Motoryzacja

Miejski carsharing z problemami w Warszawie: jest ponowny przetarg

Marek Adamowicz
Miejski carsharing z problemami w Warszawie: jest ponowny przetarg
0

Tuż po unieważnieniu pierwszego przetargu na organizację miejskiej wypożyczalni aut na minuty, pojawiło się ogłoszenie o drugim postępowaniu. Czy tym razem uda się wyłonić miejskiego operatora?

Warszawski Zarząd Dróg Miejskich opublikował właśnie ogłoszenie o rozpoczynającym się ponownym przetargu na miejską wypożyczalnię aut na minuty. Poprzednie postępowanie zostało unieważnione, chociaż znalazła się jedna firma gotowa zorganizować stołeczny carsharing. Firma Panek jako jedyna złożyła ofertę, jednak w wyniku przeciągającego się postępowania nie odpowiedziała na wezwanie do przedłużenia oferty. Zgodnie z Prawem Zamówień Publicznych  Zarząd Dróg Miejskich został zmuszony do unieważnienia i rozpisania nowego konkursu.

Nowy przetarg jest bardzo podobny do właśnie unieważnionego. Miasto oczekuje od operatora floty minimum 300 samochodów różnej wielkości. Trzon (co najmniej połowę) mają tworzyć samochody pięciodrzwiowe oraz pięcioosobowe. Do obsługi miejskiego carsharingu mogą być przeznaczone pojazdy elektryczne, hybrydowe lub spalinowe z silnikiem diesla, który spełnia normy emisji spalin Euro 6 – zasilanie prądem jest dodatkowo punktowane. Maksymalne stawki, jakie oczekuje miasto to 0,50 zł za każdy przejechany kilometr i minutę oraz 0,10 zł za minutę postoju z limitami godzinowymi i dobowymi.

Warszawska wypożyczalnia aut na minuty ma swoim zasięgiem objąć dzielnice: Mokotów, Ochotę, Pragę Południe i Północ, Śródmieście, Wolę i Żoliborz. Wypożyczający ma mieć możliwość wyjazdu poza strefę, którą obejmować ma miejski carsharing. Konieczny jest jednak zwrot auta w wyznaczonej strefie. ZDM oczekuje od operatora, że w godzinach 5-23 dostępnych będzie 90% samochodów, a w nocy co najmniej 80%. We flocie nie mogą znajdować się starsze auta niż te zarejestrowane najpóźniej  w marcu 2017 roku oraz z przebiegiem do 25 000 km. Jeśli w czasie trwania koncesji (ma być udzielona na okres 5 lat), wiek samochodu lub przebieg przekroczą odpowiednio 5 lat lub 100 000 km, pojazd musi zostać wymieniony.

Na składanie ofert w postępowaniu przetargowym, oferenci mają czas do 22 sierpnia, a miasto planuje przeznaczyć na miejską wypożyczalnię samochodów ponad 6,5 miliona Euro (około 25 milionów złotych).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu