44

Nigdy nie sądziłem, że zachwycę się… stroną z rozkładami jazdy pociągów

Życie przynosi wiele niespodzianek, a to jedna z nich. Okazuje się, że ciągle znajdują się rzeczy, które są w stanie mnie mile zaskoczyć i jedną z takich jest KOLEO - strona internetowa w przystępny sposób prezentująca rozkłady jazdy pociągów i oferująca bezproblemowe zakupienie biletu. Proste? Proste. Na dobrą sprawę taka strona internetowa nie powinna wzbudzać większych emocji, jednak moje pierwsze słowa tuż po zapoznaniu się z KOLEO oddają istotę sprawy. Stwierdziłem, iż...

Tak ładne, przejrzyste i funkcjonalne strony internetowe powinny mieć koleje

Pociągami jeżdżę często – w związku z tym, że niedawno uruchomiono połączenie Rzeszów – Lublin (Regio), po drodze zatrzymuję się niedaleko Sandomierza i dosłownie za grosze jestem w stanie w godzinę dostać się do okolic, które często odwiedzam. Cieszę się tym bardziej, iż obowiązuje mnie jeszcze zniżka studencka – nic dziwnego, że wybieram najtańszy możliwy środek transportu, a przy okazji – pociągi Regio na tej trasie są naprawdę wygodne i zadbane.

koleo

Do pełni szczęścia brakowało mi jednak ciekawej platformy do sprawdzania rozkładów jazdy sprzężonej z możliwością kupienia biletu. E-podróżnik według mnie jest nieco nieczytelny, przeładowany informacjami, absolutnie niewygodny na urządzeniach mobilnych. Sprawę załatwia niby aplikacja mobilna dla iOS i Androida. Ja jestem dziwny i korzystam z mobilnego Windows, E-podróżnik zatem mnie średnio interesuje, zwłaszcza, że webowa odsłona działa… okropnie na smartfonie.

koleo

KOLEO natomiast nie dość, że ma naprawdę ładną stronę desktopową, to w dodatku posiada świetnie przygotowaną odsłonę mobilną. Strona nie prezentuje na starcie zbyt dużo danych na temat połączenia – te są maksymalnie skondensowane i dobrze widać, że jest ona nastawiona na błyskawiczne i bezproblemowe sprawdzenie rozkładu i ewentualnie – dokonanie płatności elektronicznej za wybrany bilet. Warto dodać, iż sprawę ułatwia fakt oferowania przez KOLEO przejazdów u wielu przewoźników kolejowych, a co za tym idzie – mamy od razu dostęp do ogromnej bazy połączeń. Ponadto, założenie konta w serwisie spowoduje, że zakup kolejnych biletów będzie jeszcze szybszy. Zawsze miałem problem z tym, iż mimo posiadania kont w serwisach przewoźników, musiałem ponownie wpisywać te same dane – że student, dane kontaktowe, itd. Tutaj robię to tylko raz i gdy tylko zaloguję się w serwisie, moje informacje są od razu uwzględniane przy kupnie biletu (widzę m. in. od razu ceny już po uldze ustawowej).

koleo

Polscy przewoźnicy powinni się uczyć od takich stron jak KOLEO

KOLEO w tym momencie rozwiązuje jeden z moich problemów przed planowaniem przemieszczania się między miastami. Komputer wyciągam tylko wtedy, jak pracuję – resztę staram się robić za pośrednictwem telefonu komórkowego – jest prościej, wygodniej i przede wszystkim szybciej. Jednak nie wszyscy ułatwiają życie miłośnikom technologii mobilnych – KOLEO ze swojej misji wywiązuje się znakomicie.

Grafika: 1