Felietony

Przegląd pierwszych startupów z Startup School 2010!

Grzegorz Marczak
Przegląd pierwszych startupów  z Startup School 2010!
38

Mamy już online pierwsze 5 z 9 startupów jakie tworzone są podczas Startup School 2010. W tej edycji jaki widać jest inna strategia jeśli chodzi o pokazywanie serwisów. Rok temu premiera wszystkich startupów odbyła się jednocześnie podczas specjalnej Auli. Miało to swój urok bo było trochę niespodzi...

Mamy już online pierwsze 5 z 9 startupów jakie tworzone są podczas Startup School 2010. W tej edycji jaki widać jest inna strategia jeśli chodzi o pokazywanie serwisów. Rok temu premiera wszystkich startupów odbyła się jednocześnie podczas specjalnej Auli. Miało to swój urok bo było trochę niespodzianek, prezentacje i przede wszystkim fajny klimat i sporo zabawy. Tym razem nie ma tajemnicy. Kolejne gotowe do pokazania serwisy ogłaszane są Facebooku na ścianie Startup School. Wprawdzie cały czas są to pewnie wersje mocno robocze ale sam pomysł i częściowo wykonanie da się już ocenić.

Poniżej znajdziecie krótkie info (z dwoma zdaniami komentarza z mojej strony) na temat 4 projektów, jeśli chodzi o piąty serwis to był on nieco szczerzej opisany na Antyweb - mowa tutaj o systemie reklamowym Adternative.net.

Zetemes.pl to coś na kształt elektronicznej portmonetki. Za pomocą specjalnie sformatowanego SMS-a możemy znajomemu przelać drobną kwotę pieniędzy. W ten sposób możemy od kogoś szybko pożyczyć niewielką sumę lub spłacić niewielki dług. Wypłata lub wpłata pieniędzy na nasze konto w Zetemes następuje poprzez przelew bankowy lub pocztowy.

Moim zdaniem: Pomysł intrygujący choć mam wrażenie, że gdzieś to już widziałem (nie chodzi o mpay) i to w połączeniu z płatnościami SMS-em (i niestety ta forma mikropłatności raczej się nie przyjęła). Zastanawia mnie jedynie czy młodzi ludzie na pewno mają takie potrzeby i czy z drugiej strony opłaca się przesyłać takim systemem drobne kwoty biorąc pod uwagę opłaty za SMS a potem za przelew bankowy - bo chyba nikt już pieniędzy przez pocztę nie przesyła.

Apps.pl to serwis dedykowany początkującym użytkownikom komputera lub takim, którzy nie chcą czy też nie mając czasu na pilnowanie i dbanie o aktualność posiadanego oprogramowania. Dzięki Apps aplikacje na naszym komputerze będą instalowane i aktualizowane automatycznie. Aplikacja zarządzająca aplikacjami ma być natomiast prosta i intuicyjna w obsłudze. Aplikacja współpracować będzie z systemem Windows XP, Vista i 7.

Moim zdaniem : świadomość użytkowników komputerów jest coraz większa - z kolei aplikacje coraz lepiej radzą sobie z automatyczną aktualizacją. Nie widzę specjalnie dużego zapotrzebowania na tego typu usługę. Co innego gdyby połączyć ją na przykład z monitorowanie stanu naszego komputera i ewentualnie proponowanie odpowiednich rozwiązań w przypadku problemów.

Pastylka.pl to miejsce gdzie mamy dyskutować o naszym zdrowiu. Główną częścią serwisu jest z tego co zdążyłem zauważyć wielotematyczne forum dyskusyjne. Do tego ma powstać też baza chorób wraz z zdjęciami i opisami. Istnieje też namiastka czegoś co ma sugerować, że w portalu mogą pojawić się też lekarze / specjaliści którzy będą pomagać czy też doradzać na forum.

Moim zdaniem: przykro mi to mówić, ale to najsłabszy projekt z wszystkich które do tej pory widziałem jeśli chodzi o Startup School. Pomysł na portal o zdrowiu jest tak mocno wyeksploatowany, że trudno jest oczekiwać iż forum dyskusyjne (których są setki) w tej kategorii jest w stanie przyciągnąć w internecie użytkowników.

Fitplus.pl to serwis zdecydowanie coś dla naszego ciała. Serwis ma wspierać prowadzenie treningu. Na początku wybieramy plan treningu a następnie serwis sugeruje nam jak mamy ćwiczyć czyli na przykład ile pompek zrobić przy jednym podejściu oraz ile powtórzeń ćwiczenia zrobić dziennie. Z naszych postępów generowany jest przyjemnie wyglądający mobilizujący wykres. Dodatkowo możemy opisywać nasze zmagania z ćwiczeniami w czymś na kształt naszego własnego mikrobloga.

Moim zdaniem: Na razie jeszcze sporo brakuje, mamy tylko dwa dość proste treningi. Sam mechanizm prowadzenia treningów też do specjalnie zaawansowanych nie należy. Szczerze mówiąc wydaje mi się, że narzędzie to jest trochę za proste aby było angażujące.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startupstartup school