Felietony

Przyspieszenie przeglądarki Silk przez serwery Amazon nie działa

Jan Rybczyński
Przyspieszenie przeglądarki Silk przez serwery Amazon nie działa
3

Jedną z zalet nowego tabletu Amazon Fire, oprócz oczywiście niskiej ceny, miało być szybkie ładowanie stron z internetu dzięki technologii zawartej w przeglądarce Silk. W tym celu serwery Amazon miały przetrawić każdą pobieraną stronę i dostosować ją do wymagań tabletu, zmniejszając rozdzielczość gr...

Jedną z zalet nowego tabletu Amazon Fire, oprócz oczywiście niskiej ceny, miało być szybkie ładowanie stron z internetu dzięki technologii zawartej w przeglądarce Silk. W tym celu serwery Amazon miały przetrawić każdą pobieraną stronę i dostosować ją do wymagań tabletu, zmniejszając rozdzielczość grafik i optymalizując inne elementy. Przeglądarka Opera Mini działa na podobnej zasadzie, jednak Opera postawiła przede wszystkim na reklamowanie mniejsze ilości transferowanych danych, co przy kosztach internetu dostarczanego przez operatorów komórkowych jest całkiem istotną sprawą. Amazon postanowił jako swój selling point uczynić właśnie szybkość i wygląda na to, że to był błąd.

Jak donosi serwis Read Write Web, Steve Souders, pracownik Google i ekspert  od wydajności w sieci, postanowił przeprowadzić test porównując wydajność przeglądarek na kilku różnych tabletach. To, że przeglądarka Safari na znacznie mocniejszym i jednocześnie droższym iPad2 jest wydajniejsza nie było dla mnie wielkim zaskoczeniem. Najciekawszy jest jednak porównanie wydajność Silk z włączoną i wyłączoną funkcją przyspieszenia przez serwery Amazon.

Okazuje się bowiem, że w przypadku wszystkich 11 stron, które wykorzystywane były do testów, Silk działał szybciej z wyłączoną funkcją przyspieszenia. Strategia sprzedawania tabletu Fire jako atrakcyjnego ze względu na technologię przyspieszającą ładowanie stron poległa z kretesem. Gdyby postawili na mniejszą ilość przesyłanych danych, może dałoby się ją jeszcze obronić, tylko w zasadzie po co, w tablecie wyposażonym w WiFi i pozbawionym 3G?

Jak wyglądają wyniki w porównaniu z pozostałymi tabletami? iPad 2 z Safari był w 8 na 11 przypadków szybszy od Fire z wyłączoną akceleracją (korzystniejsze wyniki).

Pełną tabelę porównawczą przedstawiam poniżej. Zachęcam również do zapoznania się z całą metodologią testu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Amazontestkindle fire