Mobile

Relacja z konferencji Unpacked 5. Oto wodoodporny Samsung Galaxy S5 z pulsometrem!

Tomasz Popielarczyk
Relacja z konferencji Unpacked 5. Oto wodoodporny Samsung Galaxy S5 z pulsometrem!
80

Samsung jest dziś gigantem rynku mobilnego i liderem segmentu urządzeń z Androidem. W głównej mierze jest to zasługą linii Galaxy S, którą dotąd reprezentowały przede wszystkim urządzenia z najwyższej półki. Koreański producent właśnie tutaj przecierał szlaki i wyznaczał nowe trendy, za którymi podą...

Samsung jest dziś gigantem rynku mobilnego i liderem segmentu urządzeń z Androidem. W głównej mierze jest to zasługą linii Galaxy S, którą dotąd reprezentowały przede wszystkim urządzenia z najwyższej półki. Koreański producent właśnie tutaj przecierał szlaki i wyznaczał nowe trendy, za którymi podążała konkurencja. Czy tak samo będzie dziś?

Konferencja rozpoczyna się dość podniośle od... występu orkiestry. Samsung spodziewał się tłumów i z pewnością pokaże coś ekstra, a to jest zaledwie dopiero początkiem przygotowanych na ten wieczór atrakcji. Zresztą spójrzcie na te tłumy, które zgromadziły się na widowni.

Zaczynamy. Na scenie pojawia się David Park zarządzający mobilną dywizją Samsunga, który zapowiada głównego (najwyraźniej) prelegenta. Swoje wystąpienie rozpoczyna JK Shin przewodzący tejże dywizji. Zaczyna się od statystyk. Samsung podaje, że łącznie już 200 mln osób na całym świecie postawiło na mobilne rozwiązania Samsunga.

No i pokazano to, co najważniejsze. Oto Galaxy S5. Nowy Samsung posiada wsparcie dla łączności LTE Cat4, lepszą kamerę, a także rozwiązania kładące duży nacisk na zdrowy styl życia użytkowników. Samsung zadbał o to, aby konstrukcja urządzenia była wodoodporna i zgodna z normami IP67.

Nowy smartfon ma efektywnie współpracować z inteligentnymi akcesoriami, czyli zegarkiem Gear 2 oraz opaską Gear Fit. O tych urządzeniach sporo informacji się pojawiło już przed konferencją. Urządzenia te mają nie tylko monitorować aktywność fizyczną, ale też obsługiwać połączenia, powiadomienia i wiadomości. Samsung zapowiada, że będzie kładł duży nacisk na tego typu rozwiązania.

Teraz na scenie pojawia się Jean-Daniel Ayme, który odpowiada za dział telekomunikacji w Europie. Jego wystąpienie skupi się na funkcjach nowego smartfona i nie tylko. Jak widać doczekamy się nowego interfejsu i ikonek. Będzie on prezentowany na 5,1-calowym, a więc nieznacznie większym niż u poprzednika ekranie Super AMOLED.

Siłą ekranu ma być jednak jasność oraz inne parametry. Ayme podkreśla również rolę baterii. Pojemność 2800 mAh to wbrew pozorom niezbyt dużo, ale ma wystarczyć na nawet 10 godzin surfowania po sieci.

Dalej przychodzi kolej na aparat, który zostanie wyposażony w nowatorski hybrydowy autofocus. Ma to pozwolić na ustalenie ostrości w zaledwie 0,3 sekundy. Jak zapewnia Samsung, to najszybszy autofocus w smartfonie na świecie. Do tego dochodzi matryca 16,7 Mpix oraz nowy procesor obrazu, który ma zapewnić znacznie większą szybkość fotografowania.

Ciekawie zapowiada się funkcja Selective Focus, która pozwoli użytkownikowi wybierać obszar zdjęcia, który ma zostać dodatkowo wyostrzony. Dzięki temu proste będzie zarządzanie głębią fotografii.

Moduły łączności nie zaskakują. Samsung dopakował zainstalowane tutaj LTE oraz WiFi MIMO funkcją o nazwie Download Booster, która ma zaowocować błyskawicznym pobieraniem danych. Jak to wygląda od strony technicznej? Pozostaje nam zgadywać. Wiadomo natomiast, że za moc obliczeniową będzie odpowiadał czterordzeniowy procesor z zegarem 2,5 GHz.

Tryb Ultra Save Battery ma być prawdziwą bombą. Samsung Galaxy S5 przy stanie baterii 10 proc. ma działać na nim jeszcze 24 godziny. Czyli przy 100 proc. będziemy mieli 10 dni pracy? Raczej wątpliwe, ale wygląda to na naprawdę duży krok naprzód.

Czytnika linii papilarnych się spodziewaliśmy. Samsung wraz z nim wprowadził programowe ulepszenia. Wśród nich znajdziemy m.in. obsługę płatności oraz tryb prywatny, w którym wyświetlane będą osobiste treści, multimedia, pliki i aplikacje.

Na scenę wraca teraz David Park, który ma zamiar opowiedzieć o interakcji z zakładanymi gadżetami. Przycisk home w zegarku Gear 2 jest faktycznie praktyczny, ale trudno to nazwać jakąś rewolucją. Nowy zegarek to raczej ewolucja. Znacznie lepiej wygląda zapowiedź Gear SDK, które pozwoli programistom na opracowywanie nowych aplikacji. Ponadto Gear 2 ma być kompatybilny na starcie z 17 urządzeniami Samsunga i oferować trzykrotnie dłuższy czas pracy na baterii. Całość dopełnia odporność na kurz i wodę w myśl normy IP67.

Znacznie ciekawiej wygląda opaska Gear Fit z pulsometrem i mniejszym wyświetlaczem. Urządzenie ma mieć wymienne paski, a więc będziemy mogli je w umiarkowany sposób personalizować. Ma starcie ma być kompatybilne z 20 smartfonami Samsunga. Znajdziemy tutaj szereg podstawowych funkcji monitorowania aktywności fizycznej, a więc m.in. krokomierz. Wszystkie dane zgromadzimy w aplikacji S Health, którą uzupełnia osobisty trener. I tutaj prawdziwa bomba Galaxy S5 też będzie posiadał pulsometr. Samsung naprawdę poważnie wziął na tapetę temat dbania o zdrowie i sportu.

A skoro o sporcie mowa, to nie mogło zabraknąć akcesoriów w postaci słuchawek. Nowe modele wkrótce mają trafić do sprzedaży. Samsung łącznie przygotował trzy modele z czego jeden dokanałowy.

Dostępność tych wszystkich gadżetów? Premierę zaplanowano na 11 kwietnia. Zarówno Galaxy S5 jak i zakładane urządzenia zadebiutują wówczas w ponad 150. krajach. Pora zacząć odkładać?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu