Felietony

Ruszyła nowa edycja Humble Indie Bundle - Humble Frozen Synapse Bundle

Jan Rybczyński
Ruszyła nowa edycja Humble Indie Bundle - Humble Frozen Synapse Bundle
3

O akcji Humble Indie Bundle miałem już przyjemność pisać na łamach Antyweb [2], [3]. Przypomnę, że to bardzo sympatyczne przedsięwzięcie, które pozwala wspomóc dwie fundacje charytatywne oraz twórców gier Indie. W zamian za dowolnej wysokości darowiznę otrzymujemy zwykle kilka gier, na wszystkie trz...

O akcji Humble Indie Bundle miałem już przyjemność pisać na łamach Antyweb [2], [3]. Przypomnę, że to bardzo sympatyczne przedsięwzięcie, które pozwala wspomóc dwie fundacje charytatywne oraz twórców gier Indie. W zamian za dowolnej wysokości darowiznę otrzymujemy zwykle kilka gier, na wszystkie trzy platformy systemowe, bez zabezpieczeń DRM. Tym razem akcja nosi nazwę Humble Frozen Synapse Bundle i ma trochę zmienione reguły, natomiast dla fanów gier z zacięciem strategicznym jest nie mniej atrakcyjna niż poprzednie. Polecam przyjrzeć się akcji z bliska.

Czasami pomiędzy głównymi zbiórkami pieniędzy o nazwie Humble Indie Bundle, pojawiają się dodatkowe, o zmienionej nazwie. Pomiędzy HIB2 a HIB3 o którym pisałem na Antyweb, było jeszcze Humble Frozenbyte Bundle - promujące gry fińskiego studia Frozenbyte. Tym razem jest podobnie, zbiórka nosi nazwę odróżniającą ją od głównego nurtu przedsięwzięcia.

Zasady są następujące, za dowolną kwotę można nabyć grę Frozen Synapse, podczas gdy zapłacimy więcej, niż wynosi średnia wpłata (w czasie pisania artykułu średnia wpłata to 4,56$), otrzymamy w bonusie gry wspomnianego studia Frozenbyte, w tym dwie nowe w stosunku do Humble Frozenbyte Bundle pozycje, a w zasadzie pre-order jednej i prototyp drugiej. Już śpieszę wyjaśnić o co w tym wszystkim chodzi.

Na początek warto podkreślić, że tytułowa gra obecnej akcji jest naprawdę godna waszej uwagi. To nie byle jaka produkcja. Frozen Synapse z soundtrackiem, bo taka wersja bierze udział w zbiórce na cele charytatywne, jest obecnie oferowana za pośrednictwem cyfrowej dystrybucji Steam za ponad 120zł. Co więcej, gra jest na tyle dobra, że sam ją na Steamie zakupiłem. Teraz każdy ma możliwość skosztować co Frozen Synapse ma do zaoferowania za dosłownie dowolną kwotę.

Frozen Synapse to gra taktyczna w pełni znaczenia tego słowa. Kierujemy drużyną antyterrorystyczną i musimy wykonać określone zadania. Rozgrywka podzielona jest na fazę planowania, w której decydujemy o wszystkich akcjach naszych postaci, oraz na symulację pola walki, która zaprezentuje wynik naszego planowania. Przypomina to grę w szachy, tyle, że z karabinami i bazookami w roli głównej. Nie wiemy, co zrobi nasz przeciwnik, więc musimy zaplanować jak zająć strategiczne pozycje. Rozkazy nasze i przeciwnika wykonywane są jednocześnie. Dodatkowo gra wzbogacona jest o fenomenalny soundtrack, który dostajemy również w formie mp3.

Pomimo, że Frozen Synapse zawiera 55 misji dla jednego gracza, prawdziwą gratką jest multiplayer. Społeczność Frozen Synapse jest bardzo zaangażowana, często po przegranej rozgrywce, można dostać kilka cennych porad i wskazówek od bardziej doświadczonych graczy. Gra zebrała bardzo wysokie oceny w serwisie Metacritic i nie tylko. Jest to również debiut gry w wersji na Linuksa.

Ponieważ obraz wart jest tysiąc słów, zapraszam do obejrzenia fragmentów z gry:

Jak wspomniałem wcześniej, jeśli zdecydujemy się zapłacić więcej, niż wynosi średnia wpłata dostaniemy również zestaw gier studia Frozenbyte. W śród nich takie tytuły:

Trine - bardzo sympatyczna platformówka, którą od innych gier z tego samego gatunku odróżnia zaawansowana grafika, symulacja fizyki oraz możliwość gry trzema zupełnie rożnymi postaciami. Polecam dla niezobowiązującego relaksu i dla młodszych graczy.

Shadowgrounds i Shadowgrounds Survivor to dwie części tej samej produkcji. Jest to typowa gra akcji, z tą różnicą, że kamera patrzy na naszego bohatera z góry. Osobiście nie miałem przyjemności zagrać, co przy okazji Humble Frozen Synapse Bundle zamierzam nadrobić, natomiast kolega bardzo polecał mi te dwie gry, zanim jeszcze trafiły do HIB. Wierzę mu na słowo.

Splot - to jest dopiero pre-order gry, co znaczy, że nie została jeszcze ukończona i na chwilę obecną nie można jeszcze w nią zagrać. Zostaniemy powiadomieni, kiedy produkcja zostanie ukończona i będziemy mogli pobrać tytuł bez dodatkowych opłat. Z opisu twórców można wywnioskować, że jest to opowieść w formie interaktywnej. Po wyglądzie można przewidywać, że produkcja skierowana jest raczej do młodszych graczy, chociaż czasami takie gry również dają sporo frajdy dużym dzieciom :-)

Jack Claw jest natomiast prototypem gry, która nigdy nie została ukończona a prace nad nią zostały zawieszone, w związku z tym nie można spodziewać się po tej grze tego samego, co po gotowej produkcji. Czasami jednak takie przerwane projekty są wyjątkowo ciekawe, tym bardziej, ze nie znajdziemy ich na sklepowych półkach.

To już wszystko. Myślę, że warto wziąć udział w akcji. Ja oczywiście zaraz przekaże swoją darowiznę i będę miał w co zagrać w weekend.

Zachęcam czytelników, aby powiadomili swoich znajomych lub zrobili komuś bliskiemu prezent. W tego rodzaju przedsięwzięciach wygrywają dosłownie wszyscy: gracze, fundacje charytatywne, twórcy gier Indie, organizatorzy, nawet alternatywne systemy operacyjne maja szanse zaistnieć w szerszej świadomości. Oby Humble Indie Bundle wciąż organizowało nowe zbiórki w tak spektakularny sposób.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu