Recenzja

Recenzja Xiaomi Mi Mix 2. Patrzcie i uczcie się, jak się robi świetne smartfony

Albert Lewandowski
Recenzja Xiaomi Mi Mix 2. Patrzcie i uczcie się, jak się robi świetne smartfony
Reklama

Pierwsza generacja Xiaomi Mi Mix otworzyła bezramkowcom drzwi do międzynarodowej sławy i pokazała, w jakim kierunku będą zmierzać smartfony. Obecnie każdy producent już ma lub prawie oferuje taki model. Ostatnio miałem przyjemność sprawdzić w akcji Xiaomi Mi Mix 2, czyli najnowszą propozycję, którą można nabyć w oficjalnej polskiej dystrybucji za niewiele ponad 2000 złotych. Zważywszy na jego topową specyfikacją oraz jakość wykonania, wydaje się to być rozsądna kwota. Jaki jednak jest w praktyce i czy można go nazwać najlepszym w swojej klasie?

Dane techniczne Xiaomi Mi Mix 2:

  • 5,99-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 2160 x 1080 pikseli (403 ppi),
  • Qualcomm Snapdragon 835 (4 x Kryo HP 2,35GHz i 4 x Kryo LP 1,9GHz) z Adreno 540,
  • 6GB RAM,
  • 64GB pamięci wbudowanej (wolne ok. 55,3GB),
  • MIUI 9 (Android 7.1 Nougat),
  • WiFi 802.11ac 2,4&5GHz,
  • LTE,
  • Bluetooth 5.0,
  • dual SIM,
  • GPS, Beidou,
  • złącze USB 3.0 typu C,
  • aparat 12 Mpix z f/2.0, optyczną stabilizacją obrazu i pojedynczą diodą doświetlającą,
  • kamerka 5 Mpix,
  • akumulator 3400 mAh ze wsparciem dla szybkiego ładowania Qualcomm Quick Charge 4.0,
  • wymiary: 151,8 x 75,5 x 7,7 mm,
  • waga: 185 g.

Cena w momencie publikacji recenzji: 2199 złotych.

Reklama

Sprawdź ofertę Proline.pl. Xiaomi Mi Mix 2 już za 1729 PLN!

Współczynnik SAR:

  • dla głowy: 0,39 W/kg,
  • dla ciała: 1,77 W/kg.

Obudowa

Stylistyka to jeden z najważniejszych aspektów w elektronice użytkowej. Z tego względu do tego elementu przykłada się aż tak dużo uwagi i nie inaczej postąpiło Xiaomi. Testowany model należy zaliczyć do wyjątkowo ładnych. Szczerze mówiąc, korzystałem z niewielu urządzeń, które wzbudzały większy powszechny podziw, jak dany telefon jest piękny. Zresztą w tym przypadku trudno się dziwić. Błyszczące, czarne plecki oraz ekran na prawie całym przodzie składają się na świetne wrażenia wizualne, choć tył wyjątkowo szybko się palcuje. Przecieranie go szmatką to norma.

Kontynuując, napiszę teraz o jakości wykonania. Jest wzorowa i trudno tu dodać cokolwiek więcej. Aluminiowo-szklana obudowa typu unibody stanowi najlepsze możliwe rozwiązanie przy tak smukłym sprzęcie. Owszem, nie mamy przez to swobodnego dostępu do baterii, jednak który z rywali jeszcze to oferuje?

Mimo wszystko nie da się ukryć, że Xiaomi Mi Mix 2 to wielki smartfon. Obsługiwanie go jedną dłonią nie należy do zadań łatwych i z pewnością wielu użytkowników będzie posiłkować się specjalnym trybem obsługi, zmniejszającym powierzchnię roboczą. Z drugiej strony, jeżeli ktoś już decyduje się na wybór urządzenie z 6-calowym ekranem, musi się z tym liczyć. Warto wspomnieć, że pod ekranem mamy diodę powiadomień, jedynie jednokolorową, aparat główny delikatnie wystaje ponad obudowę, a w tym wszystkim zabrakło złącza słuchawkowego 3,5 mm.

Wyświetlacz

Najważniejszym wyróżnikiem tego flagowca jest na pewno ekran. Ma przekątną 5,99 cala, proporcje 2:1 (18:9), rozdzielczość 2160 x 1080 pikseli (zagęszczenie na cal – 403), a jego krawędzie są zaoblone. W porównaniu do poprzednika uległ on minimalnej miniaturyzacji. Co więcej, zmieniono jego proporcje z 17:9 na najpopularniejszy obecnie standard, co w dłuższej perspektywie będzie sporą różnicą.

Jaką jakość obrazu oferuje? Ostrość stoi na wysokim poziomie i nikt nie może tu narzekać na jakikolwiek problem z tym aspektem, chyba że ktoś jest przyzwyczajony do QHD. Matrycę wykonano w technologii IPS. Teoretycznie powinna ona przekładać się na bardzo dobre odwzorowanie kolorów, które oceniam jako przyzwoite, ponieważ w tej klasie panel mógłby mieć lepszy współczynnik pokrycia palety sRGB, i szerokie kąty widzenia. Tymczasem te są stosunkowo wąskie. Już nawet niewielkie odchylenie urządzenia powoduje spadek kontrastu, aczkolwiek w codziennym użytkowaniu, tj. oglądaniu filmów czy graniu, nasze oczy będą cieszyć się tymi nasyconymi barwami.

Czułość na dotyk wypada znakomicie. Podobnie pochwalić mogę jasność minimalną z możliwością włączenia filtra światła niebieskiego oraz maksymalną, która w trybie automatycznym prezentuje się bardzo dobrze i przekracza nieco barierę 500 nitów. Przy manualnej kontroli nie ustawi się, niestety, powyżej 400 nitów.

Reklama

Wydajność,  działanie

Xiaomi Mi Mix 2 jest napędzany przez układ Qualcomm Snapdragon 835. Składa się na niego osiem rdzeni Kryo 280, ułożonych w dwóch klastrach po cztery: wydajne mają częstotliwość taktowania do 2,45 GHz (HP), a te mniej 1,9 GHz (LP). Do kompletu dodano grafikę Adreno 540. W tym konkretnym przypadku pojawiły się również 6 GB RAM, zatem mamy do czynienia z prawdziwym demonem szybkości i jak na razie nie ma zadania, z którym by sobie to połączenie nie poradziło.

Real Racing 3, N.O.V.A Legacy, GT Racing, Modern Combat 5 – te i wszystkie inne tytuły działały na tym urządzenie wzorowo. Najwyższe ustawienia graficzne oraz utrzymywanie stałej liczby klatek na sekundę powodują, że Mi Mix 2 to świetny sprzęt dla graczy. Naturalnie, dłuższa rozgrywka równoznaczna jest z nagrzewaniem się Xiaomi, jednak wciąż utrzymuje on temperatury w dopuszczalnych rejonach.

Reklama

Benchmarki:

Antutu: 177002
Geekbench
Single-Core: 1943
Multi-Core: 6648
RenderScript: 7594
CPU Prime Benchmark: 20334
Quadrant: 38098
3D Mark
Ice Storm Unlimited: 41035
Ice Storm Extreme: 14327
Ice Storm Extreme: 3704

W codziennym użytkowaniu testowany smartfon wypadał na ocenę celującą z minusem. Szybkość uruchamiania aplikacji, płynność animacji oraz możliwości wielozadaniowości – w tych działach nie miałem na co narzekać. Wszystko działo się błyskawicznie. W mojej opinii takiego uczucia szybkości nie zaznamy w wielu flagowcach, a jest ono naprawdę magiczne. W tej beczce miodu pojawiła się jednak łyżka dziegciu. Mianowicie przy dużej liczbie uruchomionych programów, sporadycznie zdarzało się, że przy używaniu danej aplikacji, telefon nagle ją zrestartował. Problem ten pojawiał się na szczęście jedynie na początku i zniknął po najnowszej aktualizacji, ale warto o tym wspomnieć.

Na nasze dane otrzymujemy z kolei ok. 55 z 64 GB pamięci wbudowanej. Warto wspomnieć, że zastosowano tu kości UFS 2.1, dzięki którym transfer danych trwa bardzo krótko. Odczujemy to również przy instalacji lub usuwaniu programów. Zabrakło tu jednak slotu microSD. W zamian w sprzedaży znajdziemy jeszcze dwa warianty: 128 oraz aż 256 GB.

Test pamięci wbudowanej AndroBench:

– sekwencyjny zapis danych – 702,92 MB/s,
– sekwencyjny odczyt danych – 199,23 MB/s,
– losowy zapis danych – 144,6 MB/s,
– losowy odczyt danych – 14,58 MB/s.

Oprogramowanie

Aktualnie na Mi Mix 2 dostępne już już MIUI 9. W porównaniu do wersji 8 wprowadza wiele usprawnień oraz dodatków, spośród których najważniejszym jest tryb pracy w dwóch oknach. Przy takim urządzeniu multi-window to niezwykle praktyczna funkcja. W tym wszystkim warto wspomnieć o tym, że znajdziemy tu Androida 7.1.1 Nougat. Myślę, że oprogramowanie Xiaomi wciąż zasługuje na wysokie noty, rozwija się w dobrym kierunku, oferując wiele opcji personalizacji, m.in. wiele motywów, oraz interesujących dodatków. Nie bez powodu MIUI doczekało się tak wiernego i licznego grona fanów.

Reklama

Liczba funkcji oraz opcji jest tak duża, że postanowiłem je po prostu wypunktować wszystkie i opisać:

  • Dwukrotne stuknięcie ekranu, aby go podświetlić,
  • Kontrast i kolory – możliwość regulacji tych parametrów,
  • Pasek powiadomień i stanu – dowolna edycja wyświetlanej na nim zawartości,
  • Druga przestrzeń – tworzy odizolowane miejsce na telefonie, w pewnym sensie pozwala rozdzielić aplikacje oraz pliki na np. część prywatną i służbową,
  • Skróty gestów i przycisków – możemy przypisać różnym akcjom konkretne przyciski lub gesty, np. przytrzymanie klawisza Menu na ekranie blokady włączy latarkę,
  • Tryb jednoręczny – mniejszy ekran do obsługi jedną dłonią,
  • Menedżer telefonu – pozwala zeskanować urządzenie i usunąć zbędne pliki,
  • MiSound - dostosowanie dźwięku pod kątem podpiętych słuchawek, szczególnie tych Xiaomi,
  • możliwość nagrywania rozmów,
  • Mi Drop – szybkie udostępnianie plików między dwoma smartfonami.

Skaner linii papilarnych

Czytnik biometryczny pojawił się z tyłu. Z uwagi na „rozciągnięty” wyświetlacz trudno się temu dziwić, choć mnie osobiście taka lokalizacja do końca nie przekonuje. O ile na co dzień rzeczywiście łatwo do niego dosięgnąć, o tyle po położeniu telefonu na stole czy zamontowaniu w uchwycie samochodowym mogą być lekkie problemy. Sam skaner działa jednak świetnie. Błyskawicznie odblokowuje Xiaomi Mi Mix 2 i cechuje się bezbłędnością.

Zaplecze telekomunikacyjne

W kwestii modułów łączności Chińczycy nie patyczkowali się i wyposażyli swoje dziecko we wszystko, czego byśmy oczekiwali. Zresztą od sprzętu za ponad dwa tysiące złotych trzeba też mieć odpowiednie wymagania. Szybkie LTE, GPS z Glonass i Beidou, WiFi, Bluetooth 5.0 oraz NFC – nie brakuje tu absolutnie niczego, nawet mamy dual SIM standby. Wszystko działa jak należy, jakość rozmów stoi na dobrym poziomie, choć oczekiwałem nieco więcej, ale większość użytkowników i tak będzie zadowolona z niego pod tym względem.

Jakość dźwięku

Xiaomi Mi Mix 2 wykorzystuje dwa głośniki – ten na dolnej krawędzi oraz nad ekranem. W praktyce takie rozwiązania oferuje przyjemną dla ucha jakość, choć wrażenie przestrzenności jest oczywiście stosunkowo niewielkie. Jednak jak na smartfon, naprawdę jest zadowalająco, szczególnie ze względu na głębie oraz barwę audio. Bez zastrzeżeń prezentuje się również głośność maksymalna – dzwonek może rozbrzmiewać z głośnością przekraczającą 80 dB. Szkoda, że nie pojawiło się tu złącze słuchawkowe albo słuchawki na USB typu C w zestawie. Na słuchawkach Bluetooth nie ma co narzekać, podobnie jak po podpięciu odpowiednio przez port.

Aparat

Xiaomi nigdy nie słynęło ze smartfonów wybitnych na polu fotograficznym. Ostatnio powoli się to zmienia i ich modele rzeczywiście stają się coraz lepsze, jednak do czołówki wciąż nieco brakuje. Jak wygląda to w Mi Mix 2? Cóż, w Mi 6  mogliśmy znaleźć już podwójny aparat, jeden ze standardowym, a drugi z teleobiektywem. Tymczasem w testowanym urządzeniu producent zdecydował się na mocno ograniczone rozwiązanie. Został tu zamontowany jeden sensor o rozdzielczości 12 Mpix, matryca to wciąż Sony IMX386, ale z przysłoną f/2.0 oraz optyczną stabilizacją obrazu. Z przodu natomiast jest kamerka 5 Mpix.

O ile w kwestii hardware'u nie mamy do czynienia z niczym wybitnym, o tyle przy softwarze aż prosi się o użycie zwrot "na bogato". Do naszej dyspozycji oddano 12 filtrów, wiele trybów dodatkowych, takich jak m.in. znak wodny, świetnie wyglądająca panorama, manualny lub nocny. Domyślnie fotografie wykonywane są w formacie 4:3. Przy ekranie o proporcjach 2:1 wygląda to dosyć zabawnie, a przejście do 16:9 oznacza zmniejszenie rozdzielczości do 9 Mpix.

Jednak te cyferki nigdy nie są wyznacznikami jakości. W dobrych warunkach Xiaomi Mi Mix 2 radzi sobie znakomicie, mogę pochwalić go za szybko działający autofokus oraz krótki czas zapisu zdjęć. Szkoda, że HDR nie może tu działać w sposób automatyczny. O ile w większości sytuacji smartfon wychodzi obronną ręką, o tyle zdarza się, że ekspozycja potrafi być źle ustawiona, co nie kończy się finalnie najlepiej. Od high-enda oczekiwałbym czegoś więcej. Szczególnie że po zmroku chiński flagowiec tworzy kiepskie ujęcia, pełne szumów, o kiepskim odwzorowaniu rzeczywistości. Nawet optyczna stabilizacja obrazu tu nie pomaga. Co ciekawe, w filmach 4K i Full HD również działa, co wcale nie jest często spotykane. Mimo tego nie zawsze w nagrywaniu pracuje płynnie, chociaż same klipy wyglądają przyzwoicie i gdyby nie sporadycznie odmawiający posłuszeństwa autofokus, oceniłbym je na szkolną piątkę. Na koniec zostawiłem autoportrety. Kamerka to "przeciętniak" i oczekiwałem znacznie więcej.

Galeria zdjęć:

Bateria

Akumulator ma pojemność 3400 mAh. Mimo że na papierze jego pojemność nie robi wrażenia, to w praktyce pozwala osiągać wystarczające rezultaty, zważywszy na jego podzespoły. Osobiście bezproblemowo udawało mi się uzyskać wynik na poziomie 3,5 do 4,5 godziny na włączonym ekranie z LTE albo do 6 godzin przy WiFi, co przekłada się na dzień lub półtora pracy. Przywrócenie mu pełnej energii przy wykorzystaniu ładowarki z Quick Charge 3.0 zajmuje jedynie ok. 85 minut.

Podsumowanie

Xiaomi Mi Mix 2 to smartfon z najwyższej półki, co nie ulega najmniejszej wątpliwości. W całkiem atrakcyjnej cenie oferuje świetne podzespoły, wyświetlacz z niewielkimi ramkami oraz stylową obudowę, a do tego może pochwalić się również praktycznym oprogramowaniem MIUI. Do poprawki zgłaszałbym jakość zdjęć nocnych oraz tylko przeciętny czas pracy. W tym segmencie jednak pozostaje znakomitą propozycją, choć nie sposób nie wymienić tu kilku bezpośrednich rywali:

  • Honor 9 - zwykły model, jeżeli chodzi o wyświetlacz, za to mogący się pochwalić świetnym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości,
  • LG G6 - koreański pomysł na smartfon z ekranem bez ramek, który wyróżnia się podwójnym aparatem - szerokokątny obiektyw czyni tu cuda - oraz atrakcyjną ceną,
  • Samsung Galaxy S7 edge - stary, ale jary - to określenie najlepiej pasuje do ponad półtora letniego modelu, który wciąż oferuje znakomitą jakość zdjęć oraz wyświetlacza,
  • Xiaomi Mi 6 - jeżeli szukacie równie wydajnego modelu, ale niekoniecznie z dużym wyświetlaczem, wówczas Mi 6 to najbardziej logiczny wybór

Zalety:

  • wygląd,
  • jakość wykonania,
  • wydajność,
  • szybkość i płynność działania,
  • wielki ekran,
  • pełne wyposażenie telekomunikacyjne,
  • szybkie ładowanie,
  • MIUI.

Wady:

  • brak wodoodporności,
  • jakość zdjęć nocnych,
  • przeciętna kamerka jak na flagowca,
  • przeciętny czas pracy.

Kup Xiaomi Mi Mix 2 w Proline za 1729 PLN. Kliknij!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama