Internet

Plus pobił rekord, tyle danych jeszcze nigdy nie przesłał w swojej sieci

Kamil Pieczonka
Plus pobił rekord, tyle danych jeszcze nigdy nie przesłał w swojej sieci
1

Sieć Plus pochwaliła się danymi na temat prędkości internetu mobilnego w 2023 roku oraz ilości przesłanych za jej pośrednictwem danych. To nowy, historyczny rekord.

Plus chwali się prędkością internetu

Według danych zebranych przez serwis SpeedTest.pl średnia prędkość internetu mobilnego w sieci Plus wynosiła 49,3 Mb/s i była najwyższa ze wszystkich operatorów działających na polskim rynku. Co więcej jeśli wzięlibyśmy pod uwagę testy tylko w zasięgu sieci 5G, w którym jest 20 milionów mieszkańców Polski, prędkość ta wyniosłaby aż 134,6 Mb/s. Nic zatem dziwnego, że wraz z rosnącą prędkość, rośnie też ilość przesyłanych za pośrednictwem sieci mobilnej danych. Według danych operatora, w 2023 roku padł pod tym względem historyczny rekord.

Polecamy na Geekweek: Spotify za darmo na 3 miesiące. Jest pewien haczyk

W sumie abonenci usług Plusa przesłali przez sieć operatora ponad 2,3 eksabajta danych. Przedrostek eksa oznacza 10^18, czyli w sieci Plus przesłano w sumie 2,3 miliona terabajtów danych. Jak informuje sam operatora, taka ilość danych odpowiada:

  • to około 460 miliardów pobranych piosenek,
  • to około 1,5 miliarda pobranych filmów,
  • to około 575 miliardów pobranych zdjęć,
  • to około 7,6 miliardów pobranych aplikacji mobilnych,
  • to około 46 bilionów pobranych dokumentów tekstowych,
  • to około 2,3 biliona e-maili,
  • to około 1,150 biliona pobranych e-booków.

Najnowsze dane SpeedTest.pl potwierdzają również coraz większe znaczenie technologii 5G. Widać to w rosnącej liczbie testów prędkości realizowanych przez użytkowników z wykorzystaniem właśnie tej technologii. W porównaniu do 2022 r., w 2023 r. ich liczba zwiększyła się dwukrotnie – do ponad 306 000 testów. Na początku 2023 roku Plus udostępnił bezpłatnie 5G wszystkim klientom, a w czerwcu uruchomił 5G Ultra. Jest to unikalne rozwiązanie technologiczne wykorzystujące agregację 3 pasm radiowych – dwóch w technologii 5G (2600 MHz i 2100 MHz) oraz dodatkowo warstwy 4G (1800 MHz) – do szybkiej transmisji danych.

W 2024 roku powinno być jeszcze lepiej

Dzięki rozstrzygnięciu aukcji 5G i zakupowi bloku w nowej częstotliwości, możliwości sieci mobilnej Plusa rozwiną się jeszcze bardziej. Udostępnienie klientom nowej częstotliwości przeznaczonej dla 5G wraz z agregacją dotychczas wykorzystywanych zasobów radiowych, wpłynie na dalszy wzrost prędkości oraz zwiększy pojemność sieci. Dzięki temu użytkownicy otrzymają usługę o jeszcze lepszych parametrach, pozwalającą na zwiększenie możliwości wykorzystania sieci 5G.

źródło głównego zdjęcia: Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

plus-sekcja