Motoryzacja

Sprawdzisz ilość punktów karnych w Internecie - ale to miecz obosieczny

Jakub Szczęsny
Sprawdzisz ilość punktów karnych w Internecie - ale to miecz obosieczny
34

Po sporych opóźnieniach, Ministerstwo Cyfryzacji w kwietniu bieżącego roku planuje uruchomić nowy system - Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców w wersji 2.0. W systemie znajdzie sporo nowych funkcji - jedną z ciekawszych dla kierowców jest możliwość sprawdzenia salda punktów karnych.

Punkty karne zostały wprowadzone w Polsce w 1993 roku - jest to dodatkowa sankcja obok mandatów dla kierowców, którzy naruszają zasady panujące w ruchu drogowym. Po przekroczeniu odpowiedniej ilości punktów, kierowcy zostają zatrzymane uprawnienia do kierowania pojazdami, co może prowadzić nawet do ich całkowitej utraty. Obawa kierowców przed takimi konsekwencjami powoduje chęć monitorowania swojego salda punktowego, co ma zostać wprowadzone w ramach nowego systemu CEPiK.

Jak podaje Business Insider Polska, tylko w roku 2015 wystawiono 3,5 mln mandatów karnych. W 2016 natomiast, liczba takich sankcji wzrosła aż do 4 milionów. Na korzyść nowego rozwiązania od CEPiK przemawiają również deklaracje banków odnośnie tzw. profil zaufany służący do logowania w ePUAP-ie. Ten można stworzyć m. in. w bankach: Inteligo, ING, Millenium i PKO BP. Wprowadzenie nowego systemu ewidencji pojazdów i kierowców może spowodować, że liczba założonych profilów zaufanych znacznie wzrośnie.

Nowy CEPiK to mimo wszystko miecz obosieczny dla kierowców. Nie tylko oni będą mieć dostęp do informacji zgromadzonych w systemie

Liczba punktów karnych, wystawione mandaty karne to tylko część informacji, które będzie można znaleźć w nowym CEPiK-u. Bardzo ważną zmianą będzie jednak fakt, iż do tych danych będą mieć dostęp również instytucje ubezpieczeniowe, które sprzedają kierowcom produkty z zakresu Odpowiedzialności Cywilnej dla pojazdów, które są obowiązkowe. Na mocy nacisków ze strony tych firm, Ministerstwo Cyfryzacji planuje umożliwić dostęp do informacji o mandatach oraz punktach dla wszystkich podmiotów działających na rynku usług ubezpieczeniowych. Oznacza to, że każdy kierowca, który zapłaci mandat karny i ma na swoim koncie punkty karne, będzie musiał liczyć się z wyższą składką OC.

Według niektórych, tego typu działanie jest nielogiczne, bo przecież ubezpieczenie OC jest przypisywane do samochodu, nie do kierowcy. Nasi czytelnicy dopytywali w tekście na temat wyższych składek OC za mandaty o to, jak ubezpieczyciele będą rozpatrywali kwestię aut wziętych w leasing, albo przypisanych do firmy. Dla wielu osób większym sensem byłoby posiadanie ubezpieczenia OC dla kierowcy. Nie wiadomo też, jak Ministerstwo rozwiąże kwestię mandatów zapłaconych w dalszej przeszłości. Niektórzy obawiają się, że wpływ na wysokość składki mogą mieć również te, które zostały wystawione kilka lat temu, co mogłoby wskazywać na działanie prawa wstecz. Dlatego też, CEPiK, oprócz wygody dla kierowców, jawi się również jako miecz obosieczny, który może stać się źródłem kolejnych obostrzeń dla osób prowadzących pojazdy mechaniczne.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu