Felietony

[Aktualizacja] Polska domena sprzedana <br> za 1 008 000 PLN - to rekord!

Grzegorz Marczak
[Aktualizacja] Polska domena sprzedana <br> za 1 008 000 PLN - to rekord!
48

Informacja ta jest zapewne dość sensacyjna dla wszystkich tych którzy tak jak ja dość okazjonalnie interesują się domenami i całym biznesem z tym związanym. Przechodząc jednak do rzeczy, otóż za pośrednictwem aftermarket.pl została sprzedana domena co.pl za niebagatelną kwotę 315 000 USD, czyli okoł...

Informacja ta jest zapewne dość sensacyjna dla wszystkich tych którzy tak jak ja dość okazjonalnie interesują się domenami i całym biznesem z tym związanym. Przechodząc jednak do rzeczy, otóż za pośrednictwem aftermarket.pl została sprzedana domena co.pl za niebagatelną kwotę 315 000 USD, czyli około 1 008 000 PLN. Nowy właścicielem tej domeny została firma Michau Enterprises LTD

O co chodzi z tą dla niewtajemniczonych dość dziwną nazwą domeny wyjaśnia aftermarket.pl:

Przede wszystkim jej zarejestrowane subdomeny tworzą adresy internetowe, które wkrótce stosowane będą jako alternatywne do swoich odpowiedników zakończonych na .com.pl. (Wzorem niektórych rynków zagranicznych, gdzie domen .co używa się z równych powodzeniem jak adresów z rozszerzeniem .com). Można spodziewać się, że wkrótce polscy przedsiębiorcy często wybierać będą końcówkę .co.pl dla nazw swoich projektów.

Adres z tym rozszerzeniem warto też zarejestrować , by dysponować kompletem domen (adresami tej samej nazwy, ale różniących się końcówką), co dla większości firm ważne jest ze względów marketingowych.

Możliwe więc, że przy problemach z domenami z com.pl i .pl (gdzie praktycznie niemożliwe znalezienie jest dobrej nazwy) co.pl będzie alternatywą dla Nasku i jeśli się spopularyzuje szansą dla wielu firm na dobranie dobrej domeny.

Ps. Wysłałem prośbę o komentarze do osoby, która była zaangażowana (pośredniczyła w sprzedaży tej domeny) oraz do speca od domen czyli Daniela Dryzka (Organizator pierwszej w Polsce aukcji domen na żywo MeetDomainers) . Artykuł zaktualizują po otrzymaniu odpowiedzi.

Aktualizacja

Oto komentarz Daniela do całej transakcji:

Domena co.pl została kupiona pod projekt prezentowany na polskim rynku przez Aftermarket.pl, EuroDNS i CODNS B.V. Chodzi o udostępnienia czegoś co ma przypominać nowe rozszerzenie domenowe na polskim rynku, chodzi konkretnie o co.pl. Firma CODNS B.V. jest już operatorem takich rozszerzeń jak co.nl, co.no i co.ee.

Nazwy tworzone pod co.pl, np. wakacje.co.pl, kredyty.co.pl itp. będą tak naprawdę subdomenami w domenie głównej co.pl. Technicznie nie różnią się one wiele od choćby domen com.pl, których operatorem jest NASK. W przypadku co.pl rejestrem nie będzie jednak NASK czy inny rejestr krajowy, ale prywatna firma. I to główna różnica, która pociąga za sobą wiele innych technicznych, ale również prawnych kwestii.

Domeny w co.pl można już rejestrować, a ich koszt wynosi 20 PLN. Wygląda więc na to, że po sprzedaży 50 tysięcy tych domen koszt zakupu domeny co.pl się zwróci. A w kolejnych latach właściciel co.pl będzie zarabiał na nowych rejestrach i przedłużeniach z poprzednich lat.

Przyszłość może jednak nie wyglądać aż tak różowo. Pytanie dlaczego ktokolwiek miałby kupować takie domeny? Brak wolnych dobrych nazw po 10 PLN w domenie .pl nie pcha jakoś nikogo do masowego wykupowania innych subdomen, np. w eu.pl, która jest udostępniona na podobnych zasadach jak co.pl. Trzeba też pamiętać, że w Polsce oprócz domeny .pl funkcjonują też domeny funkcjonalne np. com.pl, org.pl, info.pl, net.pl, biz.pl, edu.pl. Wśród nich mnóstwo nazw jest jeszcze wolnych, a mimo to nie są masowo kupowane. Prędzej firma zdecyduje się na "fikuśną" nazwę w .pl niż nawet dobrą nazwę, ale w net.pl, com.pl czy właśnie co.pl. Na koniec dodam jeszcze, że "domeny" w co.pl można już było kupować od dłuższego czasu. Teraz zmienił się tylko właściciel i technologia (pełna automatyzacja rejestracji, większa firma obsługująca projekt).

Osobiście podchodzę sceptycznie do nowej domeny i sam nie kupiłem i nie mam zamiaru kupić ani jednej domeny z końcówką co.pl. Podobnie jak nie mam ani jednej domeny z zakończeniem .co (domena Kolumbii, którą próbuje się reklamować jako konkurencję do globalnej .com). Gratuluję natomiast odwagi podjęcia się tego przedsięwzięcia i wyłożenia na
dwuliterową domenę co.pl jednego miliona złotych. Z ciekawością będę patrzył na dalsze losy co.pl.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

domenadomeny