Pudła, pudełka, pudełeczka. Do tego jeszcze odrobina worków próżniowych -- i nagle okazuje się, że dawno nie mieliśmy takiego porządku. Problem pojawia się w momencie, kiedy po jakimś czasie chcemy odnaleźć interesujące nas skarby. I wiecie co? To jeden z tych elementów, w którym pomogą nam współczesne technologie. Bo właśnie z myślą o takich zadaniach specjalnych zostały stworzone naklejki Quick Peek!
Recenzja Quick Peek - technologia w służbie sprzątania, czyli katalogowanie z naklejkami
Porządki z naklejkami i aplikacją Quick Peek
Myślę, że wszyscy kiedyś mieliśmy nieprzyjemność w ramach porządków pochować nasze ulubione gadżety, a później przy okazji ich poszukiwań -- zrobić dwa razy większy bałagan, przekopując się przez kolejne kartony, pudła czy otwierając worki próżniowe. Standard, który sprawia tym więcej problemów, im więcej mamy miejsca i kartonów. Rozwiązaniem na wszystkie nasze problemy ma być zestaw Quick Peek, który pozwoli nam łatwo skatalogować wszystkie nasze skarby. Zestaw, bo Quick Peek to nie tylko zestaw naklejek, ale także dedykowana im aplikacja mobilna. Razem tworzą zestaw nierozłączny.
Jak działa katalogowanie z Quick Peek?
Po instalacji mobilnej aplikacji możemy od razu przejść do porządków. Owszem, w programie standardowo znajdziemy kilka przykładowych pudełek, by pokazać nam jak to w ogóle się prezentuje. Wygląda ładnie i działa sprawnie -- a co najważniejsze, kwestia tworzenia własnych zestawów jest dziecinnie prosta.
Zacznijmy jednak od naklejek Quick Peek z kodem QR. Te można nabyć w ramach transakcji wewnątrz aplikacji (i wydrukować samodzielnie), albo kupić gotowe zestawy na które składa się kilkadziesiąt nalepek. Dzięki uprzejmości polskiego dystrybutora Quick Peek skorzystałem z drugiej opcji. Po przyklejeniu kodu QR na karton, wystarczyło go zeskanować — nazwać i przyporządkować jego miejsce pobytu w jednej z kategorii. Dalej pozostało już tylko dodawanie zawartości do pudła!
To oparte jest w dużej mierze na fotografiach. Za pomocą smartfona bądź tabletu i aplikacji Quick Peek korzystamy z polecenia Add Item, a następnie wybieramy zdjęcie z pamięci urządzenia, albo wykonujemy je "na gorąco". Teraz opisujemy przedmiot, jeżeli trzeba -- podajemy ilość, opcjonalnie dodajemy jeszcze własne notatki. Zapisujemy i gotowe! Tak tworzymy całe kolekcje!
Wygodne przeszukiwanie kartonów z Quick Peek
Jak widzicie -- dodawanie kolejnych skrzynek, a także przedmiotów -- jest dziecinnie proste. Nie będę ukrywał, że jest to zadanie dość żmudne. Ale jako człowiek, który na co dzień korzysta z całego zestawu skrzynek w których nie brakuje książek, kabli, starych konsol, ubrań z których nie korzystam na co dzień czy innych gadżetów -- uważam, że jest to sprawa jak najbardziej warta zachodu. Tym bardziej, że jeżeli się do tego przyłożymy, to późniejsze wyszukiwanie po słowach kluczowych, czy też zwykłe przeglądanie zawartości kartonów będzie znacznie mniej kłopotliwe. I mówię to jako ktoś, komu Quick Peek już oszczędziło sporo zachodu. Twórcy pomyśleli także o synchronizacji danych z chmurą iCloud, dzięki której możemy z niego korzystać na kilku sprzętach jednocześnie.
Quick Peek ma jedną poważną wadę
Wspomniałem już, że skatalogowanie wszystkiego z aplikacją potrafi być czasochłonne i wymaga od nas sporo wkładu. Ale, niestety, na ten moment twórcy całej tej usługi udostępnili aplikację wyłącznie dla iOS. I, niestety, na ten moment nic nie wskazuje na to, aby stan ten miał ulec zmianie. Biorąc pod uwagę dominację Androida na rynku urządzeń mobilnych, takie rozwiązanie wydaje mi się... delikatnie mówiąc -- niezrozumiałe.
Czy warto katalogować zawartość kartonów z Quick Peek?
Jeżeli należycie do tych, którzy mają kilka pudełek z napisem książki czy filmy, to doskonale wiecie, jak trudno jest się w tym wszystkim połapać. Jasne, można próbować robić katalogi na własną rękę -- czy to z pomocą arkusza dokumentów, czy innych spisów... nie da się jednak ukryć, że rozwiązanie proponowane przez Quick Peek jest znacznie wygodniejsze i bardziej rozbudowane.
W aplikacji dostajemy trzy darmowe, próbne, naklejki. 32. kolejne można nabyć w polskich sklepach można nabyć za ok. 40 złotych. Istnieje także opcja kupienia dokupienia ich i wydrukowanie na własną rękę w aplikacji -- ich ceny rozpoczynają się już od 10 złotych.
Kup zestaw Quick Peek w Vobis.pl. Kliknij!
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu