Gry

PS5 sprzedaje się jak świeże bułeczki. Sony przeszło własne oczekiwania

Kacper Cembrowski
PS5 sprzedaje się jak świeże bułeczki. Sony przeszło własne oczekiwania
14

Już oficjalnie można stwierdzić, że Sony uporało się z problemami z dostępnością PlayStation 5. Konsola sprzedaje się lepiej, niż zakładano.

Sony zaskoczyło samo siebie. Sprzedaż PS5 przewyższyła prognozy

Tokijski gigant jakiś czas temu obiecał, że problemy z dostępnością PlayStation 5 przestaną dręczyć graczy i każda zainteresowana osoba bez większych kłopotów będzie w stanie dorwać swój egzemplarz. Okazało się, że kłopotów nie ma już od jakiegoś czasu, co udowadniają wyniki sprzedażowe z 2022 roku.

Sony prognozowało, że w roku finansowym 2022 sprzeda około 18 milionów egzemplarzy PlayStation 5. Japońska firma sama przewyższyła swoje oczekiwania, bowiem w zeszłym roku sprzedano 19,1 miliona sztuk PS5. Gdyby tego było mało, Sony twierdzi, że w pierwszym kwartale 2023 sprzedało 6,3 miliona konsol, co jest trzykrotnie lepszym wynikiem względem tego samego okresu 2022 roku, kiedy sprzedano około 2 miliony PS5. To również sprawia, że łącznie sprzedano już 38,4 miliona PlayStation 5, więc bariera 40 milionów jest już na wyciągnięcie ręki.

Co z pozostałymi statystykami? Nie wszędzie jest tak kolorowo

Sytuacja wygląda jednak nieco gorzej, kiedy spojrzymy na sprzedaż gier wideo. Przychody z tego segmentu ogólnie wzrosły, ale ilość sprzedanych pozycji spadła z 70,5 miliona w czwartym kwartale 2021 roku do 68 milionów w tym samym kwartale 2022 roku. Ku zaskoczeniu wielu, może się więc okazać, że większa sprzedaż konsoli nie idzie w parze z zainteresowaniem grami wideo.

Jeśli chodzi o miesięczną liczbę aktywnych użytkowników PlayStation Network, ta wzrosła ze 106 milionów do 108 milionów, jednak liczba aktywnych abonentów PlayStation Plus stoi w miejscu i cały czas wynosi ona 47,4 miliona. Jak podaje CNBC, wyniki finansowe firmy były zadowalające — Sony odnotowało zysk operacyjny w wysokości 1,21 biliona jenów, czyli około 8,9 miliarda dolarów za 2022 rok. Przychody w pierwszym kwartale tego roku wzrosły o 35 procent do 3,06 biliona jenów, czyli około 22,5 miliarda dolarów.

Źródła: Bloomberg, CNBC

Grafika wyróżniająca: Kamil Świtalski / Antyweb

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news