Mobile

Rewelacyjny Smartbook od Alcatela dla smartfonów to szansa na wielki hit! Prawdziwy wysyp smartfonów

Tomasz Krela
Rewelacyjny Smartbook od Alcatela dla smartfonów to szansa na wielki hit! Prawdziwy wysyp smartfonów
16

Należący do koncernu TCL francuski Alcatel nie miał nigdy u nas dobrej prasy ani opinii. Za produktami firmy ciągnie się nie najlepsza opinia, która powstała przed laty. Moim zdaniem, dosyć niesłusznie, bo obecne produkty Alcatela mają niewiele wspólnego z telefonami, które oferowali nasi operatorzy...

Należący do koncernu TCL francuski Alcatel nie miał nigdy u nas dobrej prasy ani opinii. Za produktami firmy ciągnie się nie najlepsza opinia, która powstała przed laty. Moim zdaniem, dosyć niesłusznie, bo obecne produkty Alcatela mają niewiele wspólnego z telefonami, które oferowali nasi operatorzy GSM. Podczas Mobile Word Congress w Barcelonie firma zaprezentowała szereg nowych smartfonów z Androidem, Firefox OS oraz koncepcyjny „smartbook” z wyglądu łudząco przypominający MacBooka, który może być asem z ręka, którym pokona firma konkurentów. Zapowiada się świetnie!

Alcatel Idol 2

Alcatel zaprezentował na targach następcę modelu Idol. Posiada on wyświetlacz wykonany w technologii IPS o przekątnej 5 cali, niestety jego rozdzielczość to tylko 1280 x 720 pikseli. Jednak osoby, które miały okazję go obejrzeć na MWC twierdzą, że charakteryzuje się dobrymi kątami widzenia. Sercem smartfona jest czterordzeniowy procesor o taktowaniu 1,2 GHz, który do dyspozycji ma 1 GB pamięci RAM oraz 8 GB pamięci ROM.

Smartfon został wyposażony również w moduł aparatu o rozdzielczości matrycy 8 megapikseli oraz o moduł do wideorozmów o rozdzielczości 2 megapiksele. Całość działa pod kontrolą leciwego już Androida Jelly Bean 4.2. Jednak producent zapewnia, że smartfon zostanie zaktualizowany do wersji KitKat 4.4.

Ten bardzo cienki telefon, bo mierzący tylko 7,3 minimetrów grubości, ma się pojawić w sprzedaży już w marcu. Jego cena za model, oferujący łączność 3G, ma wynosić 199 euro, a wersja z modułem LTE 249 euro. Smartfon doczeka się również wersji dual-sim oraz mini z ekranem o przekątnej 4,5 cala i rozdzielczości 960 x 540 pikseli.

Alcatel Pop S – czyli LTE dla ludu

W swojej ofercie smartfonowej Alcatel ma też serię urządzeń, które mają wprowadzić rozwiązania LTE pod nasze strzechy. Modele z Serii Pop S - a jest ich trzy - to dostępne w atrakcyjnych cenach telefony z system Google Android z modułami LTE.

Pop S3 to najmniejszy, bo oferowany z ekranem o przekątnej 4 cala (rozdzielczość 800 x 480 pikseli), smartfon z modułem LTE. Działa on pod kontrolą Androida w wersji 4.3. Za sprawne działanie systemu odpowiada czterordzeniowy procesor 1,2 GHz. Telefon oferuje również wsparcie technologii NFC oraz Bluetooth 4.0. Jego pamięć wewnętrzna to 4 GB, ale można ją powiększyć przy użyciu kart microSD. Całość dopełnia akumulator o pojemności 2000 mAh, który przy 4 calowym ekranie urządzenia powinien zapewnić przyzwoity czas działania urządzenia.

Model Pop S7 to juz urządzenie z 5 calowym ekranem o rozdzielczości 960 x 540 pikseli. Co niestety nie jest czymś, za co warto chwalić producenta. Procesor w tym urządzeniu to czterodzeniowy MediaTek o taktowaniu rdzenia 1,3 GHz oczywiście ze wsparciem technologii LTE, NFC, Bluetooth 4.0. Telefon ma działać pod kontrolą Androida KitKat 4.4. Tak jak poprzedni model oferuje on również złącze kart microSD, co zawsze jest ułatwieniem dla użytkownika. Większy wyświetlacz to też większy akumulator. Zastosowane ogniwo o pojemności 3000 mAh to dobry prognostyk dla tego modelu. Jego cena ma wynosić 189 euro.

Pop S9 to już phablet o 6-cio calowym ekranie i rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. To urządzenie o grubości 8,5 minimetrów posiada procesor Qualcomma o czterech rdzeniach i częstotliwości taktowania 1,2 GHz. Całość dopełnia 8 megapikselowy moduł aparatu oraz 8 GB pamięci ROM rozszerzalnej przy pomocy kart pamięci. Oczywiście za pracę urządzenia odpowiada tym razem Android 4.3 Jelly Bean. Cena tego urządzenia to 219 euro.

Smartfony prezentują się ciekawie, są to oczywiście modele przeznaczone dla osób chcących wydać lub mogących wydać znacznie mniejsze sumy niż za topowe urządzenia konkurencji. Ciekawa alternatywa. Zastanawia jednak takie żonglowanie wersjami systemu Android. Oby Alcatel nie zapomniał o swoich użytkownikach i dostarczał aktualizacji systemu.

Alcatel OneTouch Fire C, E, S oraz 7

Francuska marka, nie zapomniała również o urządzeniach z system Firefox OS. Chociaż sam system oraz urządzenia działające w jego oparciu nie zyskały na popularności ani dobrych opinii, współpraca pomiędzy Mozillą, a Alcatelem trwa nadal. Jej owocem są kolejne urządzenia. Model C to niewielkich rozmiarów smartfon z ekranem o przekątnej 3,5 cala oraz napędzany dwurdzeniowym procesorem o taktowaniu 1,2 GHz. Smartfon posiada również kamerę VGA. Będzie to najtańsze urządzenie z całej tej serii telefonów.

Natomiast model E to smartfon z ekranem o przekątnej 4,5 cala oraz rozdzielczości 960 x 540 pikseli. Jego sercem jest czterordzeniowy procesor 1,2 GHz. Telefon posiada również moduły aparatu fotograficznego o rozdzielczości 8 i 2 megapikseli. W dodatku Model E zaoferuje użytkownikowi wsparcie technologii NFC.

Model S to pierwszy smartfon z systemem Firefox OS z modułem LTE. Posiada on takie same parametry jak model E z wyjątkiem modułów aparatów. Model S zaoferuje jedynie 5 megapikseli rozdzielczości głównej kamery telefonu oraz kamerę do wideorozmów o rozdzielczości VGA.

Alcatel nie zapomniał również o tablecie, w standardowym rozmiarze ekranu o przekątnej 7 cali i niewielkiej rozdzielczości 960 x 540 pikseli. Oczywiście tablet z dwurdzeniowym procesorem 1,2 GHz oferowany w bardzo atrakcyjnej cenie tak jak wszystkie smartfony z serii Fire.

Alcatel OneTouch Smartbook - Rewelacja

Na MWC 2014 Alcatel postanowił zaprezentować swój prototyp smartbooka, który jest bardzo inspirowany pod względem wzornictwa na MacBooku. To bezpośrednia odpowiedź na PadFona z oferty Asusa. Koncept Alcatel OneTouch Smartbook jest prosty. Sercem urządzenia jest nasz smartfon, który jest wykorzystywany w tym tandemie jako jednostka centralna. Przy wykorzystaniu technologii Wi-Fi do transmisji obrazu wideo oraz Bluetooth – klawiatura oraz gładzik, otrzymujemy hybrydowy komputer działający pod kontrolą systemu Android. Tak naprawdę to cały czas nasz smartfon, z którego możemy korzystać bez stacji dokującej, trzymając go w kieszeni, korzystać z niego w podobny sposób jak ze zwykłego laptopa.

Ten smartbook z ekranem o przekątnej 11,6 cala oraz rozdzielczości FullHD to bardzo ciekawe urządzenie. Dodając do tego fakt, że został wykonany z aluminium oraz bateria urządzenia ma mieć pojemność pomiędzy 5000 a 6000 mAh, to Alcatel przy odpowiednim wypośrodkowaniu ceny tego urządzenia ma asa w rękawie, którego na dobrą sprawę nie ma żaden konkurent.

Czy uda się wykorzystać potencjał tego rozwiązania? Biorąc pod uwagę, że smartfony to obecnie komputery, które nosimy w kieszeni to odpowiedni marketing podparty, ceną oraz jakością dostępnego oprogramowania dla Androida, pozwalającego na wygodną pracę biurową i Alcatel może będzie mógł otwierać szampana! Zdecydowanie Smartbook zapowiada się bardzo ciekawie, warto czekać na finalną wersję produktu.

Źródła: Engadget, GsmArena.com, Alcatel.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu