Motoryzacja

Byliśmy na premierze Rolls-Royce Spectre. Nowa era samochodów elektrycznych

Kacper Cembrowski
Byliśmy na premierze Rolls-Royce Spectre. Nowa era samochodów elektrycznych
3

Mieliśmy okazję być na premierze pierwszego w historii elektrycznego Rolls-Royce’a. Spectre robi oszałamiające wrażenie.

Początek pewnej ery

Rolls-Royce Motor Cars pokazało dziś w Warszawie model Spectre — pierwszy elektryczny samochód marki w historii. Nie ma wątpliwości, że jest to niezwykle przełomowe wydarzenie i początek nowej ery — zarówno dla Rolls-Royce’a, jak i dla samochodów elektrycznych.

RR zapewnia, że odczucia z jazdy Spectre będą identyczne, jak w przypadku wszystkich modeli produkowanych od 1904 roku. W przypadku tej marki nie musimy raczej poddawać wątpliwości tego, czy uda jej się coś takiego osiągnąć - jeden z producentów należących do koncernu BMW zdążył nas już przyzwyczaić do samochodów najwyższej jakości, które zwyczajnie są definicją luksusu. Warto również zaznaczyć, że Spectre jest początkiem drogi, jaką Rolls-Royce przejdzie do 2030 roku, kiedy cała linia pojazdów zostanie zelektryfikowana. Torsten Müller-Ötvös, Chief Executive Officer w Rolls-Royce Motor Car przyznał:

Spectre posiada wszystkie cechy, które stanowią o legendzie marki. Ten niesamowity samochód - stworzony od podstaw jako nasz pierwszy w pełni elektryczny model - jest cichy, potężny i pokazuje jak doskonale Rolls-Royce jest przygotowany do elektrycznej motoryzacji. W pełni elektryczny napęd samochodu zapewni marce trwały sukces i pozycję, a przy okazji uwypukli cechy, która sprawiają, że Rolls-Royce jest Rolls-Roycem. Spectre definiuje kierunek przyszłego rozwoju naszej marki i w pełni odpowiada na wezwania najbardziej wymagających osób: by podnieść jakość doświadczeń, jaką daje jazda z napędem elektrycznym. Spectre jest przede wszystkim Rolls-Roycem, a dopiero potem samochodem elektrycznym.

Spectre zapiera dech swoim czarującym designem

Elektryczne super coupé od Rolls-Royce'a zachwyca nie tylko swoim wspaniałym wyglądem, ale również innowacyjnymi rozwiązaniami. Inspirację dla zespołu projektowego stanowiły współczesne jachty, ich proste i precyzyjne linie oraz inteligentne wykorzystanie refleksów. To wszystko przekłada się na wyjątkową sylwetkę Spectre.

Na pierwszy rzut oka nie sposób przejść obojętnie obok najszerszego w historii Rolls-Royce'a grilla Pantheon, który dodatkowo jest podświetlany diodami LED, co dodaje mu jeszcze większego uroku. Figurka Spirit of Ecstasy również przeszła pewne zmiany, nie tylko wizualne, ale także wpływają na jeszcze lepszą aerodynamikę Spectre, którego współczynnik oporu powietrza wynosi zaledwie 0,25 Cd, co czyni go najbardziej aerodynamicznym samochodem w historii Rolls-Royce.

Wnętrze samochodu nie odstaje od karoserii

Wnętrze Spectre jest równie imponujące jak jego zewnętrzny wygląd. Klienci mogą spodziewać się najwyższego poziomu luksusu, jakiego oczekuje się od marki Rolls-Royce. Przestronna kabina została starannie zaprojektowana, aby zapewnić niezrównany komfort i elegancję. Wykorzystano najwyższej jakości materiały, takie jak miękka skóra, naturalne drewno i wysokiej jakości wykończenia. Rolls-Royce zawsze był znany z wyjątkowego komfortu jazdy, dlatego można się spodziewać, że Spectre dostarczy jeszcze cichszych i płynniejszych doświadczeń podczas podróży.

W środku jest prawdziwie „kosmiczny” klimat. Firma chwali się, że Rolls-Royce Spectre może mieć drzwi Starlight Doors z 5876 delikatnie rozświetlonymi „gwiazdami”. To jednak nie wszystko — nocny wątek przywołuje również rozświetlona deska rozdzielcza EV, zawierając tabliczkę z nazwą modelu otoczoną ponad 5,5 tysiącami gwiazd.

Latający dywan z zaawansowaną cyfrową inżynierią

Rolls-Royce Spectre posiada również zawieszenie Planar, które zapewnia uczucie „jazdy na latającym dywanie”. Dzięki reakcjom kierowców na warunki na drodze Planar jest w stanie rozłączyć poprzeczne stabilizatory, pozwalając każdemu kołu pracować niezależnie, co zapobiega wstrząsom powstającym, gdy jedna część samochodu napotyka na nierówność na drodze. System umożliwia również redukcję innych niedogodności powodowanych przez braki w nawierzchni.

RR wdrożyło również system „Decentralised Intelligence”, który jest w stanie odbierać i procesować informacje od sporej liczby czujników obecnych w samochodzie, które zarządzają wieloma funkcjami. Rolls-Royce informuje, że dzięki przetwarzaniu tak ogromnej porcji danych i wykorzystaniu ich do ulepszenia dokładności bezpośredniego przekazywania mocy z napędu na koła, inżynierowie marki mogli opisać wrażenia zapewniane przez Spectre jako coś podobnego do „Rolls-Royce’a w wysokiej rozdzielczości” w dziedzinie szybkości i dokładności odpowiedzi silnika na różnorakie warunki drogowe i pogodowe panujące na całym świecie.

Przejdźmy do konkretów: jaki zasięg oferuje Spectre?

Zasięg Spectre ma wynieść 520 km WLTP. Dostępny moment obrotowy to 900Nm z napędu o mocy 430 kW. Do tego szacuje się, że od 0 do 100 km/h Spectre przyspieszy w 4,5 sek. Wymiary samochodu prezentują się za to następująco:

Liczba drzwi / miejsc

2 drzwi / 4 miejsca

Długość pojazdu

5453 mm / 214,685 in

Szerokość pojazdu

2080 mm / 81,889 in

Wysokość (bez ładunku)

1559 mm / 61,377 in

Rozstaw osi

3210 mm / 126,378 in

Promień skrętu

12,7 m

Waga

2975 kg

Rolls-Royce Spectre - cena i data premiery

Zamówienia na pierwsze EV od Rolls-Royce’a można składać już od jakiegoś czasu. Pierwsi klienci otrzymają swoje samochody w 4 kwartale 2023.

Jeśli chodzi o cenę, to Spectre będzie pozycjonowany pomiędzy Cullinanem a Phantomem — czyli samochód będzie dostępny w widełkach od 1,8 mln zł do 2,1 mln zł. Wychodzi więc na to, że za ekskluzywnego elektryka przyjdzie nam zapłacić około 2 mln PLN.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu