Polska

Nigdy nie sądziłem, że zachwycę się... stroną z rozkładami jazdy pociągów

Jakub Szczęsny
Nigdy nie sądziłem, że zachwycę się... stroną z rozkładami jazdy pociągów
44

Życie przynosi wiele niespodzianek, a to jedna z nich. Okazuje się, że ciągle znajdują się rzeczy, które są w stanie mnie mile zaskoczyć i jedną z takich jest KOLEO - strona internetowa w przystępny sposób prezentująca rozkłady jazdy pociągów i oferująca bezproblemowe zakupienie biletu. Proste? Proste. Na dobrą sprawę taka strona internetowa nie powinna wzbudzać większych emocji, jednak moje pierwsze słowa tuż po zapoznaniu się z KOLEO oddają istotę sprawy. Stwierdziłem, iż...

Tak ładne, przejrzyste i funkcjonalne strony internetowe powinny mieć koleje

Pociągami jeżdżę często - w związku z tym, że niedawno uruchomiono połączenie Rzeszów - Lublin (Regio), po drodze zatrzymuję się niedaleko Sandomierza i dosłownie za grosze jestem w stanie w godzinę dostać się do okolic, które często odwiedzam. Cieszę się tym bardziej, iż obowiązuje mnie jeszcze zniżka studencka - nic dziwnego, że wybieram najtańszy możliwy środek transportu, a przy okazji - pociągi Regio na tej trasie są naprawdę wygodne i zadbane.

Do pełni szczęścia brakowało mi jednak ciekawej platformy do sprawdzania rozkładów jazdy sprzężonej z możliwością kupienia biletu. E-podróżnik według mnie jest nieco nieczytelny, przeładowany informacjami, absolutnie niewygodny na urządzeniach mobilnych. Sprawę załatwia niby aplikacja mobilna dla iOS i Androida. Ja jestem dziwny i korzystam z mobilnego Windows, E-podróżnik zatem mnie średnio interesuje, zwłaszcza, że webowa odsłona działa... okropnie na smartfonie.

KOLEO natomiast nie dość, że ma naprawdę ładną stronę desktopową, to w dodatku posiada świetnie przygotowaną odsłonę mobilną. Strona nie prezentuje na starcie zbyt dużo danych na temat połączenia - te są maksymalnie skondensowane i dobrze widać, że jest ona nastawiona na błyskawiczne i bezproblemowe sprawdzenie rozkładu i ewentualnie - dokonanie płatności elektronicznej za wybrany bilet. Warto dodać, iż sprawę ułatwia fakt oferowania przez KOLEO przejazdów u wielu przewoźników kolejowych, a co za tym idzie - mamy od razu dostęp do ogromnej bazy połączeń. Ponadto, założenie konta w serwisie spowoduje, że zakup kolejnych biletów będzie jeszcze szybszy. Zawsze miałem problem z tym, iż mimo posiadania kont w serwisach przewoźników, musiałem ponownie wpisywać te same dane - że student, dane kontaktowe, itd. Tutaj robię to tylko raz i gdy tylko zaloguję się w serwisie, moje informacje są od razu uwzględniane przy kupnie biletu (widzę m. in. od razu ceny już po uldze ustawowej).

Polscy przewoźnicy powinni się uczyć od takich stron jak KOLEO

KOLEO w tym momencie rozwiązuje jeden z moich problemów przed planowaniem przemieszczania się między miastami. Komputer wyciągam tylko wtedy, jak pracuję - resztę staram się robić za pośrednictwem telefonu komórkowego - jest prościej, wygodniej i przede wszystkim szybciej. Jednak nie wszyscy ułatwiają życie miłośnikom technologii mobilnych - KOLEO ze swojej misji wywiązuje się znakomicie.

Grafika: 1

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

kolej