Świat

Ryś, czyli co planuje Apple na desktopy

Michał Majchrzycki
Ryś, czyli co planuje Apple na desktopy
17

Najważniejsze wydarzenia w tym roku w Apple mamy najwyraźniej za sobą. iPad mini zaprezentowany, iPhone 5 już dawno w sprzedaży. Pozostaje więc do końca roku nuda? Skądże znowu, zawsze możemy przejrzeć najnowsze doniesienia i plotki na temat produktów przygotowywanych przez firmę z Cupertino. A już...

Najważniejsze wydarzenia w tym roku w Apple mamy najwyraźniej za sobą. iPad mini zaprezentowany, iPhone 5 już dawno w sprzedaży. Pozostaje więc do końca roku nuda? Skądże znowu, zawsze możemy przejrzeć najnowsze doniesienia i plotki na temat produktów przygotowywanych przez firmę z Cupertino. A już na początek 2013 szykują się bardzo ciekawe premiery...

W weekend na maila dostałem informacje o zakończeniu beta testów Messengera na OS X. Taką wiadomość otrzymało więcej osób, które podobnie jak ja w połowie lutego postanowiły sprawdzić, jak działają Wiadomości.

Program udostępniania wersji beta aplikacji Messages dla systemu Lion zakończy się w piątek 14 grudnia 2012 r. Mamy nadzieję, że udało Ci się skorzystać z możliwości zapoznania się z aplikacją Messages.

Wstyd się przyznać, ale od czasu zainstalowania i przejrzenia możliwości Wiadomości, nie miałem żadnej styczności z aplikacją. Po części dlatego, że wolę korzystać z komunikatorów na Gmailu czy Facebooku, a po części dlatego, że coraz rzadziej używam tego typu rozwiązań. Dość rzec, że jedno z rozwiązań wprowadzonych w Mountain Lion nie jest dla mnie. Zresztą, sam system chyba też nie. Po początkowym zastanawianiu się, czy za tak niską cenę nie warto kupić najnowszej wersji OS X doszedłem do wniosku, że wprowadzone zmiany nie są mi niezbędne do życia. Mogę więc poczekać na recenzje systemu i opinie użytkowników. W efekcie do dzisiaj pracuję na OS X Lion i niespecjalnie chce mi się aktualizować system.

Podejrzewam, że podobnie może być z kolejnym wydaniem systemu Apple'a. Dlaczego? Idea ze zbliżaniem do siebie iOS oraz OS X jest dobrym pomysłem, tyle że na razie przebiega moim zdaniem jedynie pod względem szczegółów. Z mojego punktu widzenia jako użytkownika małe znaczenie ma fakt, że Apple dodaje do OS X takie aplikacje jak Wiadomości czy Powiadomienia. Jasne, fajnie że są takie jak w iPadzie, ale to trochę mało jak na aktualizację systemu. Obawiam się jednak, że również w kolejnym wydaniu OS X pojawią się tego typu rozwiązania, a nie bardziej poważne zmiany.

Kolejne wydanie desktopowego systemu Apple'a ma według pogłosek nosić nazwę Lynx, czyli Ryś, zaś szczegółów na temat jego wydania możemy spodziewać się podczas targów WWDC połowie 2013 roku. Czyli całkiem niedługo. Apple już od jakiegoś czasu testuje OS X 10.9, o czym świadczą chociażby ślady zostawiane w internecie. Nic zresztą dziwnego, że firma już zabrała się za testowanie kolejnej wersji swojego systemu. Zgodnie z zapowiedziami, OS X ma być teraz wydawany teraz częściej, mniej więcej raz do roku - podobnie jak iOS.

Dobrze by było, gdyby Apple zamiast przenosić kolejne mało istotne elementy z iOS do OS X zastanowił się nad głębszymi zmianami. Microsoft zdecydował się na małą rewolucję, wprowadzając Windows 8 z interfejsem Modern. Zespół Tima Cooka też moim zdaniem powinien poważnie podejść do tematu. Może pomocą w tym będzie objęcie szefostwa nad działem Human Interface przez Jonathana Ive'a?

Grafika: Wikipedia, djtech42

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu