Telekomy

Robimy dla Was ranking ofert naszych telekomów, pomóżcie go nam stworzyć

GU
Grzegorz Ułan
18

Ranking ma być aktualizowany co miesiąc, ewentualnie co kwartał, opierał się będzie na ściśle określonej punktacji, którą przyporządkujemy zawartości poszczególnych ofert. Wstępną punktację już przygotowałem, prośba do Was, byście ją ocenili, czy waga którą przyporządkowałem poszczególnym usługom jest według Was właściwa.

Najwięcej punktów będzie można zdobyć w dwóch najistotniejszych kategoriach, czyli w przypadku internetu w telefonie oraz w cenie usług. Punkty rozdzieliłem według zakresu liczby GB i ceny - od do. Jako absolutne minimum przy transferze danych dałem 3GB.

Rozmowy komórkowe i stacjonarne rozdzieliłem, najistotniejsze wydają się tutaj rozmowy komórkowe, coraz mniejsze znaczenie mają tutaj rozmowy stacjonarne.

Podobnie z SMS-ami i MMS-ami, też je rozbiłem przyporządkowując większą wagę wiadomościom SMS. Przy dużych paczkach danych z powodzeniem można wysyłać multimedia przez komunikatory czy przez emaila.

Ostatnio ważną kwestią jest też roaming w UE, zasada RLAH początkowo obowiązywała u wszystkich głównych operatorów, którzy z uwagi na rosnące koszty wystąpili jednak z wnioskiem do UKE o zastosowanie dopłat. Wszyscy takie zgody otrzymali, jednak każdy zastosował je nieco inaczej.

Najkorzystniej przedstawia się to teraz w Orange, gdzie dopłaty obowiązują tylko w przypadku ofert na kartę, zarówno w Orange jak i nju mobile. Plus stosuje dopłaty również w abonamencie, ale tylko w przypadku, jeśli dany klient w okresie 30-dniowym częściej korzysta z roamingu niż z zasięgu krajowego. I tym dwóm operatorom dałem punktów 10 za transfer danych w UE.

Play i T-Mobile wprowadzili limit GB na sztywno dla nowych klientów, który wynosi 1 GB. Przykładowa punktacja dla „wielkiej czwórki” za oferty kosztujące 50 zł przedstawiać się będzie następująco (na koniec dałem dla porównania darmową ofertę Rebtel, którą dziś Wam opisywałem):

Prawdopodobnie ranking będzie trzeba podzielić na operatorów strukturalnych, wirtualnych, osobny na abonament, osobny na kartę. Ale mam też zamysł, by zrobić jeden, ze wszystkimi ofertami, oczywiście jeśli będzie to nadal przejrzyste. Liczę też na to, że sami zasugerujecie własne rozwiązania. Co by było dla Was lepsze, wygodniejsze w późniejszym przeglądaniu takiego rankingu.

Wiem też, że ważną rzeczą jest, aby był przejrzysty i prosty, i żeby można było szybko przejść do szczegółów poszczególnych ofert.

Liczę się też z tym, że być może Wy sami nie widzicie potrzeby tworzenia takiego rankingu, bo niewiele to Wam da i nie będzie zbyt pomocne w wyborze konkretnych ofert. W takim razie nadal będę przygotowywał dla Was nasze porównanie ofert operatorów komórkowych, którego ostatnią aktualizację robiłem pod koniec kwietnia tego roku. Czekamy więc na Wasze opinie.

Photo: Wavebreakmedia/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu