Telekomy

Co kupić dziecku na komunię? Smartfon na raty i abonament w ofercie dla dwojga

Grzegorz Ułan
Co kupić dziecku na komunię? Smartfon na raty i abonament w ofercie dla dwojga
37

Maj to czas komunii i dylematów, co wybrać i kupić dziecku z tej okazji. Jestem zwolennikiem raczej skromnych podarunków komunijnych, a już najlepiej, jak uda się połączyć to z praktycznym wyborem. Sam kiedyś dostałem (nie)zwykły zegarek marki Montana czy Manhatan, już nie pamiętam, ale pamiętam, że miałem z tego niesamowitą frajdę. Dziś, na pewno rozsądnym dziś wyborem, z którego dziecko się ucieszy będzie smartfon i abonament. Praktycznym wyborem będzie natomiast takie dobranie abonamentu, by prócz kosztów smartfona nie ponosić przez następne miesiące większych dodatkowych kosztów z jego tytułu.

Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem będzie tu wybranie oferty dla dwojga, gdzie główny numer przypada rodzicowi, a dodatkowy dziecku. Porównam tu oferty bez limitu ze znacznymi paczkami danych, więc i rodzic i dziecko będą zadowoleni. Do porównania mamy aktualnie dwie oferty dla dwojga, jedna z miesięcznym okresem wypowiedzenia + telefon na raty w sklepie, druga na abonament na 24 miesiące w ofercie z telefonem.

Abonament i telefon dla dziecka w nju mobile

Zacznijmy od oferty bez długoterminowego zobowiązania, czyli nju mobile z rachunkiem. Przy wyborze opcji za 39 zł dostaniemy nielimitowane rozmowy do wszystkich, nielimitowane wiadomości oraz 13 GB na początek (po dwóch latach 36 GB) do podziału na dwa numery. Za dodatkowy numer dla dziecka zapłacimy tylko 9 zł. Więc pozostanie tylko koszt smartfona. Zdecydowałem się pokazać tu przykład Huawei P9 Lite 2017. To tegoroczny model, dość solidny i niezbyt drogi. Myślę też, że przypadnie dziecku do gustu.

W jednym ze sklepów znalazłem ten model za 1 299 zł, można go wziąć na raty 0% w liczbie do 40 rat miesięcznych. Ale podzielmy tę kwotę na 24 miesiące, tyle ile trwa standardowa umowa u drugiego porównywanego operatora. Miesięczny koszt wyniesie wtedy 54,12 zł za smartfona + 9 zł za abonament, razem więc zamkniemy się w kwocie 63,12 zł miesięcznie.

Abonament i telefon dla dziecka w Play

W Play oferta na dwa numery do Formuła Duet. Tu miałem zagwozdkę jak to porównać, bo koszt numeru dodatkowego nie jest tu wyszczególniony. Musiałem przyjąć, że rodzic i tak chciałby kupić ten abonament dla siebie i dziecka, policzyłem więc różnicę w kosztach przy wyborze tej oferty bez telefonu oraz oferty z telefonem Huawei P9 Lite 2017, który ma być sprezentowany dziecku.

W ofercie bez telefonu Formuła Duet z nielimitowanymi rozmowami i wiadomościami oraz 15 GB transferu danych wynosi 75 zł, to jest koszt rodzica, który by ponosił, gdyby nie dobranie do niego telefonu. Przy wyborze oferty z telefonem i obniżeniem jego kosztu do złotówki, abonament miesięczny wynosi 145 zł. Więc dodatkowy koszt za telefon wyniesie tu 70 zł miesięcznie, czyli 7 zł drożej niż w przypadku nju mobile i kupna telefonu na raty.

Sumując jednak całość kosztów, zdecydowanie korzystniej jest w nju mobile, zwłaszcza, że po tych dwóch latach do dyspozycji będzie więcej GB. Po dwóch latach w nju mobile łącznie za abonament i telefon zapłacimy 2 451 zł. W Play natomiast całkowity dwuletni koszt zamknie się w kwocie 3 481 zł, czyli ponad tysiąc złotych drożej. Można powiedzieć nawet, że wybierając ofertę dla dwojga w nju mobile, korzystniej to wyjdzie niż osobna oferta na kartę, którą to zwykle się wybiera dla dzieci.

Photo: Goodluz/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Smartfon