Świat

Rozwój Androida i netbooków, kłopoty Apple

Grzegorz Marczak
Rozwój Androida i netbooków, kłopoty Apple
14

Google o swoim systemie mobilnym mówiło od dawna. Kiedy pojawiły się pierwsze HTC z Androidem zostały przywitane przez znawców branży z umiarkowanym entuzjazmem. Od momentu premiery HTC G1 właściwie niewiele było słychać o samym systemie oraz o nowych wersjach czy usprawnianiach nad jakimi pracuje...

Google o swoim systemie mobilnym mówiło od dawna. Kiedy pojawiły się pierwsze HTC z Androidem zostały przywitane przez znawców branży z umiarkowanym entuzjazmem. Od momentu premiery HTC G1 właściwie niewiele było słychać o samym systemie oraz o nowych wersjach czy usprawnianiach nad jakimi pracuje Google.

Oczywiście co jakiś czas w mediach pojawiały się plotki na temat wykorzystania androida w netoobkach czy użyciu go przez kolejnych producentów telefonów komórkowych. Jednak najciekawszy news na temat systemu mobilnego Google pojawił się dzisiaj rano. Według informacji które dostały się do mediów T-mobile planuje w przyszłym roku sprzedaż telefonów stacjonarnych oraz tabletów wyposażonych właśnie w system Android. Telefon stacjonarny będzie dodatkowo wyposażony w stacje dokującą i dodatkowe urządzenie służące do synchronizacji danych podczas ładowania baterii.

Coraz większe zainteresowanie jakie wykazują producenci urządzeń przenośnych pokazuje, że widzą oni potencjał w Androidzie. Dużą rolę moim zdaniem odgrywają tutaj coraz bardziej popularne netbooki, które oferują dużą mobilność przy dość ograniczonej mocy obliczeniowej. W komputerach tego typu instalowanie w pełni funkcjonalnego systemu jakim jest windows czy mac os może nie do końca mieć sens (szczególnie zważywszy na cenę tych programów). Dobry i prosty system operacyjny może z powodzeniem być stosowany tanich komputerach jak i w sprzęcie domowy. Telefony stacjonarne z dużymi wyświetlaczami mogły by korzystać z zalet Androida który pomoże im obsługiwać pocztę, synchronizować książki adresowe czyli też odbierać i wysyłać multimedia. Wykorzystanie jednego systemu w telefonie stacjonarnym i urządzeniach mobilny stwarza całkiem ciekawe możliwości i pozwala na jeszcze lepsze zarządzanie informacjami.

Dlaczego moim zdaniem Apple będzie miało coraz większy problem z Androidem i netbookami? Przede wszystkim Android jest to konkurent w kategorii systemów mobilny a po wtóre może okazać się, że jest to świetnym system dla netbooków czyli produktu z którym Apple zaczyna mieć problem. Według firmy NPD sprzedaż detaliczna komputerów Mac w lutym spadła o 16 procent (spadki trwają od października 2008). Można by oczywiście tłumaczyć wszystko kryzysem ekonomicznym gdyby nie fakt, że w tym samym czasie zwiększa się sprzedaż windows PC. Wzrost ten jest według NPD w dużej mierze związany z tanimi i małymi komputerami zwanymi netbookami. Co w tym czasie robi Apple ? - prezentuje najdroższy i największy model laptopa z 17 calowym ekranem (podobno nawet dobrze się sprzedaje).

Nowy segment na rynku komputerów z pewnością nie będzie czekał na reakcję firmy Apple i może się dalej dynamicznie rozwijać. Dodatkowo fakt, że małe komputery mogą być wyposażone w system operacyjny Google z pewnością nie poprawia samopoczucia Apple (bo Microsoft już szykuje odpowiednią wersję Windowsów dla netbooków).

Wielu fanów Apple uważa, że wypuszczenie przez tą firmę taniego i małego netbooka było by wręcz profanacją ponieważ nie da się zapewnić odpowiedniej jakości takiemu produktowi. Ja nie jestem natomiast pewien czy Apple nie będzie zmuszone odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie ze strony konsumentów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleMacbooknetbooklaptop