Polska

Rosyjskie trolle udają profile polskich miast i szkalują Ukraińców

Grzegorz Ułan
3

Według Straży Granicznej, od 24 lutego granicę Polski z Ukrainą przekroczyło już ponad milion osób, tylko wczoraj było to ponad 100 tys. osób. Dziś jeden z użytkowników Twittera pokazał jak rosyjskie trolle chcą ten fakt obrócić przeciwko naszym sąsiadom.

Mowa o użytkowniku gromota na Twitterze, który sprawdził kilka profili na Instagramie, mających w swoim loginach nazwy polskich miast, między innymi są to konta: rzeszow_online, katowice_online, olsztyn_online, bialystok_online, lublin_online, bydgoszcz_online, krakow-online.

Profile te zostały sprawdzone przez wspomnianego użytkownika i dzięki funkcji przypominania hasła okazało się, że wszystkie zostały założone na rosyjskie adresy e-mail.

Niektóre te konta już zostały zablokowane, ale osobiście sprawdziłem dwa z nich i dziś rzeczywiście zaczęły się pojawiać się na nich te same posty szkalujące Ukraińców przybywających do Polski, ale też samą ukrainę. Jeden z wpisów informuje o rzekomych pracach Ukrainy nad bronią biologiczną, o czym miał poinformować rosyjski resort obrony. Inny z kolei o masowych bójkach z Polakami, które organizują uchodźczy z Ukrainy czy o danych policji, udostępnionych przez TVN, według których w ciągu ostatnich 10 dni uchodźcy z Ukrainy popełnili 789 przestępstw na terenie Polski.

Sprawdziłem też historie tych kont, i do stycznia pojawiały się na nich wiarygodnie wyglądające informacje z miast, pod które się podszywają. W ten sposób próbowali je uwiarygodnić do tej pory.

Dzisiejsze wpisy to oczywiście fake newsy, które mają na celu szkalowanie uchodźców z Ukrainy w oczach Polaków. Jeśli natraficie na takie lub podobne profile, można je zgłaszać do usunięcia jako fałszywe. Pod tymi sprawdzonymi jest już sporo komentarzy od osób, które tak właśnie obchodzą się z rosyjskimi trollami.

Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu