Polska

CD Projekt publikuje wyniki finansowe za 2015 rok i zapowiada kolejne gry!

Tomasz Popielarczyk
16

To był fantastyczny rok dla polskiego CD Projekt. Wiedźmin III Dziki Gon okazał się fenomenalnym sukcesem, co potwierdzają świetne wyniki finansowe firmy.

Przychody CD Projektu w ubiegłym roku sięgnęły aż 798 mln złotych. Dla porównania rok wcześniej było to 96 mln zł. Spółka w 2015 r. wygenerowała zysk netto na poziomie 342,43 mln zł (9,5 mln zł w 2014). Aż 95 proc. ze sprzedaży to zasługa rynków zagranicznych i trudno się temu dziwić, bo Wiedźmina sprzedawano w ponad 100 krajach na całym świecie. Same gry wygenerowały 697 mln zł (dział produkcji gier). Pozostała kwota, a więc 115,8 mln zł pochodzi z sekcji odpowiadającej za globalną dystrybucję. Mowa tutaj oczywiście o GOG.com, należącej do studia platformy sprzedającej stare i nie tylko produkcje na PC.

Istotna jest również inna informacja, że na koniec ubiegłego roku gry z Wiedźminem sprzedały się w ogólnej liczbie 20 mln egzemplarzy. O trzeciej, najnowszej (najlepszej?) części wiemy, że stanowi niemal 10 mln z tej liczby. Warto też dodać, że w ciągu 6 miesięcy od premiery rozeszła się ona w liczbie 6 mln sztuk. Sukces gry jest zatem bezdyskusyjny. Szczególnie, że łącznie zebrała ona w 2015 roku aż 800 nagród, z czego 250 za najlepszą grę roku.

Na koniec 2015 r. CD Projekt dysponował kapitałem (gotówką) sięgającym 400 mln zł. Jak donosi bankier.pl plany firmy są dość jasne. W pierwszej kolejności pokryte mają zostać straty z lat ubiegłych. Środki zostaną też przeznaczone na wykup akcji, co jednak zostanie poprzedzone walnym zgromadzeniem spółki. Zdaniem prezesa Adama Kicińskiego takie rozwiązanie (buy-back) jest lepsze niż wypłata dywidendy. Jego ramy nie są jeszcze ustalone, ale cytowany przez bankier.pl Kiciński mówi o dość szerokim zastosowaniu tego instrumentu.

W dłuższej perspektywie planowane jest też podwojenie liczby zatrudnionych pracowników w zespole. Spółka chce też dalej rozwijać platformę GOG.com - otwierać się na nowe języki oraz pozwalać na płatności w nowych walutach. Ogółem program na lata 2016 - 2021 zakłada wygenerowanie ponad miliarda złotych zysku. Przy czym 618 mln zł ma zostać osiągnięte jeszcze przed końcem 2019 r.

A plany dotyczące gier? Te są niesamowicie ambitne i zakładają "wejście do trójki najbardziej uznanych producentów gier wideo na świecie". Co ciekawe, obok Cyberpunk 2077 (aktualnie znajduje się on w preprodukcji) ma powstać inna produkcja z kategorii AAA. Nic o niej aktualnie nie wiemy. W najbliższej przyszłości zobaczymy oczywiście drugi (i ostatni) dodatek do Wiedźmina III zatytułowany Krew i Wino. Natomiast niespodzianką jest, że jeszcze przed końcem roku zobaczymy "grę nowego formatu". Nie wiadomo, co to oznacza w praktyce. Kiciński jednak sugeruje, że od przyjętego modelu biznesowego spółki będzie wiele zależało w przyszłości. Możemy zatem domyślać się, że ta nowa strategia zakładająca znaczące rozszerzenie zespołu (a finalnie stworzenie czterech osobnych studiów) oraz wydawanie gier w nowym formacie jest jednym z pomysłów na zmiany.

Na te wyniki bardzo optymistycznie zareagowała giełda. Po ich publikacji, ceny akcji CD Projektu wzrosły o 4 proc.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu