Telekomy

Roaming bez dodatkowych opłat nie dla Polaków

Grzegorz Ułan
Roaming bez dodatkowych opłat nie dla Polaków
75

Aktualny cennik roamingu w UE Play znajdziecie pod tym linkiem. Miało być pięknie wyszło jak zwykle, czyli brzydko dla nas, Polaków. Wprawdzie wieszczyliście pod naszymi wpisami o zniesieniu opłat w roamingu, że tak to właśnie będzie wyglądało, ale do końca miałem nadzieję, że chociaż jakieś pakiety zostaną wprowadzone przez naszych operatorów. Nadzieja trochę obumarła, dziś Play zaprezentował swój nowy cennik połączeń w roamingu, który będzie obowiązywał od 15 czerwca 2017 roku.

Dla przypomnienia, bo szczegółowo opisywałem Wam omówienie zapisów nowych przepisów ze strony Komisji Europejskiej we wpisie - Jak to w końcu naprawdę będzie z tym końcem opłat roamingowych od 15 czerwca?, mogliśmy tam przeczytać, że podróżując po krajach UE, będziemy mogli korzystać z połączeń telefonicznych podobnie jak w kraju.

Obowiązywać będzie tu zasada, że jeśli korzystamy z telefonu w kraju większą część czasu niż za granicą, nie ponosimy dodatkowych opłat. Natomiast, jeśli w nieprzerwanym okresie czterech miesięcy ten bilans wypadał będzie na korzyść częstszego korzystania z telefonu za granicą niż w kraju, operator może nas poprosić o wyjaśnienie i po 14 dniach może zacząć naliczać dodatkowe opłaty. Te ustalone zostały na nie więcej niż 0,032 euro za minutę rozmowy, a za SMS-y 0,01 euro za wiadomość. Jeśli chodzi o dane, maksymalna dopłata będzie wynosiła 7,7 euro za 1 GB transferu danych i dalej stopniowo będzie obniżana do 6 euro za 1 GB (od 1 stycznia 2018 r.), 4,5 euro za 1 GB (od 1 stycznia 2019 r.), 3,5 euro za 1 GB (Od 1 stycznia 2020 r.), 3 euro za 1 GB (od dnia 1 stycznia 2021 r.), do 2,5 euro za 1 GB (począwszy od 1 stycznia 2022 r.).

Pojawił się tam nawet zapis, że jeśli korzystamy u swojego operatora z pakietów nielimitowanych rozmów czy wiadomości, w roamingu również nie będziemy ponosić dodatkowych opłat.

Podobnie miało być w przypadku odbieranych połączeń, za które również nie mieliśmy ponosić dodatkowych kosztów.

Jak będzie u nas? Jak tłumaczy rzecznik Play na swoim blogu, przyjęte hurtowe stawki pomiędzy operatorami, sprawiają, że u nas w Polsce wprowadzenie takich nielimitowanych pakietów w roamingów jest mocno skomplikowane i drogie. Jedyne pakiety, które będą dostępne we wszystkich taryfach w Play, dotyczyć będą tylko połączeń odbieranych. Ich wielkość zależeć będzie od taryfy, z której korzystacie. Po wykorzystaniu pakietu, we wszystkich taryfach będzie pobierana opłata w wysokości 5 groszy.

Jeśli chodzi o pakiety na rozmowy wychodzące dostępne będą tylko w droższych opcjach i dla klientów biznesowych. Przytoczę tutaj opłaty tylko w aktualnych taryfach dla klientów indywidualnych, które są dostępne w ofercie Play, a mianowicie Formuła Solo.


Tak więc w Formuła Solo L, M i S za minutę połączenia wychodzącego zapłacimy 29 groszy za minutę, za wiadomości SMS, MMS i 1 MB transmisji danych po 9 groszy. W Formuła S mamy mniejszy pakiet na połączenia odebrane - 300, w Formuła L i M jest to pakiet 400 minut.

Lepiej się to prezentuje w taryfach Formuła, gdzie przynajmniej są pakiety na rozmowy wychodzące i SMS-y, a w Formuła 4.0 również na MMS-y.


A jeszcze lepiej, przynajmniej jeśli chodzi o transfer danych w ofercie Formuła Mix oraz Red Bull Mobile, gdzie mamy dostępne pakiety GB do wykorzystania w ciągu roku.


Cały cennik dostępny jest pod tym adresem. Pakiety dostępne w wybranych taryfach przyznawane są na rok, o wykorzystaniu puli powiadamiani będziecie bezpłatnym SMS-em lub komunikatem USSD. Po roku Play będzie weryfikował przyznane pule, jednak nie będzie ich mógł obniżać, a jedynie zwiększać.

Dodatkowo Play zastrzega, że zmiana cennika opłat roamingowych wynika ze zmian w prawie, nie przysługuje więc prawo rozwiązania umowy bez poniesienia kar umownych.

Czekamy na pozostałych operatorów, według przepisów mają miesiąc przed wprowadzeniem zmian na zaprezentowanie ich swoim klientom.

Aktualizacja 14.05.2017

Dziś T-Mobile zaprezentował swój cennik w roamingu - T-Mobile - nowy cennik połączeń w roamingu na terenie UE.

Aktualizacja 15.05.2017

Dziś Orange zaprezentował nowy cennik roamingu dla klientów Orange i Nju mobile oraz Plus - cennik roamingu w Plusie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

cennikroamingPlayhotmobile