Aplikacje PC

RadioSure - najlepszy program do słuchania radia na komputerze

Grzegorz Ułan
RadioSure - najlepszy program do słuchania radia na komputerze
4

W ostatnich latach powstało kilka polskich rozgłośni internetowych ze stałą ramówką i prowadzącymi. Postanowiłem poszukać programu, który pozwala ich słuchać wszystkich w jednym miejscu na komputerze, bez skakania po stronach internetowych czy wklejania linków do streamu.

Generalnie długo nie musiałem szukać, przypomniałem sobie o programie RadioSure, o którym pisałem Wam dokładnie 5 lat temu, a o którym gdzieś tam po kilku zmianach komputera i formatach zapomniałem po drodze.

Okazało się, że program nadal jest rozwijany i co więcej posiada chyba największą bazę stacji radiowych. Znalazły się w niej już te najnowsze pozycje, o których pisałem Wam w tym wpisie - Lista internetowych stacji radiowych z regularną ramówką, a więc - Radio Nowy Świat, Weszło.FM, Newonce.radio, Halo.Radio, RadioSpacja (Jacek Nowak został szefem RadioSpacji, więc to też niedługo może być bardzo popularna stacja), RadioJAZZ.FM, Rockserwis.fm. Do bazy ulubionych dodałem jeszcze Radio WNET, którego brak mi wypominaliście pod tamtym wpisie. Tak więc baza duża i co najważniejsze aktualna.

Wszystkie te stacje mają albo swoje streamy na stronie, albo odsyłają do agregatorów rozgłośni internetowych. Wydaje mi się jednak, że najwygodniejszą formą odsłuchiwania ich wszystkich będzie ta mała i lekka acz wyposażona w szereg funkcji aplikacja RadioSure.

RadioSure możemy zainstalować w tradycyjnej formie, jak każdą aplikację lub w wersji portable, gdzie całość instalacji dokonuje się w jednym folderze, domyślnie jest to: C:\Users\nazwa_konta\AppData\Local\RadioSure\.

To ważne, bo zanim zaczniemy korzystać z aplikacji, musimy sami zaktualizować sobie bazę stacji radiowych. Instalator zawiera w sobie bazę aktualną na dzień 2016-01-18 z 31530 streamów do stacji radiowych na całym świecie. By ją zaktualizować udajemy się na stronę z bazą stacji, którą współtworzą użytkownicy tej aplikacji, a więc możemy być pewni, że nie zabraknie tu jakiejś rozgłośni.

W wyszukiwarkę wpisujemy dowolną stację radiową i na samym dole strony wyświetli nam się link do pobrania aktualnej bazy w formacie ZIP. Rozpakowujemy ją do katalogu: C:\Users\Grzegorz\AppData\nazwa_konta\RadioSure\Stations i usuwamy stary plik z bazą stacji.

To wszystko w zasadzie, po uruchomieniu programu uzyskamy dostęp do 30518 stacji radiowych na całym świecie, zarówno internetowych jaki i stacji FM. Baza jest mniejsza niż poprzednia, ale to pokazuje, że dodawane są do niej nie tylko nowe stacje, ale usuwane są z niej niedziałające streamy.

Co oprócz samego odsłuchiwania stacji radiowych potrafi ten program? Oprócz tradycyjnych funkcji jak prosty equalizer, dodawanie bieżącej rozgłośni do ulubionych czy sleeptimer (od 5 minut do 120 minut), mamy też możliwość nagrywania audycji do formatu MP3. Co więcej, możemy włączyć nagrywanie całej audycji lub też nagranie tylko bieżącego utworu, który puszczany jest akurat na antenie. Wszystkie nagrania zapisują się w tym katalogu:
C:\Users\nazwa_konta\Music\RadioSure Recordings\

W ustawieniach programu możemy ścieżkę zapisu zmienić, jak i zaznaczyć, by nagranie zostało podzielone na osobne utwory, jeśli nagrywacie ciągiem którąś ze stacji. Ponadto możemy zmienić tu skórkę programu, po ściągnięciu ze strony RadioSure czy określić aby program uruchamiał się z ostatnio odtwarzaną stacją, czy ma się uruchamiać wraz ze startem systemu, minimalizować do zasobnika i pokazywać powiadomienia o aktualnie odtwarzanych utworach.

Jeśli nie znaliście jeszcze tego programu, a szukacie podobnego rozwiązania do odsłuchiwania stacji radiowych na komputerze myślę, że Radio Sure przypadnie Wam do gustu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu