Recenzja

Recenzja The Outer Worlds. Już dawno żaden RPG mnie tak nie wciągnął

Tomasz Popielarczyk
Recenzja The Outer Worlds. Już dawno żaden RPG mnie tak nie wciągnął
9

The Outer Worlds nie zachwyci nas oprawą i pomysłowymi rozwiązaniami. To gra RPG w starym stylu, która korzysta z tego, co w tym gatunku najlepsze. Jej największym atutem jest jednak świat, sposób prowadzenia narracji, barwne postaci i niesamowicie wciągająca rozgrywka.

!

The Outer Worlds to gra RPG stworzona przez studio Obsidian odpowiedzialne m.in. za Fallouta: New Vegas, a także za dwie części bardzo udanego RPG w klasycznym stylu Pillars of Eternity. Zresztą na tym ich dorobek się nie kończy, bo maczali też palce w Star Wars: Knights of the Old Republic II, Neverwinter Nights 2 i Dungeon Siege III. W większości były to udane produkcje. Tym samym Obsidian to jeden z ojców gatunku i studio, które poniekąd ukształtowało dzisiejsze erpegi.

Ekhm... co ja plotę. Dzisiejsze erpegi są cieniem samych siebie sprzed lat. To, co serwuje się nam w mainstreamie od dobrych kilku lat jest namiastką prawdziwej gry RPG. Dobrze, że mamy jeszcze takie marki, jak rodzimy Wiedźmin, a także coraz mocniejszy trend polegający na nawiązywaniu do klasyki gatunku (czego rezultatem było m.in. Pillars of Eternity). Gdyby nie to, dalej bylibyśmy karmieni potworkami w stylu Fallout 4 czy Dragon Age: Inqusition, gdzie jakakolwiek mechanika jest sprowadzana do minimum, a questy to niekończące się pasmo przynieś/zabij/zanieś/porozmawiaj.

Fantastycznie wykreowany, klimatyczny świat

Ale dość żali. The Outer Worlds to produkcja, która mocno nawiązuje do zamordowanej przez żądną pieniędzy Bethesdę serii Fallout. Pod względem formy gry są do siebie niemal łudząco podobne. Osadzono je jednak w zupełnie innych światach.

.

.

.

RPG pełną gębą!

.

.

.

Nędzna walka, rozczarowująca oprawa graficzna

.

.

.

!

.

.

.

Plusy:

+ Rewelacyjny, wciągający świat gry

+ Sprawnie prowadzona narracja

+ Barwne postaci, rozbudowane questy

+ Niesamowicie satysfakcjonuje i wciąga

+ W końcu jakiś pełnowartościowy RPG z rozbudowaną mechaniką

Minusy:

- Słaby system walki, nudne uzbrojenie

- Głupia sztuczna inteligencja

- Przestarzała oprawa graficzna

Ocena: 8/10

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu