Ciekawostki technologiczne

Korzystaj z asystentki Alexa... bez głośnika Amazonu. Oto Reverb

Jakub Szczęsny
Korzystaj z asystentki Alexa... bez głośnika Amazonu. Oto Reverb
0

Alexa to jeszcze świeża asystentka prosto od Amazonu. Mimo tego, już zdążyła zaskarbić sobie całkiem spore grono fanów, którzy dodatkowo wskazują na wysoką jakość głośników dostarczanych wraz z tym rozwiązaniem. Dodatkowym atutem Alexy jest integracja również ze sprzętami IoT, między innymi z termostatami, czy systemami uzbrajającymi mechanizmy bezpieczeństwa domu.

Jednak, aby korzystać z Alexy, potrzebny jest głośnik. Co wtedy, gdy ten, z którego korzystamy zepsuł się, albo nie mamy takowego, natomiast chcielibyśmy z tego rozwiązania korzystać? Okazuje się, że jest to możliwe dzięki aplikacji Reverb dla systemów Android, iOS oraz macOS.

Po zainstalowaniu na naszym urządzeniu aplikacji Reverb, musimy się zaopatrzyć również w aplikację Amazon Alexa - bez niej większość funkcji asystentki będzie dla nas niedostępna, a ponadto, niemożliwe będzie skonfigurowanie dodatkowych możliwości. Aby móc w pełni korzystać z Alexy w ramach aplikacji Reverb, należy podpiąć do niej aplikację dostarczaną prosto od Amazonu i zintegrować ją. Dopiero wtedy możliwe będzie m. in. zarządzanie termostatami w domu. Bez tego, Alexa będzie w stanie jedynie zarządzać prostymi funkcjami telefonu, opowie żart lub odpowie na nasze mniej lub bardziej skomplikowane pytanie. Reverb oczywiście oferuje nam jedynie angielską wersję asystentki Alexa.

Program powiązany z Alexą nie jest skomplikowany w obsłudze. Wystarczy nacisnąć palcem na ikonę mikrofonu, by wydać asystentce komendę. Ogromnym minusem Reverb jest brak tekstowych informacji o wyniku pracy Alexy. Oczywiście, w głośnikach tego zrobić się nie da, ale skoro już program oferuje możliwość skorzystania z asystentki, oczekiwałem, że podobnie jak w przypadku Siri oraz Cortany, będziemy mogli dodatkowo zobaczyć efekty jej działania.

Za pomocą Reverb nie skorzystamy niestety z Amazon Music - jeżeli ktoś z Was subskrybuje tę usługę, proponowana przez nas aplikacja nie będzie dobrym pomysłem. Powodem, dla którego producent aplikacji nie umieścił tej możliwości są ograniczenia licencyjne. Dodatkowo, za pomocą Reverb nie skorzystamy również z żadnego innego programu obecnego na naszym urządzeniu.

Osobnym problemem jest nieobecność w Polsce aplikacji Alexa. Ma to miejsce zarówno na platformie iOS, jak i na Androidzie. Teoretycznie wystarczy jedynie przełączyć sklep z aplikacjami na inny region, natomiast w praktyce może to być znacznie trudniejsze. Użytkownicy Androida mogą posiłkować się m. in. plikami apk w serwisach z paczkami instalacyjnymi programów w sieci, ale już osoby korzystające z iOS mogą mieć spory problem. Dlatego też trudno jest nazwać Reverb świetną alternatywą dla tych, którzy nie czują potrzeby korzystania z dobrodziejstw Alexy za pomocą głośnika. Można jednak ten program potraktować jako ciekawostkę - nie było jeszcze aplikacji, która integrowałaby Alexę wewnątrz aplikacji mobilnej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

alexaAmazon