Felietony

Jeżeli to nie tablety są powodem słabej sprzedaży pecetów, to co?

Michał Majchrzycki
Jeżeli to nie tablety są powodem słabej sprzedaży pecetów, to co?
21

Rok 2011 zapisze się najprawdopodobniej jako jeden z gorszych okresów dla pecetów. Jeszcze w sierpniu agencja Gartner obniżyła przewidywania co do wzrostu sprzedaży komputerów PC do 3,8% (352 mln urządzeń). Spadek duży, bo na początku tego roku przypuszczano, że wzrost może wynieść nawet 15,9%. Star...

Rok 2011 zapisze się najprawdopodobniej jako jeden z gorszych okresów dla pecetów. Jeszcze w sierpniu agencja Gartner obniżyła przewidywania co do wzrostu sprzedaży komputerów PC do 3,8% (352 mln urządzeń). Spadek duży, bo na początku tego roku przypuszczano, że wzrost może wynieść nawet 15,9%. Stary, dobry pecet najwyraźniej dostał zadyszki. Czy powodem tego jest szybko rosnący w siłę rynek tabletów?

30 lat po wydaniu pierwszego peceta, w sierpniu tego roku, IBM ogłosił koniec ery PC. Określenie to pojawia się już od jakiegoś czasu, forsowane było między innymi przez Steve’a Jobsa, a także innych zwolenników urządzeń przenośnych. Jak napisał nawet jeden z twórców pierwszego IBM, Mark Dean, „moim głównym komputerem jest obecnie tablet”. No właśnie, dość powszechnie uważa się, że tablety (użyjmy kalki językowej z angielskiego) „kanibalizują”, czyli po prostu pożerają rynek pecetów.

To nieprawda - przekonuje analityk z TechKnowledge Strategies, Mike Feibus. To nie tablety są powodem słabej sprzedaży komputerów osobistych.

Jego zdaniem mniejszy od przewidywanego wzrost sprzedaży PC jedynie zbiegł się w czasie z boomem na tablety. W pierwszym i drugim kwartale 2010 roku sprzedaż pecetów wzrosła od 27,4 i 20,7%. Potem nagle spadła do 7,6%. Mniej więcej w tym czasie do sprzedaży trafił pierwszy iPad. Feibus twierdzi jednak, że powodem spadku sprzedaży było w rzeczywistości wprowadzenie Windows 7, na którego od dawna czekali użytkownicy. Najpierw było więc wielkie zainteresowanie pecetami oraz chęć przesiadki z Windows Vista, które po osiągnięciu apogeum zaczęło maleć.

Czy Feibus ma rację? Już wkrótce będziemy mogli to bardzo łatwo sprawdzić. Jeżeli to nowy Windows tak napędził sprzedaż pecetów w ostatnim czasie, to podobna historia powinna się wydarzyć już niebawem. W momencie gdy Microsoft wprowadzi Windows 8 na rynek, sprzedaż powinna znów zacząć szybować w górę. Wtedy też przekonamy się, czy pecety rzeczywiście mają się dobrze, a wiadomości o ich śmierci było grubo przesadzone.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu