Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Moje przemyślenia

Przypisywanie autorstwa publikacji w Google. Tutorial

GU
Grzegorz Ułan
13

Muszę przyznać, że to jedna z najbardziej udanych nowych funkcji w wyszukiwarce, którą Google dodał w ostatnim czasie. Funkcja ta umożliwia podejrzenie, już z poziomu wyszukiwania, autora danego wpisu, dodatkowo opatrzona linkiem do profilu danej osoby wraz ze szczegółowymi informacjami o autorze...


Muszę przyznać, że to jedna z najbardziej udanych nowych funkcji w wyszukiwarce, którą Google dodał w ostatnim czasie. Funkcja ta umożliwia podejrzenie, już z poziomu wyszukiwania, autora danego wpisu, dodatkowo opatrzona linkiem do profilu danej osoby wraz ze szczegółowymi informacjami o autorze publikacji. Niestety, Google nie jest jeszcze tak domyślne, więc aby takie dane wyświetlały się przy naszych wpisach w tej wyszukiwarce, musimy w tym dopomóc.

Ma to oczywiście na celu precyzyjną identyfikację naszego autorstwa przypisywanych publikacji. Osobiście postanowiłem sprawdzić ten proces i jego wynik. Okazało się, że udało się to osiągnąć po dwóch miesiącach od momentu wykonania przeze mnie poniższych czynności.

Zupełnie bezproblemowo to przebiega w przypadku, gdy jesteśmy w posiadaniu adresu email w domenie, na której publikujemy swoje treści. W pierwszej kolejności korzystamy ze specjalnego formularza dostępnego na stronie - https://plus.google.com/authorship. Przed uzupełnieniem go o nasz adres email musimy upewnić się, że w naszym profilu Google mamy swoje zdjęcie i czy na docelowej stronie jesteśmy oznaczeni jako autor poszczególnych wpisów z imienia i nazwiska, zgodnego z tym w profilu.

Po wprowadzeniu swojego emaila i potwierdzeniu go na skrzynce na Google Plus pojawił się on już jako zweryfikowany wraz z adresem strony, na której publikuje swoje artykuły. Nie wiem na ile przyspieszył ten proces fakt, iż około tydzień temu umieściłem na swoim profilu na Antyweb jego adres przy linkach do swoich innych profili. Wydawało mi się, że to ułatwi identyfikacje wszystkich moich wpisów, co też się dziś właśnie stało.

Co w przypadku, gdy nie posiadamy konta email w domenie serwisu, na którym zamieszczamy nasze publikacje? Będziemy potrzebowali wtedy dostęp do serwera i plików konfiguracyjnych strony, gdzie musimy wkleić znacznik autora: rel=author z wyraźnym odniesieniem do jego profilu w Google.

a href="[profile_url]?rel=author">Google

Następnie w edycji tego samego profilu wprowadzamy adres strony, na której znajdują się nasze wpisy. Po wszystkim pozostaje się uzbroić w cierpliwość i oczekiwać zindeksowania w wyszukiwarce naszych publikacji i połączenia ich z naszym profilem Google.

Jak wspominałem, proces ten może trwać około dwóch miesięcy, ciekawi mnie jak długo będzie trzeba czekać na usunięcie takich informacji z Google, bo z pewnością i takie prośby będą się pojawiały.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googlewyszukiwarka