Felietony

W Niemczech T-mobile banuje Skype-a na iPhona i Blackberry

Grzegorz Marczak
W Niemczech T-mobile banuje Skype-a na iPhona i Blackberry
19

T-mobile tak jak zresztą każdy operator telefonii GSM nie jest zadowolony z rozwoju telefonii IP czy tez takich usług jakie oferuje Skype. Finansowe straty w przypadku kiedy konsument korzysta na telefonie z Skype zamiast wydzwaniać drogi minuty są dość oczywiste. Natomiast podejście do tego typu zj...

T-mobile tak jak zresztą każdy operator telefonii GSM nie jest zadowolony z rozwoju telefonii IP czy tez takich usług jakie oferuje Skype. Finansowe straty w przypadku kiedy konsument korzysta na telefonie z Skype zamiast wydzwaniać drogi minuty są dość oczywiste. Natomiast podejście do tego typu zjawiska jest chyba czymś najgorszym co można zrobić.

W Niemczech gdzie T-mobile jest jedynym dystrybutorem telefonów Apple, firma postanowiła nie dopuścić użytkowników swojej sieci do korzystania z Skype na iPhonie i Blackberry (oczywiście kiedy będziemy podłączeni do internetu przez wifi Skype działa nawet w T-mobile) - grożąc, że omijanie regulaminu możne grozić nawet zerwaniem umowy. Jeszcze bardziej absurdalne niż straszenie klientów zerwaniem umowy jest tłumaczenie dlaczego Skype nie jest dopuszczony do użytku:

“It is clearly stated in our customer contracts that such services may not be used…There are two reasons for this – because the high level of traffic would hinder our network performance, and because if the Skype programme didn’t work properly, customers would make us responsible for it.”

Zastanawiam mnie tylko dlaczego T-mobile nie widzi korzyści płynących z sprzedaży większych pakietów danych (nie wiem jak to wygląda w Niemczech) i ciągle walczy o minuty jakie użytkownicy wydzwaniają przez ich sieć. Zaskakując jak dla mnie taktyk walki z czymś co moim zdaniem jest nieuniknione. Wmawianie komuś, że nowoczesna (o ile tak można powiedzieć) technologia jest niebezpieczna (niestabilna itp) patrząc jedynie przez pryzmat utraconych korzyści jest nie tylko oczywistą hipokryzją ale też w dłuższej perspektywie po prostu głupotą.

Może się jednak okazać, że na takich operatorów jak T-mobile bat przyjdzie z zupełnie innej strony. Jak podaje reuters - operatorzy telefonii internetowej (min eBay właściciel Skype) wzywają polityków EU do reakcji i zmiany reguł w taki sposób aby operatorzy GSM nie mogli blokować swobody wyboru konsumentów. Skargi na praktyki operatorów wnosi również VON (The Voice on the Net w skład której wchodzą min Microsoft, Google, Intel).

Blocking of voice applications on mobile devices, such as the announcement of T-Mobile to block Skype on iPhones in Germany, is highly detrimental for consumer welfare in Europe," VON said in a statement.

Mam szczerą nadzieję, że T-mobile i inni operatorzy w odpowiedniej chwili oprzytomnieją, i dojdą do wniosku że blokowanie nowych technologi nie jest tym czego konsument oczekuje od takich firm (tym bardziej, że koalicja przeciw postępowaniu operatorów jest dość silna i może wywrzeć odpowiedni nacisk na EU).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu