Ilość miejsca na dane w PlayStation 5 od początku zasmuciła graczy. Na rynku dostępne są jednak zoptymalizowane dyski pozwalające rozszerzyć pamięć sprzętu - jak je zainstalować? Czy działają równie sprawnie co dysk w konsoli?
PlayStation 5 od pierwszych zapowiedzi obiecywało błyskawiczne czasy ładowania. Podczas pierwszej technicznej prezentacji główny projektant rozprawiał na temat tego, jak szybki dysk trafi do konsoli. Zapomniał jednak wspomnieć, że zamontowana w konsoli pamięć SSD po odjęciu przestrzeni niezbędnej dla plików systemowych zostawi w naszych rękach raptem około 667 gigabajtów na dane. Owszem, jest szybki, ale mały. A od premiery konsoli — czyli ponad półtora roku — wciąż nie doczekaliśmy się wariantów z większymi dyskami. Zamiast tego doczekaliśmy się w sklepach dysków, które można stosunkowo łatwo i bezproblemowo zamontować w konsoli. Wystarczy jeden śrubokręt i — dosłownie — kilka minut.
Corsair MP600 Pro LPX - instalacja dysku w PlayStation 5. Jak to zrobić?
Xbox Series X/S mają specjalne wejścia na dedykowane rozszerzenia pamięci — i montuje się je równie łatwo, jak przed laty montowało się karty pamięci w konsolach. Po prostu wkładamy - i gotowe. W PlayStation 5 jest odrobinę więcej zachodu, ale jeżeli macie dysk do wymiany i odpowiedni śrubokręt (krzyżakowy #1) — nie zajmie wam to więcej niż kwadrans. I mam tu na myśli cały proces - z odłączaniem konsoli od telewizora i zasilania oraz powrotnym podłączaniem po włożeniu dysku.
Aby dodać dysk do PlayStation 5 należy zdjąć plastikową, wymienną, pokrywę konsoli. To właśnie pod nią znajduje się specjalne, osłonięte zaślepką, miejsce na dodatkową pamięć. PlayStation 5 obsługuje dyski SSD M.2 NVMe (Key M) z obsługą PCI-Express Gen4x4 w rozmiarach 2230, 2242, 2260, 2280 i 22110 Aby móc przystąpić do jej montażu - należy odkręcić niewielką śrubę. W środku jest jeszcze jedna śrubka, która pomaga w przykręceniu i unieruchomieniu dysku. Na rynku dostępny jest cały szereg pamięci, które różnią się nie tylko pojemnością, ale także fizyczną ich wielkością — stąd tyle miejsc na montaż rozmaitych modeli. Następnie wystarczy już wpiąć dysk, przykręcić zarówno jego jak i zaślepkę i złożyć pokrywę. Gotowe! Po włączeniu konsoli mamy możliwość sformatowania nowo zainstalowanego dysku i… od razu zabrać się do zabawy!
Corsair MP600 Pro LPX w praktyce. Ekspresowe przenoszenie danych i bezproblemowe działanie niezależnie od gry
Po zainstalowaniu nowego dysku w konsoli i trwającym kilka sekund formacie, można już z niego w pełni korzystać. Na pierwszy ogień - przenoszenie gier z pamięci konsoli na dodatkowy dysk. Jak widać na załączonych obrazkach - cały ten proces trwa chwilę — i wybór tak dużych plików nie jest dziełem przypadku. Przy mniejszych produkcji był problem by zdążyć złapać cokolwiek na zrzucie.
A kiedy gry trafiły już na nowy dysk, to postanowiłem sprawdzić jak działają. Zgodnie z oczekiwaniami: podobnie jak z wewnętrznej pamięci konsoli, wszystko ładuje się ekspresowo. Porównywanie ze stoperem, moim zdaniem, mija się z celem. Ale możecie być pewni, że jeżeli obawiacie się tego, że nowy dysk spowolni odczuwalnie działanie konsoli czy będzie mniej komfortowy niż uruchamianie gier z wewnętrznej pamięci, to nic z tych rzeczy. Niezależnie od tego gdzie będą zainstalowane - w przypadku Corsair MP600 Pro LPX wszystko odbywa się tak samo płynnie.
Testowałem to rozwiązanie na dysku o pojemności 1 TB — i przy okazji byłem bardzo pozytywnie zaskoczony tym, że faktycznie do naszej dyspozycji otrzymujemy aż tyle przestrzeni. Ani system, ani nic innego, nie zabiera dodatkowego miejsca — kupując dodatkowy dysk o pojemności 1 TB, możemy liczyć sumarycznie na 1,66 TB.
Kosztowny, ale jeżeli dużo gracie — warto ten zakup rozważyć
Dołożenie dysku do PlayStation 5 może i nie jest równie łatwe i bezproblemowe co specjalne pamięci w Xbox Series X/S — ale jak widać, nie ma w tym żadnej większej filozofii. Nie stanowi to również najmniejszych problemów. Jako, że biblioteka gier stale się powiększa — a Sony wciąż nie zapowiedziało sprzętu fabrycznie oferującego więcej przestrzeni na dane, warto mieć takie rozszerzenia na uwadze. Jasne — osoby z szybkim łączem internetowym mogą liczyć na w miarę bezproblemowe kasowanie i pobieranie treści na nowo — ale nie każdy może sobie na to pozwolić. Druga rzecz jest taka, że czasem… serwery PlayStation Network lubią płatać figla i szybkie łącze na niewiele się zda, skoro problem leży po drugiej stronie.
Ile gier zmieści się na dysku 1 TB dla PlayStation 5?
Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie ile gier zmieści się na takim dysku PS5, bo... wszystko zależy od gier. Jak wiadomo — rekordzista (Call of Duty: Black Ops Cold War) waży ponad 225 GB — więc takich... raptem cztery. Owszem, Gran Turismo 7 (183 GB), Cyberpunk 2077 (158 GB) czy Ghost of Tsushima (122 GB) ważą mniej, ale jednak... to jedne z największych gier obecnie dostępnych na konsolę. I takich - raptem kilka. Ale fakty są takie, że przynajmniej póki co - lwia część tytułów jest znacznie mniej wymagająca. Sam zrobiłem porządek na dysku konsoli — poprzenosiłem tam rozmaite gry które mam na co dzień zainstalowane na konsoli i obecnie mieści się ich 17. Ale tak jak mówię - trudno tutaj jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie; sam też regularnie usuwam tytuły które mam już za sobą — a "na stałe" trzymam raczej wyłącznie te, do których regularnie wracam — jak Hades czy Tetris Effect. Rozumiem jednak, że są gracze którzy na co dzień grają w kobyły takie jak wspomniany CoD — no i jeżeli mają kilka takich gier w zanadrzu, sprawa się komplikuje i 1 TB może okazać się najzwyczajniej w świecie... niewystarczający.
Teraz dodatkową pokusą będzie jeszcze zbliżający się wielkimi krokami, rozszerzony abonament PlayStation Plus, który zaoferuje dostęp do dziesiątek gier na wyciągnięcie ręki. Jeżeli zechcecie je sprawdzać hurtowo, dodatkowa przestrzeń z pewnością się przyda. A nawet jeśli jeszcze nie teraz, to za kilka kwartałów, kiedy gier znów przybędzie, a cyfrowa półka wstydu będzie uginać się od tytułów ubiegających się o naszą uwagę. Nie mówiąc już o tym, że pewnie każdy z nas ma takie gry, do których regularnie powraca, albo rozkoszuje się ich przechodzeniem przez wiele tygodni, jednocześnie ciesząc się innymi grami. Miejsce w konsoli to rzecz, którego nigdy za wiele - tym bardziej, jeżeli dużo korzystamy ze sprzętu i zależy nam na tym, by było to możliwie jak najbardziej komfortowe.
Niestety - ceny dodatkowych dysków potrafią odstraszać. Wspomniany Corsair dostępny jest w czterech wariantach: 500 GB (529 zł), 1 TB (809 zł), 2 TB (1539 zł) oraz 4 TB (3439 zł). Cena ostatniego z nich poraża - i znacznie przewyższa zresztą cenę samej konsoli. Niestety - Corsair nie jest tutaj żadnym wyjątkiem, bo szybkie dyski zoptymalizowane pod PlayStation 5 są drogie niezależnie od producenta. bez wątpienia jednak są inwestycją którą wszyscy zaangażowani użytkownicy powinni wcześniej czy później rozważyć…
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu