Felietony

Internetowe zabawy, które zaszły za daleko. Przez te challenge ginęli ludzie

Błażej Wojciechowski
Internetowe zabawy, które zaszły za daleko. Przez te challenge ginęli ludzie
Reklama

Challenge internetowe to zabawny content, który umila nam czas? Niestety nie zawsze.

Challenge internetowe z zamysłu powinny bawić i dostarczać rozrywki. Niestety, pojawiły się również niebezpieczne zjawiska, które niosą za sobą poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa ludzi. Jednym z takich zmartwień są internetowe wyzwania, które zdobywają popularność w sieci, często przyciągając uwagę młodzieży. Przyjrzyjmy się niebezpiecznym internetowym challenge'om, które wzbudziły duże obawy, wywołując tragiczne skutki, w tym nawet śmierć uczestników.

Reklama

Polecamy na Geekweek: Powstanie technologia wyjęta wprost z science fiction? Takie są plany Zachodu

Blue Whale Challenge

W 2016 roku niezwykle popularne stało się wyzwanie o nazwie Blue Whale Challenge. Challenge polegał na śledzeniu konta w mediach społecznościowych, które przydzielało graczom zadania codziennie przez 50 dni. Wszystkie wyzwania polegały na samookaleczaniu się, a finalnie miały doprowadzić do samobójstwa. Popularne wyzwanie doprowadziło do śmierci młodych ludzi, a niektóre przypadki nastolatków biorących udział w Blue Whale Challenge kończyły się nawet skokiem z 10. piętra.

Kiki Challenge

„Kiki, do you love me?” — popularny wers z piosenki Drake’a „In My Feelings” stał się internetowym challengem, który polegał na tym, że kierowca musiał wysiąść z jadącego samochodu i tańczyć do rytmu piosenki. Nie trzeba chyba zaznaczać, że wysiadanie z jadącego samochodu i pozostawianie pojazdu bez kontroli nie jest najmądrzejszym posunięciem, podobnie, jak tańczenie na środku drogi.

The Bird Box Challenge

The Bird Box to film, który w Polsce znamy pod tytułem „Nie otwieraj oczu”. Ludzie zainspirowani motywem filmu z Sandrą Bullock zdecydowali się na zasłanianie sobie oczu podczas codziennych czynności — i to faktycznie mogło być śmieszne, do momentu, kiedy nie widzieli nic podczas… kierowania samochodem. To idealny przykład zabawnego challenge’u, który został tragicznie wykorzystany przez ludzi, a granice dobrego smaku zostały znacznie przekroczone.

The Pass-out Challenge

The Pass-out Challenge, czyli wstrzymanie oddechu na tak długo, żeby stracić przytomność. Brzmi absurdalnie? Jak najbardziej — lecz naprawdę znalazło się sporo osób, które tego spróbowały — a dochodzeniaewykazało, że niestety sporo osób straciło życie przez to „wyzwanie”.

Źródło: Depositphotos

Momo

Tajemnicza postać wyglądająca jak z horroru. Dziwny kształt twarzy, wielkie, szeroko otwarte oczy i długie, rozpuszczone włosy. Challenge polegał na tym, że uczestnicy gry mieli wysyłać wiadomości na WhatsApp na wyznaczony numer, który miał należeć właśnie do Momo — i w odpowiedzi otrzymywali wyzwania. Dotyczyły one przerażających rzeczy, od oglądania horrorów, przez budzenie się w dziwnych godzinach w nocy, aż po samookaleczenie się. Ostatnim zadaniem miało być popełnienie samobójstwa. W Indiach w sierpniu 2018 roku znaleziono 18-letniego chłopca, który powiesił się w szopie w pobliżu jego domu — a ściany szopy pokryte były graffiti związanym z Momo. Ponadto zgłoszono również, że we wrześniu 2018 roku w Kolumbii 16-letni chłopiec i 12-letnia dziewczynka popełnili samobójstwo, a śledczy odkryli na ich telefonach aktywność powiązaną z grą.

Slender Man

Slender Man, podobnie jak Momo, to creepypasta, która szczególnie działała na dzieci. Wielki, wysoki mężczyzna w garniturze bez twarzy i z długimi rękoma, miał chować się w lesie i stwarzać ogromne niebezpieczeństwo. W 2014 roku doszło do sytuacji, w której dwie 12-letnie dziewczyny zwabiły swoją przyjaciółkę do lasu w stanie Wisconsin i dźgnęły ją 19 razy. Ofiara, również 12-letnia, była w stanie doczołgać się do pobocza, gdzie udzielono jej pomocy. Po dokonaniu przestępstwa, dwie dziewczynki wyruszyły pieszo, aby znaleźć Slender Mana w lesie oddalonym o 500 kilometrów. Psychologowie stwierdzili, że jedna z dziewczyn, która próbowała zamordować koleżankę, miała „zmniejszoną zdolność określania, co jest prawdziwe, a co nie”. Młoda dziewczyna była przekonana, że gdyby nie dokonała dźgnięcia, to Slender Man skrzywdziłby ją i całą jej rodzinę.

Reklama
Źródło: Depositphotos

Stock Image from Depositphotos

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama