Polska

CD Projekt publikuje wyniki finansowe za 2015 rok i zapowiada kolejne gry!

Tomasz Popielarczyk
CD Projekt publikuje wyniki finansowe za 2015 rok i zapowiada kolejne gry!
16

To był fantastyczny rok dla polskiego CD Projekt. Wiedźmin III Dziki Gon okazał się fenomenalnym sukcesem, co potwierdzają świetne wyniki finansowe firmy.

Przychody CD Projektu w ubiegłym roku sięgnęły aż 798 mln złotych. Dla porównania rok wcześniej było to 96 mln zł. Spółka w 2015 r. wygenerowała zysk netto na poziomie 342,43 mln zł (9,5 mln zł w 2014). Aż 95 proc. ze sprzedaży to zasługa rynków zagranicznych i trudno się temu dziwić, bo Wiedźmina sprzedawano w ponad 100 krajach na całym świecie. Same gry wygenerowały 697 mln zł (dział produkcji gier). Pozostała kwota, a więc 115,8 mln zł pochodzi z sekcji odpowiadającej za globalną dystrybucję. Mowa tutaj oczywiście o GOG.com, należącej do studia platformy sprzedającej stare i nie tylko produkcje na PC.

Istotna jest również inna informacja, że na koniec ubiegłego roku gry z Wiedźminem sprzedały się w ogólnej liczbie 20 mln egzemplarzy. O trzeciej, najnowszej (najlepszej?) części wiemy, że stanowi niemal 10 mln z tej liczby. Warto też dodać, że w ciągu 6 miesięcy od premiery rozeszła się ona w liczbie 6 mln sztuk. Sukces gry jest zatem bezdyskusyjny. Szczególnie, że łącznie zebrała ona w 2015 roku aż 800 nagród, z czego 250 za najlepszą grę roku.

Na koniec 2015 r. CD Projekt dysponował kapitałem (gotówką) sięgającym 400 mln zł. Jak donosi bankier.pl plany firmy są dość jasne. W pierwszej kolejności pokryte mają zostać straty z lat ubiegłych. Środki zostaną też przeznaczone na wykup akcji, co jednak zostanie poprzedzone walnym zgromadzeniem spółki. Zdaniem prezesa Adama Kicińskiego takie rozwiązanie (buy-back) jest lepsze niż wypłata dywidendy. Jego ramy nie są jeszcze ustalone, ale cytowany przez bankier.pl Kiciński mówi o dość szerokim zastosowaniu tego instrumentu.

W dłuższej perspektywie planowane jest też podwojenie liczby zatrudnionych pracowników w zespole. Spółka chce też dalej rozwijać platformę GOG.com - otwierać się na nowe języki oraz pozwalać na płatności w nowych walutach. Ogółem program na lata 2016 - 2021 zakłada wygenerowanie ponad miliarda złotych zysku. Przy czym 618 mln zł ma zostać osiągnięte jeszcze przed końcem 2019 r.

A plany dotyczące gier? Te są niesamowicie ambitne i zakładają "wejście do trójki najbardziej uznanych producentów gier wideo na świecie". Co ciekawe, obok Cyberpunk 2077 (aktualnie znajduje się on w preprodukcji) ma powstać inna produkcja z kategorii AAA. Nic o niej aktualnie nie wiemy. W najbliższej przyszłości zobaczymy oczywiście drugi (i ostatni) dodatek do Wiedźmina III zatytułowany Krew i Wino. Natomiast niespodzianką jest, że jeszcze przed końcem roku zobaczymy "grę nowego formatu". Nie wiadomo, co to oznacza w praktyce. Kiciński jednak sugeruje, że od przyjętego modelu biznesowego spółki będzie wiele zależało w przyszłości. Możemy zatem domyślać się, że ta nowa strategia zakładająca znaczące rozszerzenie zespołu (a finalnie stworzenie czterech osobnych studiów) oraz wydawanie gier w nowym formacie jest jednym z pomysłów na zmiany.

Na te wyniki bardzo optymistycznie zareagowała giełda. Po ich publikacji, ceny akcji CD Projektu wzrosły o 4 proc.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu