takie jak np. aplikacja Find My Mobile dostępna dla smartfonów Samsung, dzięki której stracony smartfon można zlokalizować, zablokować do niego dostęp, a w skrajnych przypadkach nawet usunąć zapisane na nim dane.
9. Urządzenia peryferyjne także wymagają zabezpieczeń. Zanim połączysz się z zewnętrznymi akcesoriami i urządzeniami z obszaru IoT, sprawdź, czy są zabezpieczone.
10. Zachowaj zdrowy rozsądek. Nawet najbezpieczniejszy smartfon nie poradzi sobie z lekkomyślnością użytkownika. Pamiętaj, że Twoje dane są cenne nie tylko dla Ciebie, ale i dla cyberprzestępcy.

Cieszy sposób, w jaki Samsung podchodzi do kwestii bezpiecznego smartfona

Samsung jest liderem rynku smartfonowego i tym bardziej powinien on dbać o odpowiedni poziom zabezpieczeń swoich produktów. Co więcej, spoczywa na nim także odpowiedzialność w zakresie edukowania użytkowników, z czego zresztą świetnie się wywiązuje. Miło widzieć, że Koreańczycy zdają sobie sprawę z tego jak istotne jest bezpieczeństwo urządzenia mobilnego, z korzyścią dla konsumentów. W mojej ocenie, zakup telefonu z logo Samsung to nie tylko “bezpieczny wybór” z punktu widzenia funkcjonalności oraz jakości, ale także inwestycja w bezpieczeństwo swoich danych.

Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama