Gry

Fani przechodzą samych siebie. Sprawdź demo fanowskiego remake Tomb Raider II!

Kamil Świtalski
8

Pamiętacie jeszcze drugą część przygód Lary Croft? Tę z motorówkami, szaloną Wenecją, niebezpiecznym Tybetem i spółką? Jeżeli chcielibyście tam niebawem powrócić, to szykuje się ku temu świetna okazja!

Fani już dawno nie byli tak aktywni

Ostatnie miesiące to świetny czas dla fanowskich remake'ów i... kombinacji, jakich jeszcze nie było. Przypomnijcie sobie chociażby AM2R — czyli odświeżoną wersję drugiego Metroida, Doomiablo — Doom na silniku Diablo II czy... pierwszego Tomb Raidera, którego można uruchomić w przeglądarce internetowej. Na tym jeszcze nie koniec, bo zapaleńcy non-stop dłubią i serwują nam kolejne niesamowite produkcje — i jednym z nich niewątpliwie było Pokemon Uranium. A dzisiaj chciałbym przedstawić wam fanowski projekt, którego twórcy dają nowe życie Tomb Raider II — Tomb Raider: The Dagger of Xian.

Nieoficjalny remake drugiego Tomb Raidera

O projekcie po raz pierwszy usłyszałem wiosną zeszłego roku, kiedy jego twórca nareszcie ruszył z oficjalną stroną internetową. Już wtedy jednak zapowiadał, że ukończenie gry to nie będzie kwestia najbliższych dni czy miesięcy — a lat. To jego projekt, nad którym prace rozpoczął w pojedynkę — później dołączyli do niego kolejni śmiałkowie, którzy odpowiedzialni są m.in. za muzykę, krajobrazy czy głos Lary. No i nie brakuje oczywiście całego zastępu testerów, nieustannie kontrolujących to, nad czym pracuje reszta. Warto też zaznaczyć, że Tomb Raider: The Dagger of Xian to dużo więcej, niż po prostu wyższa rozdzielczość tekstur. Tutejsza produkcja tworzona jest niemalże od zera i działa w oparciu o Unreal Engine 4. Twórcy na swój sposób interpretują i odtwarzają tę przygodę, dodając do niej elementy znane ze współczesnych gier — między innymi automatyczne punkty kontrolne.

Pierwsze demo Tomb Raider: The Dagger of Xian

W czwartek twórcy podzielili się ze światem pierwszą wersją demonstracyjną Tomb Raider: The Dagger of Xian. To krótki fragment, ale dający ogląd na ogrom pracy, który wkłada zaangażowana ekipa. Druga i trzecia część klasycznych Tomb Raiderów to zdecydowanie jedne z moich ulubionych gier w ogóle, dlatego z niedowierzaniem przecieram oczy patrząc na to, co dla nas przygotowano. Tomb Raider: The Dagger of Xian prezentuje się fenomenalnie, a jeżeli pamiętacie jak wyglądał i ruszał się drugi Tomb Raider, to prawdopodobnie będziecie równie zszokowani co ja.

Wersję demonstracyjną gry można pobrać na oficjalnej stronie projektu. Przygotujcie na tę okazję 6GB wolnego miejsca na waszych dyskach twardych. Minimalne wymagania również tam znajdziecie (w skrócie — Windows nie starszy niż 7 64 bit, karta graficzna 2GB ze wsparciem dla Direct X 11, a także 4 GB RAM), a obok nich — krótką instrukcję jak uruchomić demo Tomb Raider: The Dagger of Xian.

Fantastyczny projekt — czekam na więcej!

Jestem w szoku. Pod względem wykonania Tomb Raider: The Dagger of Xian to najwyższa półka, której nie powstydziłoby się duże studio deweloperskie. Tutaj mówimy o skromnej ekipie zapaleńców, którzy hobbystycznie, w wolnym czasie, robią to co lubią. I jak widać na załączonym materiale — robią to naprawdę dobrze. Mam nadzieję, że wystarczy im zapału aby doprowadzić go do końca... a po drodze Square Enix nie upomni się o swoją własność, zmuszając twórców do zamknięcia projektu — chociaż wieść gminna niesie, że tak długo jak nie będą czerpać z niej korzyści majątkowych, mogą być spokojni.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: