Intel

Przyszłość to łączność 5G, nad którą Intel z partnerami już pracuje

Konrad Kozłowski
Przyszłość to łączność 5G, nad którą Intel z partnerami już pracuje
Reklama

50 miliardów inteligentnych urządzeń - co powiecie na taką liczbę? Zdaniem Intela jest ona osiągalna już w 2020 roku, na co największy wpływ będą miał...

50 miliardów inteligentnych urządzeń - co powiecie na taką liczbę? Zdaniem Intela jest ona osiągalna już w 2020 roku, na co największy wpływ będą miały typy urządzeń, które dziś dopiero wkraczają na rynek lub są projektowane. Jedną z najważniejszych w zbliżającym się okresie technologii będzie łączność, bez której przecież żaden gadżet nie będzie mógl się wykazać swoją "mądrością".

Reklama

W ramach odbywającej się w zeszłym tygodniu konferencji Intel Developer Forum mieliśmy szansę poznać plany firmy związane z technologiami łączności. Głównym tematem jest oczywiście następca LTE, czyli sieć 5G. Intel jest niesamowicie aktywny w segmencie Internetu Rzeczy, o czym piszemy regularnie w naszej sekcji poświęconej projektom inicjowanym i wspieranym przez tę firmę. Zdajemy sobie jednak sprawę, że cała "inteligencja" każdego z przedmiotów jest zależna od łączności z pozostałymi elementami ekosystemu. Można sobie wyobrazić, że w roli "centrum dowodzenia" nadal oglądać będziemy smartfony, ale przygotowywane już samojeżdżące samochody, inteligentne domy, drony i urządzenia ubieralne będą musiały polegać na stabilnym i szybkkim łączu. Co istotne, budując sieć 5G Intel wraz z takimi partnerami jak Nokia, NTT DOCOMO czy SK Telecom pragnie też wdrożyć inteligentne rozwiązania na poziomie samej sieci.

Szybkie połączenie bezprzewodowe będzie więc oferować stały kontakt z usługami obliczeniowymi w chmurze i innymi urządzeniami. Jak wspomniałem, nie chodzi jedynie o szybkość, ale również o sprawniejszą komunikację usług i urządzeń. Współpraca wszystkich elementów składowych rozwiązania będzie podstawą dla inteligentnych usług, a wyzwania przed jakimi staną to ustalanie priorytetów działań, elastyczność pod względem liczby obsługiwanych urządzeń posiadających zróżnicowane wymagania. Prace obejmować będą także zredukowanie, a docelowo nawet i całkowitą eliminację zakłócen z sąsiednich komórek oraz wydajniejszą pracę urządzeń w czasie przemieszczania się pomiędzy obszarami zasięgu stacji komórkowych.


Z każdym ze wspomnianych partnerów Intel ściśle współpracuje nad składnikami nowej technologii. Z doskonale rozpoznawalną na świecie i szczególnie w Polsce Nokią opracowywane są specyfikacje systemowe 5G i wymagania programowe. Przygotowywane są także platformy testowe, których zadaniem będzie weryfikacja całej koncepcji. Nokia AirFrame Data Center wykorzystywać będzie wysokowydajne procesory Intela, jako podstawę dla architektury chmury otwierającej drogę do sieci 5G. Wraz z NTT Docomo, japońskim operatorem sieci komórkowej, Intel będzie współpracował nad prowadzeniem eksperymentalnych testów układów odpowiedzialnych za łączność telefonów z siecią 5G. Prowadzone będą również testy laboratoryjne oraz terenowe. Natomiast współpraca Intela z SK Telecom ma przynieść efekt w postaci modemu obsługującego sieci 3G, LTE i 5G.

W momencie gdy sieć LTE i urządzenia obsługujące tę technologię stają się coraz powszechniejsze, naturalnym krokiem wydaje się być zintensyfikowanie prac nad siecią 5G. Pierwsze zapowiedzi za nami, niecierpliwie wyczekujemy pierwszych konkretów!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama