10

Granie między platformami jest możliwe, twórcy gier są na tak. Ostatni ruch należy do Sony, które wciąż milczy

Wspólna sieciowa zabawa między różnymi platformami to marzenie wielu graczy, w tym również moje. Kiedyś wydawało mi się, że to niemożliwe z punktu widzenia technologii, okazuje się jednak, że praktycznie wszystko zależy od zgody firm odpowiedzialnych za konkretne platformy. Microsoft jest na tak, a Sony? Milczy…

Szkoda, że nie możemy pograć razem” – mówię czasem ja lub Tomek kiedy mamy dwie konsolowe wersje tej samej gry. Jakoś tak się złożyło, że ja gram na PlayStation 4, Tomek na Xboksie One i żaden z nas nie czuje potrzeby inwestowania w kolejną platformę i kolejny abonament niezbędny do zabawy sieciowej. Na pewno i Wy macie podobną sytuację, niekoniecznie tylko na konsolach – chętnie pograłbym też z osobami, które wybrały PC-ty. Cross-platformowa zabawa w Portal 2 między PlayStation 3 a PC była świetna, poszerzała bowiem krąg osób, z którymi można było wspólnie przejść grę. Microsoft jest na tak, co z konkurencją?

Nasz nadchodzący Gwint pojawi się w zamkniętej becie jeszcze w tym roku, trafiająć na PC i Xboxa One. Microsoft potwierdził już funkcję cross-play pomiędzy X1, a PC, ale również między innymi konsolami, jeśli będzie na to zgoda. Posiadamy techniczne rozwiązanie w temacie PlayStation 4 i byłbym zachwycony, gdyby Sony pozwoliło na wspólną zabawę na wszystkich platformach kiedy wystartujemy z betą. Jedyne czego nam trzeba to zielone światło od Sony.

– powiedział Marcin Iwiński z CD Projekt RED.

Na zgodę czeka również Jeremy Dunham z Psyonix – studia, które stworzyło świetne, bardzo popularne Rocket League.

Na co w zasadzie czeka Sony? Czyżby coś zmieniło się względem wypowiedzi z marca tego roku:

PlayStation wspierało cross-platformową zabawę z PC kilkoma tytułami – poczynając od Final Fantasy 11 na PS2 i PC w 2002 roku. Bylibyśmy zadowoleni z rozmów z wydawcami i twórcami gier, którzy chcą stosować ten mechanizm u siebie.

Zastanawiam się, co z cross-platformowej rozgrywki miałoby Sony. Wygląda na to, że nic – to nie japoński koncern musi kombinować i to nie oni gonią. Goni Microsoft, który najprawdopodobniej przegrał już wyścig w tej generacji konsol, choć oczywiście takie działania jak jeden system rozgrywki na PC i X1 może zainteresować potencjalnych klientów. Poza tym to w końcu Windows 10, brak cross-platformowej zabawy na PC i X1 nie wpisywałby się w ideę jednej platformy do grania. Jeśli jednak deweloperzy chcą implementować takie rozwiązania, pozostaje czekać na wspomniane zielone światło od twórców PlayStation 4 i trzymać kciuki za to, by całe przedsięwzięcie miało sens. W końcu to inne sprzęty, inne peryferia i szkoda byłoby, gdyby podczas takiej wieloplatformowej zabawy w sieci któraś ze stron miała trudniej.

grafika: 1

źródło