Bezpieczeństwo w sieci

Minilock dostępny w Chrome Store - zaszyfruj sobie dane w przeglądarce

Jakub Szczęsny
Minilock dostępny w Chrome Store - zaszyfruj sobie dane w przeglądarce

Inwigilacja w Internecie to w dalszym ciągu temat nieco drażliwy. Nikt nie lubi chyba korzystać z Internetu ze świadomością, że ktoś może nas akurat t...

Inwigilacja w Internecie to w dalszym ciągu temat nieco drażliwy. Nikt nie lubi chyba korzystać z Internetu ze świadomością, że ktoś może nas akurat teraz podglądać, a i pamiętajmy, że cyberzagrożenia to nie bajka powtarzana bezmyślnie przez masę internautów, ale i smutna rzeczywistość. Z pomocą aplikacji Minilock, która od dzisiaj dostępna jest w Chrome App Store szyfrowanie nie będzie nam kojarzyć się już ze żmudnymi procesami, które mimo, że oferują pewien poziom bezpieczeństwa, to niestety nieco utrudniają życie.

23-letni Nadim Kobeissi, Libańczyk chciał stworzyć łatwe, lecz stosunkowo silne narzędzie do zabezpieczania naszych danych, które funkcjonowałoby jako dodatek do naszej przeglądarki. Naturalnie, to rozwiązanie trafiło do przeglądarki Chrome, która jest bardzo otwarta na takie rozwiązania i posiada solidne repozytorium, za pośrednictwem którego można lepiej dostarczać owe rozwiązanie do użytkowników.

Owa wtyczka została zaprezentowana na "hakerskiej" konferencji w Nowym Jorku końcem lipca, a od dziś mamy okazję ściągnąć ją z oficjalnego sklepu dla przeglądarki Chrome (a zatem także i dla Chrome OS). Przy tym jest bardzo prosta w obsłudze, gdyż obsługuje ona w całości system wskazywania "drag'n drop". W chwili za pomocą tej metody możemy szyfrować oraz deszyfrować wszelkie pliki, dokumenty, filmy, muzykę, także i w usługach takich jak Dropbox, czy Google Drive.


Kryptografia w Minilock opiera się na krzywych eliptycznych szyfrowania, a identyfikatory wtyczki mają po 44 znaków. Natomiast klucze publiczne to już prawie strona z losowo wybranym tekstem. Szyfrowanie asymetryczne użyte w dodatku do Chrome wymaga dwóch różnych kluczy - do przeznaczenia publicznego oraz prywatnego. Aby przeprowadzić proces odszyfrowywania dowolnej treści, należy wygenerować hasło, które posiada minimum 30 znaków, by uzyskać klucz publiczny (minilock ID) oraz potrzebny do zakończenia procesu klucz prywatny. Co najważniejsze, oba klucze są generowane za każdym razem, kiedy tylko użytkownik wpisze ustalone hasło. Nie ma zatem obaw, że użycie tych samych kluczy za każdym razem obniży bezpieczeństwo całego procesu szyfrowania oraz deszyfrowania danych.

Co będzie szczególnie ważne dla niektórych osób - wtyczka ma nie być łamana w żaden sposób przez instytucje rządowe, czy organy ścigania. Może zatem stanowić podstawę do zabezpieczania się na ewentualność "podglądania" naszych danych przez rząd - a historia pokazała, że dzieje się to nader często.

Strona projektu:
minilock.io

Grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu