Amazon

Amazon przygotowuje się na podbicie nowego segmentu rynku. Szykuje się rewolucja?

Kamil Świtalski
Amazon przygotowuje się na podbicie nowego segmentu rynku. Szykuje się rewolucja?
7

Amazon rzekomo szykuje się do podbicia kolejnego segmentu rynku — tym razem chciałby nieco zawojować świat gier wideo.

Amazon to wielomiliardowa korporacja, która nie boi się myśleć nieszablonowo i wielokrotnie już udowodniła, że ma nosa do interesów. Przypomnę tylko, że zaczynali jako niepozorna księgarnia na początku lat 90. ubiegłego stulecia. Teraz są ogromnym sklepem, który swoim zasięgiem i szybkością działania zadziwia za każdym razem. Oczywiście konkurencja dość mocno odczuwa tego konsekwencje — podobnie zresztą jak i producenci, którzy mogą pomarzyć o solidnej marży, dzięki ich konkurencyjnym cenom. Poza sklepem, Amazon nieustannie pracuje nad autorskimi technologiami — i myślę że czytnik e-booków Kindle wraz z asystentką Alexą są najlepszymi przykładami osiągnięć w tym zakresie. Mają przecież też swój własny sklep z aplikacjami mobilnymi — który doskonale współgra z ich autorskimi tabletami, i dziesiątki innowacyjnych projektów toczących się za zamkniętymi drzwiami. Teraz zaś chcą uszczknąć sobie co niego z wielkiego świata gier — i to tych, które mają być przyszłością.

Amazon z własną usługą pełną gier w chmurze

Według raportu przygotowanego przez The Information, gigant planuje spróbować swoich sił w grach w chmurze i przygotowuje usługę, która by na to pozwoliła. Rozmowy z potencjalnymi wydawcami trwaj już teraz — jednak od finalizacji projektu dzieli nas jeszcze sporo czasu i mamy nie spodziewać się tego, że będzie gotowy szybciej, niż w przyszłym roku. Wszystko powoli zaczyna się układać w logiczną całość — a ogłoszenia o poszukiwaniu pracowników którzy będą pracować nad grami w chmurze których doszukało się The Verge są kropką nad i.

Zobacz też: Tak nowy Assassin’s Creed Odyssey działa w przeglądarce Chrome! A to dopiero początek

Szczerze mówiąc od jakiegoś czasu zastanawiałem się, dlaczego Amazon nic w tej kwestii nie robi — z tak silnym zapleczem jakimi są ich serwery sprzedawane w ramach Amazon Web Services (AWS), to dla nich dużo mniejsze wyzwanie niż dla lwiej części konkurencji, która ma chrapkę na ten rynek. Co ciekawe — na tę chwilę na rynku panuje w tej kwestii duża posucha — tym bardziej że dochodzą jeszcze ograniczenia regionalne. W Polsce możemy cieszyć się w sumie GeForce Now — ale kiedy wszystkie zapowiedziane w ostatnich miesiącach projekty nareszcie trafią na rynek, to nie wiadomo będzie komu powinniśmy zostawić pieniądze.

Zobacz też: Project xCloud - Microsoft daje to, co najlepsze graczom

Google zapowiedziało swój Project Stream, który ma pozwolić nam cieszyć się najnowszymi grami bezpośrednio w przeglądarce — mimo tego, że nasze urządzenia nie należą do najmocniejszych. Nie zapominajmy także o Project xCloud od Microsoftu, który niebawem także ma trafić na rynek. Kiedy dołączy do nich Amazon, nagle na rynku znajdzie się trzech niezwykle potężnych graczy, z których każdy będzie chciał pokazać że jest najlepszy i nie do pokonania. Mam nadzieję, że przez to ich prężenie muskułów największymi zwycięzcami będziemy my — gracze.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu