Felietony

Ranking spółek IQ Partners, może takie podsumowanie powinni zrobić inni VC?

Grzegorz Marczak
Ranking spółek IQ Partners, może takie podsumowanie powinni zrobić inni VC?
45

IQ Partners to również inwestor Antyweb. Piszę o tym na początku aby nie było wątpliwości i niedomówień. Nie zmusili mnie jednak do napisania tego tekstu, nie byłem torturowany ani podtapiany aby o nich napisać :) Po prostu wydaje mi się, że to co zrobili może być ciekawą praktyką. Otóż zrobili...

IQ Partners to również inwestor Antyweb. Piszę o tym na początku aby nie było wątpliwości i niedomówień. Nie zmusili mnie jednak do napisania tego tekstu, nie byłem torturowany ani podtapiany aby o nich napisać :) Po prostu wydaje mi się, że to co zrobili może być ciekawą praktyką. Otóż zrobili podsumowanie roku w formie rankingu swoich spółek. Wyróżnili po jeden z kategorii realizacja budżetu, dynamika rozwoju, rozpoznawalność, pozycja rynkowa i innowacyjność. Aby jednak nie przedstawiać suchego zestawienia na początku mini wywiad z Maćkiem Hazubskim, któremu zadałem kilka pytań o bieżący rok i przyszłość (wiecie wszystkim kończą się powoli środki z 3.1 no i są terminy do kiedy trzeba je ostatecznie zainwestować).

1) Maciek, nie wierzę że jesteś w stanie wymienić nazwy wszystkich waszych spółek Na poważnie teraz - jak się zarządza takim portfolio - spotkanie się z każdym nawet raz na kwartał to wyzwanie?

Jest to na pewno duże wyzwanie pod względem koordynacji i planowania czasu. Portfel nam dynamicznie rośnie i zapamiętywanie wszystkich nazw jest coraz trudniejsze. Na pewno potrafię opowiedzieć o działalności każdej z nich - a że mogą się zdarzyć literówki w nazwie ...

Jak sam wiesz mamy kilka osób, które są zaangażowane w pomoc naszej działalności - są to zarówno dyrektorzy inwestycyjni jak i prawnicy, finansiści, których albo zatrudniamy albo korzystamy z usług zewnętrznych

Co do spotkań - to jak sam wiesz - spotykamy się w ramach możliwości - są nowowcześniejsze formy komunikacji.
Im więcej się musimy spotykać tym bardziej to oznacza, że firma potrzebuje albo od nas wsparcia kapitałowego, albo są jakieś problemy do rozwiązania albo zaczynamy poszukiwać kolejnej rundy finansowania.

2) Wyniki finansowe IQ partners nie były ostatnio najlepsze. Skąd biorą się spadki i jak oceniasz perspektywy na najbliższy rok. Wszyscy straszą kryzysem

Spotykam się z różnym podejściem co do oceny przyszłego roku. Na pewno widać bardzo dużą ostrożność co do podejmowania odważniejszych decyzji. Zobaczymy - my zamierzamy robić swoje. W tym roku planujemy wydać jeszcze sporo pieniędzy na kolejne inwestycje.

Co do wyników za III kwartał to złożyło się na nie kilka kwestii. Po pierwsze przy grupie kapitałowej składającej się z ponad 55 spółek pojawia się obowiązek pełnej konsolidacji wyników finansowych. Będąc spółką publiczną mamy obowiązek publikowania tych wyników. Co to oznacza w praktyce - mniej więcej tyle, że w przypadku kiedy nasze spółki portfelowe nie wykazują pozytywnych wyników albo więcej jest takich co nie wykazuje pozytywnych wyników niż mniej to całościowy nasz skonsolidowany wynik również nie może być pozytywny. Po drugie - my zarabiamy na wyjściach z inwestycji. W tym roku nie zrealizowaliśmy żadnego a w ubiegłym 11, zarabiając na tym konkretne pieniądze. Po trzecie - część spółek, które są od dawna w naszym portfelu odczuły negatywnie skutki 2012 r. - w szczególności te, których działalność oparta jest o sprzedaż reklam.

3) Gdybyś miał szansę jeszcze raz przemyśleć każda inwestycję to z ilu byś się dziś wycofał?

Z Antyweba )) a tak serio to trochę tak jest, że nie wszystkie decyzje inwestycyjne na całe szczęście muszę podejmować ja sam. Jest to praca zespołowa. Przygotowani jesteśmy na pomyłki ale nie boimy się ryzykować. Kilka inwestycji, które zrealizowaliśmy z perspektywy dzisiejszej mogą wydawać się bez sensu ale na tamten okres byliśmy do nich przekonani. Pewnie jeszcze sporo nietrafionych inwestycji przed nami ale mam nadzieję, że więcej sukcesów

4) Wszystkim powoli kończą się pieniądze z 3.1 - co będzie dalej? Kryzys w inwestycjach w startupy ?

Na pewno będzie ciekawiej - nam jeszcze trochę pieniędzy z 3.1 zostało ale trzeba pamiętać, że 3.1. dla nas to jest jedna z metod pozyskiwania kapitału na działalność inwestycyjną. Dominującą od kilku ostatnich lat ale mimo wszystko kolejną.
Zaczynając w 2005 r. najpierw inwestowaliśmy swoje pieniądze. Później pozyskaliśmy ok 6 mln wchodząc na NewConnect. Następnie zrealizowaliśmy szereg wyjść z inwestycji. Nie mając pieniędzy 3.1 na pewno nie zabraknie nam pracy i będziemy mieli środki na nowe inwestycje. Ostatnio wspólnie z Wealth Solutions planujemy zebrać pieniądze na wspólne inwestowanie w nowe technologie - chcemy też zrobić klika wyjść z inwestcji.
co do końca 3.1 - to uważam, że projekt był bardzo udany (jeszcze się nie skończył) i spodziewam się raczej jego kontynuacji - może w zmienionej formie ale trudno mi sobie wyobrazić aby można było zrezygnować z tak efektywnej formuły uruchomiania nowych firm, nastawionych na innowacje.

A teraz wspomniany wczęśniej ranking spółek IQ Partners, według kategorii:

Realizacja budżetu

W tej kategorii wyróżnione zostały spółki, które w 2012 roku z powodzeniem zrealizowały założony budżet lub ten budżet przekroczyły. Główne parametry wzięte pod uwagę przy wyborze najlepszych spółek z tej kategorii to: przychody ze sprzedaży, EBITDA i wynik netto. Podstawę oceny stanowią budżety na 2012 rok pochodzące z biznes planów (opracowanych z liderami projektów), na bazie których podjęto pozytywną decyzję o inwestycji w projekt.

Pierwsze miejsce w kategorii „Realizacja budżetu” zdobyła spółka Prawomaniacy Sp z.o.o prowadząca portal arslege.pl

Dynamika rozwoju

Dynamika rozwoju spółek biorących udział w rankingu oceniana jest na podstawie wzrostu przychodów ze sprzedaży w porównaniu do 2011 roku. By doprowadzić do porównywalności danych z rankingu wykluczono spółki, które rozpoczęły działalność po 1 stycznia 2011 roku.

Pierwsze miejsce w kategorii „Dynamika rozwoju“ zdobyła spółka: JOJO Mobile Polska Sp. z o.o.

Rozpoznawalność

Kategoria zakłada ocenę podjętych przez spółkę działań PR-owych i marketingowych celem wzrostu rozpoznawalności swojej marki w otoczeniu rynkowym. Na ocenę składają się takie elementy jak: analiza obecności PR w mediach masowych, aktywność w social media, podjęte niestandardowe kampanie marketingowe.

Pierwsze miejsce w kategorii „Rozpoznawalność” zdobyła spółka: Igoria Trade Sp. z o.o. prowadząca portal trejdoo.com

Pozycja rynkowa

W skład tej oceny wchodzi analiza pozycji spółek na tle konkurencji w swojej kategorii rynkowej. Wyniki mogą być poparte niezależnymi analizami podmiotów zewnętrznych lub – w przypadku ich braku – prowadzonymi na potrzeby wewnętrzne analizami rynkowymi spółek portfelowych.

Pierwsze miejsce w kategorii „Pozycja rynkowa” zdobyła spółka:Screen Network S.A.

Innowacyjność

W tej kategorii znalazły się spółki, których działania biznesowe koncentrują się na świadczeniu nowych usług lub oferowaniu nowych produktów. Innowacyjność rozpatrywana jest również pod kątem jej skali.

Pierwsze miejsce w kategorii „Innowacyjność” zdobyła spółka: M10 S.A.

Zapraszam innych polskich VC to podzielania się podobnymi zestawieniami. Dla mnie to ciekawe informacje bo jak widać, często pieniądze zarabia się tam gdzie nikt by się tego nie spodziewał a rozgłos i buzz w sieci nie jest miernikiem sukcesów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startup