Felietony

Rynek audiobooków w Polsce jest wart 20 milionów złotych - raport!

Grzegorz Marczak
Rynek audiobooków w Polsce jest wart 20 milionów złotych - raport!
27

Nexto.pl przygotowało bardzo ciekawy raport na temat rynku książek w formie audio popularnie zwanych audiobookami w Polsce. Cały raport załączam poniżej, ale chciałbym przedstawić w tym wpisie kilka najciekawszych wniosków z tego raportu. Przede wszystkim co mnie osobiście bardzo cieszy rośnie li...

Nexto.pl

przygotowało bardzo ciekawy raport na temat rynku książek w formie audio popularnie zwanych audiobookami w Polsce. Cały raport załączam poniżej, ale chciałbym przedstawić w tym wpisie kilka najciekawszych wniosków z tego raportu.

Przede wszystkim co mnie osobiście bardzo cieszy rośnie liczba książek wydawanych w formie audio. W 2009 roku przyrost był na poziomie 30%. W tej chwili mamy 1420 książek wydanych jako audiobooki (rozumiem, że liczba ta dotyczy tylko polskich książek), miesięcznie przybywa około 25 nowych pozycji. Co ciekawe spadają też ceny książek - średnia to ok 20 PLN z VAT.

Raport sugeruje jednak, że sprzedaż audiobooków to nadal nie jest zbyt dochodowy biznes ponieważ pracuje się na bardzo niskich marżach (przez wysokie koszty produkcji).

W kość producentom i sprzedawcom daje też piractwo, już kilkaset tytułów jest dostępnych w serwisie chomikuj.pl - stanowi to dość znaczą część wszystkich wydanych polskich książek w tym formacie. Ciekawy jestem czy takie wymieniane z nazwy chomikuj.pl oznacza, że twórcy i producenci mają zamiar coś z tym zrobić?

Ile jest teraz wart rynek książek audio? Według raportu jest to 19,9 miliona złotych (rok 2009). W roku 2009 wartość tego rynku wzrosła więc o blisko 19%. Wzrosty są więc spore ale nadal operujemy na dość mały wartościach zważywszy na liczbę sklepów i miejsc w których się sprzedaje audiobooki.

Zapraszam do przeczytania całego raportu, który zawiera również ankietę przeprowadzoną w niektórych sklepach i serwisach sprzedających książki.Raport Audio -

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Polskaaudiobook