Sprzęt

Ta żmija jest tak szybka, jakby była na kablu. Razer Viper Ultimate to najszybsza bezprzewodowa mysz dla graczy

Paweł Winiarski
Ta żmija jest tak szybka, jakby była na kablu. Razer Viper Ultimate to najszybsza bezprzewodowa mysz dla graczy
8

W rekreacyjnym graniu różnica w prędkości reakcji myszek przewodowych i bezprzewodowych nie jest tak istotna jak w esporcie. Nie oznacza to jednak, że ambitni gracze nie chcą mieć na swoich biurkach najszybszych rozwiązań. Razer twierdzi, że wszedł właśnie na nowy poziom jeśli chodzi o bezprzewodowe gryzonie i ta mala lekka żmija ma być tego dowodem.

Na pewno część z Was kojarzy bardzo udaną i dobrze ocenianą e-sportową myszkę Razer Viper. Zbieżność nazw nie jest przypadkowa i najprościej byłoby napisać, że Razer Viper Ultimate to po prostu Razer Viper - tyle tylko, że bez kabla. Uproszczenie to sprawiłoby jednak, że na dalszy plan odsuwa się technologie, które zastosowano w Viper Ultimate, a skoro Razer się do tego tematu nieźle przyłożył, to warto o tym napisać.

Zacznę jednak od wyglądu, bo pokazany dziś przez Razera Viper Ultimate jest już na moim biurku. Myszka wydaje się dość mała i wizualnie "skromna" jeśli porównać ją do wielu gamingowych gryzoni konkurencji. To pokazuje też, że Razer celuje bardziej w e-sportowców niż miłośników podświetleń i fikuśnych kształtów, które faktycznie może i są bardziej ergonomiczne, ale na przykład w ogóle nie pasują osobom leworęczny. Razer Viper Ultimate to "symetryk", gdzie w dodatku w aplikacji Razer Synapse jednym kliknięciem określicie czy jesteście praworęczni czy leworęczni. Matowy czarny plastik bez fikuśnych wykończeń czy dziwnych kształtów, po bokach faktura ulepszająca chwyt. Na górze kółko, duże responsywne i niekoniecznie najcichsze przyciski, po obu bokach dwa dodatkowe klawisze.

Myszka posiada regulowane podświetlenie, choć kiedy to piszę (przed oficjalną premierą) aplikacja Razera nie pozwalała mi jeszcze w pełni go skonfigurować. Mysz posiada na spodzie przycisk do ustawiania DPI, które dodatkowo opisywane jest konkretnymi kolorami wyraźnie rozpisanymi w instrukcji. W zestawie znajdziecie również małą podstawkę ładującą, na którą odkłada się myszkę. W samym Viperze natomiast znajdziecie mały bezprzewodowy dongiel, ukryty pod zaślepką na spodzie.
Wspomniałem o tym, że Razer Viper Ultimate jest lekka. 74 gramów prawie nie czuć w dłoni i sam będę się musiał do tego przyzwyczaić podczas testów.

Przekroczyliśmy granice bezprzewodowych zintegrowanych przełączników optycznych Razera i dodaliśmy inteligentny czujnik - wszystko w bardzo małej, lekkiej konstrukcji, przetestowanej i zatwierdzonej przez profesjonalnych e-sportowców.

Za szybkość działania odpowiada bezprzewodowa technologia Razer HyperSpeed, certyfikowana przez TUV SUD PSB. Razer HyperSpeed oferuje podobno 25% większą prędkość reakcji niż najszybsza do tej pory bezprzewodowa mysz na świecie. Chętnie poczekam na profesjonalne testy potwierdzające te zapewnienia, choć przy moim skillu te 25% raczej nie zrobią diametralnej różnicy i raczej nie będę zdobywał kurczaka w każdym meczu PUBG. Razer Vaper Ultimate jest całkowicie pozbawiona lagów, a system cały czas poszukuje najlepszego połączenia zmieniając kanały jeśli jest to potrzebne.

W ścisłej współpracy z firmą Pixart powstał nowy sensor Razer Focus+ Optical. Ma skuteczność na poziomie 99,6%, dpi do 20000 i prędkość odczytu na poziomie 650 cali na sekundę. Razer twierdzi, że to w tej chwili najlepsza specyfikacja jeśli chodzi sensor w bezprzewodowej myszy.

Mamy inteligentny system dostosowujący działanie do konkretnych powierzchni i możliwość samodzielnego ustawienia tak zwanego lift-off distance w zależności od preferencji. Motion-Sync natomiast zapewni najlepszy i najdokładniejszy odczyt położenia myszy.

Wspomniany brak laga to również zasługa optycznych przełączników zastosowanych w Razer Viper Ultimate. Takie rozwiązanie eliminuje źle odczytane kliknięcia przycisków z mechaników, jednocześnie wydłużając czas pracy myszki na jednym ładowaniu. A ten podobno ma wynieść 70 godzin (bez podświetlenia).

Dzięki Razer Synapse 3, czyli oprogramowaniu firmy, łatwo i szybko dostosujemy 8 programowalnych klawiszy, ustawimy makra, drugie funkcje, zapiszemy własne profile i dostosujemy podświetlenie muszki (ponownie Razer Chroma RGB z różnymi efektami). Warto jednak zaznaczyć, że mysz ma dość skromne podświetlenie i nie wali kolorkami po oczach niczym choinka pod centrum handlowym.

Waga 74 gramów, prędkość w pełni wystarczająca profesjonalnym e-sportowcom - sprzęt zapowiada się ciekawie i tak, jak wspomniałem, zacząłem go już testować - spodziewajcie się więc za jakiś czas recenzji na Antyweb.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu