Gry

Sony pozwoliło kolejnej grze na rozgrywkę między różnymi platformami

PK
Piotr Kurek
3

Sony od bardzo dawna wzbraniało się przed umożliwianiem wspólnej zabawy z posiadaczami różnych konsol i komputerów. Wygląda na to, że polityka firmy dostosowuje się do współczesnych wymagań graczy i zmienia swoje podejście.

Od lat mówi się, że Sony jest złe, bo nie pozwala na granie ze znajomymi, którzy mają Xbox’a, czy peceta. Świat chyba zapomniał, że kilka lat temu Microsoft również nie pozwalał na tego typu rozgrywką, jednak zmieniło się to w 2016 roku. We wpisie Microsoft zdecydował, że otworzy się na wspólną zabawę między użytkownikami różnych platform, Paweł informował, że pierwszą grą na konsoli Xbox One oferującą wspólną zabawę graczom konsolowych i komputerowym będzie Rocket League. Już wtedy mówiło się, że do partnerstwa jest zaproszone również Sony, jednak firma nie wyrażała zainteresowania.

Zobacz też: Granie między platformami jest możliwe, twórcy gier są na tak. Ostatni ruch należy do Sony, które wciąż milczy

Przez ostatnie lata tłumaczono się dobrem samych graczy — otwarcie na inne platformy niosło pewne ryzyka, a bezpieczeństwo zarówno najmłodszych oraz starszych graczy miało być dla firmy priorytetem. Mam nadzieję, że te priorytety się nie zmieniły. Zmieniło się za to podejście japońskiego koncernu. Pod koniec września ubiegłego roku, na oficjalnym blogu PlayStation mogliśmy przeczytać, że ruszyły testy beta usługi pozwalającej grać w Fornite z użytkownikami Nintendo Switch, Xbox One, komputerów, a nawet systemów mobilnych — iOS i Androida. To przełomowe wydarzenie otworzyło furtkę kolejnym grom, które mogłyby skorzystać z tego typu możliwości.

Zobacz też: Świat potrzebuje więcej Fortnite’ów. Przemówił do rozsądku nawet nieugiętemu PlayStation

Dziś nastąpił kolejny przełom. Jeremy Dunham z Psyonix, studia odpowiedzialnego za Rocket League, na oficjalnym blogu PlayStation poinformował, że ruszają testy rozgrywki cross-play. Pozwalają one na zabawę między wszystkimi platformami, na których jest dostępna gra. Opcja ta jest włączona domyślnie i w chwili obecnej znajduje zastosowanie trybach z losowo dobieranymi graczami i prywatnych meczach z przyjaciółmi i znajomymi. W przygotowaniu jest także aktualizacja wprowadzająca błyskawiczne tworzenie międzyplatformowych zespołów pozwalających na wspólną zabawę bez zbędnego przeszukiwania menu gry.

Źródło: PlayStation Blog

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu