Zdaniem wielu osób GG się już skończyło. Komunikator stał się zbyt ociężały, zamiast spełniania podstawowych funkcji zyskał całą masę zbędnych gadżetó...
Zdaniem wielu osób GG się już skończyło. Komunikator stał się zbyt ociężały, zamiast spełniania podstawowych funkcji zyskał całą masę zbędnych gadżetów, a liczba użytkowników spada z dnia na dzień. Części z faktów ciężko jest zaprzeczyć, ciężko jednak zarzucić GG braku chęci i ciągłego podejmowania walki przez rozbudowę platformy. Najnowszą z nich jest rozszerzenie Dysku GG o możliwość odtwarzania muzyki prosto z chmury - okazuje się, że działa to całkiem nieźle!
Muzyka w chmurze to dosyć gorący ostatnimi czasy temat - spore zmiany przechodzi lider w tej kategorii Spotify, a Polacy nadal oczekują na jego debiut w naszym kraju. Korzystać za to możemy z Deezera, WiMPa czy Muzo. Jednak bardzo często chcemy posłuchać muzyki, której nie znajdziemy w asortymencie usług, lecz mamy ją na dysku komputera. Takim wymaganiom naprzeciw wychodzi GG, które zwiększyło dostępną przestrzeń usługi GG Dysku do 5GB oraz wprowadziło funkcję GG Muzyka, czyli odsłuchiwania naszych plików mp3 bezpośrednio w aplikacjach na komputery i smartfony oraz w oknie przeglądarki.
Wgrywanie kolekcji muzycznej na GG Dysk zostało uproszczone do granic możliwości - wystarczy przejść na odpowiednią zakładkę w aplikacji desktopowej i przeciągnąć do jej zawartości nasze pliki. Co ważne obsługiwane jest również przesyłanie folderów. Możliwe jest również zarządzanie naszymi plikami z poziomu folderu lokalnego utworzonego przez GG.
Obok plików muzycznych, których odtwarzanie jest możliwe pojawia się niewielka ikona "Play". Po jej naciśnięciu w dolnej części aplikacji pojawia się pasek z kontrolkami, gdzie możemy sterować odtwarzanym utworem w którym przede wszystkim brakuje obsługi list odtwarzania. Nie bez przyczyny wspomniałem o plikach, których odtworzenie jest możliwe - o ile obsługa plików mp3 jest bezproblemowa, to pliki m4a/AAC (kupione w iTunes) nie są wspierane. By skorzystać z usługi GG Muzyka musimy przejść na nową zakładkę, gdzie możemy przeglądać przesłane wcześniej utwory. Oczywiście obecne są typowe kategorie jak Utwory, Albumy czy Artyści. Dostępna jest opcja szukania utworów, gdzie pod uwagę brane są nie tylko nazwy plików, ale obecne w tagach informacje. Największym wadą jest brak sterowania odtwarzaną muzyką z widoku listy kontaktów - za każdym razem musimy przełączać się pomiędzy tymi zakładkami.
Odsłuchiwanie naszych mp3 możliwe jest również z poziomu aplikacji mobilnej GG - ja przetestowałem wersję na system iOS (iPhone 3GS) i jej największą bolączką jest wstrzymywanie odtwarzania muzyki po wyjściu z aplikacji. Sam player jest również dosyć ograniczony i podobnie jak wersja dekstopowa, nie obsługuje ona playlist. Bardziej rozbudowane opcje mają pojawić się w kolejnych wersjach aplikacji.
Jeżeli będziemy korzystać z komputera na którym nie chcemy lub nie możemy zainstalować aplikacji, możemy skorzystać z przeglądarkowej wersji usługi - wystarczy zalogować się na konto GG i przejść do sekcji muzyka. Wizualnie jest ona podobna do tego co mamy w aplikacji, a odtwarzanie utworów działa natychmiastowo - to duży plus.
GG stawia również na społecznościowe słuchanie muzyki - umieszczone w folderze Muzyka pliki mogą być odtwarzane bez pobierania na dysk przez osoby z naszych kontaktów, co ma pozwolić na odkrywanie gustów muzycznych przyjaciół. Niestety, nie uważam by dosłowne przekopywane się przez katalogi było dobrym sposobem na poznanie gustu muzycznego kogokolwiek, więc myślę że o wiele lepszym rozwiązaniem byłoby umożliwienie udostępniania nazwy utworu i wykonawcy w opisie, czy integracja z serwisem Last.fm. Tak na marginesie i szczerze pytam - czy udostępnianie, nawet do odsłuchu, muzyki jest w pełni legalne?
Cieszy mnie chęć u GG rywalizacji z najlepszymi, lecz myślę że udostępnienie użytkownikom nie do końca dopracowanej usługi może jedynie zniechęcić ich na tyle, że już na dobre odwrócą się od całej marki. Wydaje się, że GG wybrało bardzo dobry okres na uruchomienie usługi - usługi w chmurze stają się coraz popularniejsze, a muzyka jest jedną z tych najważniejszych kategorii. Sam pomysł jest moim zdaniem bardzo dobry i liczę na jego rozwój.
Aktualizacja: W kwestii funkcji odtwarzania muzyki w tle w aplikacji na iOS muszę zaktualizować informację - jest ona dostępna i działa jak należy. Niestety nie mam bladego pojęcia dlaczego w chwili testowania aplikacji nie działała ona poprawnie, ale najwyraźniej wynikało to z winy urządzenia.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu