Polska

Rzeszów będzie mieć parkingi, o których inni mogą jedynie pomarzyć

Jakub Szczęsny
Rzeszów będzie mieć parkingi, o których inni mogą jedynie pomarzyć
10

Wielu wcieleń tej idei w Europie nie ma. "Inteligentne systemy parkingowe" to rozwiązania, które są obecne jedynie w kilku miastach europejskich. Rzeszów będzie jedynym miastem w Polsce, gdzie będzie funkcjonował inteligentny miejski system parkingowy. Wartość inwestycji to 14,7 mln złotych, a sam system wystartuje już w 2021 roku.

Rzeszów od pewnego czasu wśród miast w Polsce zaskakuje innowacyjnymi projektami - zresztą i sama komunikacja zewnętrzna zakłada kreowanie Rzeszowa jako "stolicę innowacji". Mam na to pewien pogląd, sam mieszkam w Rzeszowie i mogę powiedzieć jedynie tyle, że stolica Podkarpacia nie ma się czego wstydzić. Nie jest miastem największym, najbardziej ludnym (wręcz niewielkim w tym zakresie wśród innych miast wojewódzkich), ale z pewnością dzieje się tu sporo na polu smart city.

Czytaj więcej: Superprzystanki w Rzeszowie. Takich nie ma żadne miasto

Strefy płatnego parkowania w większych miastach to zawsze temat trudny - mieszkańcy są niezadowoleni, że muszą płacić za miejsca parkingowe, tych zresztą z reguły brakuje, a Rzeszów w tym temacie jest jednym z miast, w którym po prostu widać cały czas rosnącą ilość poruszających się po drogach pojazdów i nierzadko niewystarczającą infrastrukturę drogową. Korki na Pobitnie to akurat standard, na Rejtana nie jest lepiej. Piłsudskiego w godzinach 15-17 to dramat, względy spokój jest dopiero za skrzyżowaniem dwupoziomowym w okolicach Galerii Rzeszów. W takich warunkach trudno jest prowadzić, trzeba mieć oczy dookoła głowy. Trudno jest także znaleźć miejsce parkingowe.

Tutaj z pomocą przychodzi inteligentny miejski system parkingowy. Rzeszów będzie pierwszym miastem w Polsce, który będzie taki mieć

Asseco Data Systems wykona dla Rzeszowa pierwszy wizyjny monitoring stanu wolnych miejsc. Jak to będzie działać? W obrębie miasta zostaną zainstalowane kamery sprzężone z siecią neuronową oraz systemem analizującym dane odnoszące się do obłożenia parkingów. Stamtąd, dane będą udostępniane na interaktywnych tablicach drogowych oraz trafiać wprost do aplikacji mobilnej przeznaczonej dla mieszkańców.

Rozbudowa strefy płatnego parkowania w Rzeszowie to unikalny projekt z zakresu smart city. Poza systemem opomiarowania i monitoringu zbudujemy tu również system transmisji danych, który będzie przekaźnikiem pomiędzy Centrum Nadzoru, a wszystkimi elementami systemu oraz zmodernizujemy Centrum Przetwarzania Danych. Co bardzo istotne, w centrum Rzeszowa powstanie infrastruktura sieci światłowodowej, wykorzystująca istniejącą sieć LMDS i MESH, co w przyszłości umożliwi połączenie z innymi obiektami miejskimi. Stolica Podkarpacia będzie tym samym pierwszym w Polsce miastem wykorzystującym technologię MESH 5G

Paweł Sokołowski - Asseco Data Systems

Będzie integracja z innymi usługodawcami. Rzeszów "czuje" ideę smart city

Cieszę się, że na etapie projektowania systemu pomyślano o tym, by stworzyć integrację z innymi aplikacjami - również tymi, które pozwalają na zakup biletu parkingowego. Na razie nie przekazano informacji, jakie będą to platformy. Zakładam jednak, że będzie to pewnie MoBilet oraz SkyCash, jedni z najważniejszych graczy na tym polu.

Mimo, że z miejskich parkingów korzystam bardzo rzadko (mam swoje, podziemne miejsce parkingowe w bloku, w którym mieszkam), a pod biurem mam miejsce na pozostawienie samochodu, cieszę się, że w Rzeszowie pojawia się takie rozwiązanie. Istotnie wpłynie to na jakość życia niektórych mieszkańców, a także znacząco podniesie rangę Rzeszowa na arenach: krajowej oraz międzynarodowej. Wiecie - "jedyny taki w Polsce system" - to po prostu brzmi dumnie.

Brawo!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu