Chrome

QuickDrop - najprostszy sposób na dostęp do Dropboksa w przeglądarce

TP
Tomasz Popielarczyk
3

Liczba narzędzi kompatybilnych z Dropboksem robi ogromne wrażenie. Chyba żadna chmura jak dotąd nie dorobiła się podobnej otoczki. Twórcy usługi doskonale wiedzą, co robią, udostępniając API i pozwalając niezależnym programistom na eksperymentowanie. Rezultaty są wymierne, czemu dowodzi chociażby do...

Liczba narzędzi kompatybilnych z Dropboksem robi ogromne wrażenie. Chyba żadna chmura jak dotąd nie dorobiła się podobnej otoczki. Twórcy usługi doskonale wiedzą, co robią, udostępniając API i pozwalając niezależnym programistom na eksperymentowanie. Rezultaty są wymierne, czemu dowodzi chociażby dodatek dla Chrome o nazwie QuickDrop.

QuickDrop to sprytne rozszerzenie dla przeglądarki Chrome, które śmiało może zastąpić oficjalnego klienta usługi, a także uszczęśliwić posiadaczy Chrome OS. To jednocześnie świetny sposób na przyśpieszenie procesu uploadowania i pobierania plików z serwisu. Co jednak najważniejsze, całość jest w pełni darmowa.

Dodatek po zainstalowaniu jest widoczny jako ikonka na pasku narzędzi. Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności musimy przyznać mu dostęp do naszego konta (co może budzić pewien niepokój u niektórych użytkowników, domyślam się). Gdy już przejdziemy przez ten proces, otrzymujemy widok z listą zgromadzonych w chmurze plików i folderów. Daje nam ona dostęp do takich funkcji, jak zmiana nazwy, pobieranie, uzyskiwanie linku do udostępniania oraz usuwanie danego pliku. Zarządzać plikami z poziomu rozszerzenia nie będziemy mogli, ale dostępne narzędzia z pewnością są jednymi z najczęściej używanych bezpośrednio w przeglądarce. Poza tym niewykluczone, że w miarę upływu czasu pojawią się kolejne, jak chociażby przenoszenie plików metodą dragn'n'drop.

A skoro o przeciąganiu mowa. Dodatek daje nam jeszcze jedną, moim zdaniem kluczową, funkcję. Za jego pomocą możemy przeciągać pliki bezpośrednio do okna przeglądarki i w ten sposób zamieszczać je w naszej chmurze. Wówczas w okienku Chrome pojawi się pole, na które należy upuszczać ikonki. Cała procedura jest szybka, a transfer nie odbywa się w tle tylko wykorzystuje pełną dostępną prędkość łącza. Oczywiście możemy zrobić to samo, otwierając stroną Dropboksa, ale QuickDrop jest znacznie szybszy. Co istotne, potrafi on również automatycznie rozwiązywać problemy z plikami o tej samej nazwie, co znajdziemy w ustawieniach.

Oczywiście pewnie w Chrome Web Store znajdziemy jeszcze kilka rozszerzeń do obsługi Dropboksa, ale QuickDrop na ich tle wypada najbardziej kompleksowo. Dodatek od razu przypadł mi do gustu intuicyjnością i prostotą obsługi. Do plusów na pewno należy też zaliczyć fantastyczny mechanizm uploadowania. Jeżeli szukacie czegoś do Dropboksa dla Chrome lub Chrome OS, trudno o lepsze rozwiązanie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

ChromeDropboxChmura