Sprzęt

SanDisk pokazał przenośny dysk SSD o pojemności 8TB. Chwile, ile?!

Paweł Winiarski
SanDisk pokazał przenośny dysk SSD o pojemności 8TB. Chwile, ile?!
11

Do tego naprawdę szybki. To urządzenie rozwiązałoby wszystkie moje laptopowe problemy, serio. Szkoda, że na razie to tylko prototyp, ale raczej za jakiś czas trafi do produkcji, a później do sprzedaży.

Popularność przenośnych dysków SSD jest coraz większa i nie jestem zdziwiony. Po pierwsze część osób korzysta z dużych plików na laptopach czy ultrabookach, gdzie po zakupie niewiele już można zrobić w temacie zmian. Druga sprawa to przenoszenie danych - nie każdy korzysta z dużych plików, ale wyobraźcie sobie osoby dostarczające na przykład materiały wideo nagrane w 4K i 60FPS - zapewniam Was, że swoje ważą. Popularnością cieszą się dyski o pojemności 1TB, może 2TB. Jest na rynku kilka 4TB przenośnych SSD, ale to wyjątki.

Tymczasem SanDisk pokazał własnie prototyp swojego 8TB przenośnego dysku SSD na tegorocznych targach CES w Las Vegas. I tak, to największe jak dotąd urządzenie tego rodzaju, które w dodatku charakteryzuje się szybkim transferem na poziomie 20 Gbps. Sprzęt jest trochę większy od obecnych na rynku dysków producenta, ale przy różnicach pojemności i prędkości można iść na pewne ustępstwa - szczególnie, że to wciąż niewielkie i naprawdę przenośne urządzenie.

Kiedy dysk trafi na rynek? Tego nie wie nikt, pewnie nawet sam SanDisk. Oczywiście chciałbym posiadać taki dysk, ale pewnie w aktualnym kształcie finansowo byłby poza moim zasięgiem. I pewnie firma nie rozpocznie produkcji do momentu, aż nie będzie wiedzieć, że znajdą się klienci na takie sprzęty.

Pewnie zauważyliście, że SanDisk lubi być pierwszy - niedawno pokazał 1TB kartę pamięci microSD, teraz przenośny dysk SSD o pojemności 8TB, za chwilę dostaniemy też pendrive działający zarówno z USB-A jak i USB-C o pojemności 1TB. Sprzęt podobno ma trafić na rynek jeszcze ten zimy.

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu